Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Japonský císař obdivoval Hrad

  16:33
Třetí den návštěvy Česka věnoval japonský císař Akihito prohlídkám Pražského hradu. S císařovnou Mičiko a nejužším doprovodem si prohlédl katedrálu svatého Víta, Starý královský palác a navštívil i Nadaci Vize 97. Večer císařský pár čeká komorní koncert Talichova kvarteta.

Císařský pár na Hradě přivítal prezident Václav Havel s chotí. Při prohlídce gotické katedrály císaře zaujala Svatováclavská kaple a hrob svatého Václava. Japonská návštěva byla i ve Starém královském paláci.

Po prohlídce Vladislavského sálu čekal na císařský pár výhled na Prahu z terasy na Václavově křídle paláce.

Podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla se hosté zajímali i o projekt Pražská křižovatka, který usiluje o obnovu kostela svaté Anny. Japonský císařský pár se pak zúčastnil slavnostního oběda v Míčovně Pražského hradu.

Spojuje nás kultura, míní Akihito
Císař Akihito tvrdí, že česká kultura našla v jeho zemi mnoho příznivců. Zejména hudba prý Čechy v Japonsku reprezentuje. "I české sklo je velmi známé," poznamenal.

"Vzájemné poznávání kultur obohacuje národy a zároveň je pomáhá sbližovat. Prostřednictvím této cesty dojdeme společně k našemu cíli - zajistit mír a prosperitu ve světě," míní.

Také prezident Havel vnímá vztahy obou zemí jako dobré. "Zdá se mi, že dnešní globální svět, zeměkoule pokrytá jednou jedinou propojenou civilizací, by měl být založen na vzájemném respektu různých identit, různých kultur, různých jinakostí a na principu jejich rovnosti," poznamenal Havel. Ten si na svých hostech váží kreativity, kulturnosti a skromnosti.

"První dotaz císaře i císařovny byl dotazem na mé zdraví. S velkou starostí sledovali mé různé operace a mé nemoci," dodal s tím, že panovnickému páru za jeho zájem poděkoval.

Od japonského císaře dostal Václav Havel na památku vázu. Prezidentova manželka Dagmar věnovala císařovně ručně vyrobenou kabelku z korálků. Společně jsme císaři a císařovně věnovali vázu od architekta Bořka Šípka, řekl prezident.

Cesta po Evropě
Japonský císař je vůbec první hlavou nejstarší vládnoucí dynastie, která Českou republiku nebo Československo navštívila.

Japonští panovníci se v české metropoli zdrží do úterý. Pak budou pokračovat ve své čtrnáctidenní cestě po Evropě. Nejprve odletí do Varšavy. Navštíví i Rakousko a Maďarsko.

NEDĚLE
V neděli si Akihito a císařovna Mičiko prohlédli hlavní město. Zavítali na Václavské náměstí, Karlův most a do Obecního domu. Na Staroměstské radnici pak císař převzal symbolický klíč od českého hlavního města.

Na radnici uvítal císařský pár náměstek primátora Petr Švec za zvuku fanfár, které se hrály při korunovaci Marie Terezie. Viditelně dobře naladěný císař se podepsal do pamětní knihy Prahy, po něm "namalovala" svůj podpis do tlusté knihy i drobná císařovna Mičiko.

Klíč od hlavního města Prahy předal Švec císaři se slovy "budete ho určitě potřebovat, až přijedete na další návštěvu". Při neformálním setkání dostala i císařovna malý dárek. Dcera radního Otty Kechnera jí věnovala malého dřevěného koníka, aby ho prý císařovna předala své vnučce, princezně Aiko.

Nedělní slunečné odpoledne strávil císařský pár procházkou po pražském Karlově mostě. Koridor jejich cesty od Lichtenštejnského paláce do poloviny mostu hlídalo několik desítek policistů a členů ochranky. Císařský pár pozdravil na své téměř hodinové procházce desítky lidí, s mnohými se zastavil a prohodil několik slov.

Nejvíce lidí čekalo na císaře na mostě. Pražané, Japonci, ale i náhodní kolemjdoucí a cizí turisté nejvíce obdivovali to, jak císař a císařovna vypadají.

"Myslela jsem, že budou v nějakém japonském kroji, kimonu nebo tak," přiznala se sedmnáctiletá Radka z Prahy, která je v Praze na návštěvě u kamarádky. Císař byl však oblečen do světlého vycházkového obleku a císařovna v černé blůzce a světlých kalhotách.

Zatímco císař se zajímal více po pamětihodnostech, císařovna zdravila kolemjdoucí a s mnohými si popovídala. 

"Zeptala se mě, jestli bydlím v Praze a že je moc ráda, že mohla přijet do Prahy. Je to krásná žena," řekla dojatá Danuše Sulíková z Prahy 4. Na Karlův most prý chodí ráda a když si přečetla v novinách, že tu bude v neděli japonský císař, vydala se sem už po obědě.

Císaře po příletu vítaly desítky Japonců
Do České republiky přiletěl japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko v sobotu.

Bílý speciál s japonskou vlajkou přistál na starém ruzyňském letišti třicet minut po patnácté hodině. Císaře na jeho cestě do Prahy a dál po Evropě doprovází asi šedesátičlenný tým.

Císařský manželský pár přivítal na letišti prezidentský kancléř Ivo Mathé, zástupci ministerstva zahraničí a japonský velvyslanec. Po oficiálním uvítání se císař pozdravil s několika desítkami Japonců, kteří ho srdečně zdravili vlajkami. Slavnostně oblečené děti a dospělí, i několik žen v tradičním kimonu, přijeli na letiště pěti autobusy.

Z letiště odjel císař a jeho doprovod do Lichtenštejnského paláce, kde je během pražské návštěvy ubytován.

Letoun japonského císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonci v Praze zdraví svého císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonci v Praze zdraví svého císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonský císař Akihito se vítá s příznivci na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Císař Akihito a císařovna Mičiko se klaní před sochou svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

Císař Akihito a císařovna Mičiko si prohlížejí sochu svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

V neděli se císař procházel po některých pražských pamětihodnostech. Před návštěvou pražské radnice zavítal i s doprovodem na Václavské náměstí.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...