Japonský císař obdivoval Hrad

  16:33aktualizováno  16:33
Třetí den návštěvy Česka věnoval japonský císař Akihito prohlídkám Pražského hradu. S císařovnou Mičiko a nejužším doprovodem si prohlédl katedrálu svatého Víta, Starý královský palác a navštívil i Nadaci Vize 97. Večer císařský pár čeká komorní koncert Talichova kvarteta.

Císařský pár na Hradě přivítal prezident Václav Havel s chotí. Při prohlídce gotické katedrály císaře zaujala Svatováclavská kaple a hrob svatého Václava. Japonská návštěva byla i ve Starém královském paláci.

Po prohlídce Vladislavského sálu čekal na císařský pár výhled na Prahu z terasy na Václavově křídle paláce.

Podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla se hosté zajímali i o projekt Pražská křižovatka, který usiluje o obnovu kostela svaté Anny. Japonský císařský pár se pak zúčastnil slavnostního oběda v Míčovně Pražského hradu.

Spojuje nás kultura, míní Akihito
Císař Akihito tvrdí, že česká kultura našla v jeho zemi mnoho příznivců. Zejména hudba prý Čechy v Japonsku reprezentuje. "I české sklo je velmi známé," poznamenal.

"Vzájemné poznávání kultur obohacuje národy a zároveň je pomáhá sbližovat. Prostřednictvím této cesty dojdeme společně k našemu cíli - zajistit mír a prosperitu ve světě," míní.

Také prezident Havel vnímá vztahy obou zemí jako dobré. "Zdá se mi, že dnešní globální svět, zeměkoule pokrytá jednou jedinou propojenou civilizací, by měl být založen na vzájemném respektu různých identit, různých kultur, různých jinakostí a na principu jejich rovnosti," poznamenal Havel. Ten si na svých hostech váží kreativity, kulturnosti a skromnosti.

"První dotaz císaře i císařovny byl dotazem na mé zdraví. S velkou starostí sledovali mé různé operace a mé nemoci," dodal s tím, že panovnickému páru za jeho zájem poděkoval.

Od japonského císaře dostal Václav Havel na památku vázu. Prezidentova manželka Dagmar věnovala císařovně ručně vyrobenou kabelku z korálků. Společně jsme císaři a císařovně věnovali vázu od architekta Bořka Šípka, řekl prezident.

Cesta po Evropě
Japonský císař je vůbec první hlavou nejstarší vládnoucí dynastie, která Českou republiku nebo Československo navštívila.

Japonští panovníci se v české metropoli zdrží do úterý. Pak budou pokračovat ve své čtrnáctidenní cestě po Evropě. Nejprve odletí do Varšavy. Navštíví i Rakousko a Maďarsko.

NEDĚLE
V neděli si Akihito a císařovna Mičiko prohlédli hlavní město. Zavítali na Václavské náměstí, Karlův most a do Obecního domu. Na Staroměstské radnici pak císař převzal symbolický klíč od českého hlavního města.

Na radnici uvítal císařský pár náměstek primátora Petr Švec za zvuku fanfár, které se hrály při korunovaci Marie Terezie. Viditelně dobře naladěný císař se podepsal do pamětní knihy Prahy, po něm "namalovala" svůj podpis do tlusté knihy i drobná císařovna Mičiko.

Klíč od hlavního města Prahy předal Švec císaři se slovy "budete ho určitě potřebovat, až přijedete na další návštěvu". Při neformálním setkání dostala i císařovna malý dárek. Dcera radního Otty Kechnera jí věnovala malého dřevěného koníka, aby ho prý císařovna předala své vnučce, princezně Aiko.

Nedělní slunečné odpoledne strávil císařský pár procházkou po pražském Karlově mostě. Koridor jejich cesty od Lichtenštejnského paláce do poloviny mostu hlídalo několik desítek policistů a členů ochranky. Císařský pár pozdravil na své téměř hodinové procházce desítky lidí, s mnohými se zastavil a prohodil několik slov.

Nejvíce lidí čekalo na císaře na mostě. Pražané, Japonci, ale i náhodní kolemjdoucí a cizí turisté nejvíce obdivovali to, jak císař a císařovna vypadají.

"Myslela jsem, že budou v nějakém japonském kroji, kimonu nebo tak," přiznala se sedmnáctiletá Radka z Prahy, která je v Praze na návštěvě u kamarádky. Císař byl však oblečen do světlého vycházkového obleku a císařovna v černé blůzce a světlých kalhotách.

Zatímco císař se zajímal více po pamětihodnostech, císařovna zdravila kolemjdoucí a s mnohými si popovídala. 

"Zeptala se mě, jestli bydlím v Praze a že je moc ráda, že mohla přijet do Prahy. Je to krásná žena," řekla dojatá Danuše Sulíková z Prahy 4. Na Karlův most prý chodí ráda a když si přečetla v novinách, že tu bude v neděli japonský císař, vydala se sem už po obědě.

Císaře po příletu vítaly desítky Japonců
Do České republiky přiletěl japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko v sobotu.

Bílý speciál s japonskou vlajkou přistál na starém ruzyňském letišti třicet minut po patnácté hodině. Císaře na jeho cestě do Prahy a dál po Evropě doprovází asi šedesátičlenný tým.

Císařský manželský pár přivítal na letišti prezidentský kancléř Ivo Mathé, zástupci ministerstva zahraničí a japonský velvyslanec. Po oficiálním uvítání se císař pozdravil s několika desítkami Japonců, kteří ho srdečně zdravili vlajkami. Slavnostně oblečené děti a dospělí, i několik žen v tradičním kimonu, přijeli na letiště pěti autobusy.

Z letiště odjel císař a jeho doprovod do Lichtenštejnského paláce, kde je během pražské návštěvy ubytován.

Letoun japonského císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonci v Praze zdraví svého císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonci v Praze zdraví svého císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonský císař Akihito se vítá s příznivci na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Císař Akihito a císařovna Mičiko se klaní před sochou svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

Císař Akihito a císařovna Mičiko si prohlížejí sochu svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

V neděli se císař procházel po některých pražských pamětihodnostech. Před návštěvou pražské radnice zavítal i s doprovodem na Václavské náměstí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz