Japonský císař obdivoval Hrad

  16:33aktualizováno  16:33
Třetí den návštěvy Česka věnoval japonský císař Akihito prohlídkám Pražského hradu. S císařovnou Mičiko a nejužším doprovodem si prohlédl katedrálu svatého Víta, Starý královský palác a navštívil i Nadaci Vize 97. Večer císařský pár čeká komorní koncert Talichova kvarteta.

Císařský pár na Hradě přivítal prezident Václav Havel s chotí. Při prohlídce gotické katedrály císaře zaujala Svatováclavská kaple a hrob svatého Václava. Japonská návštěva byla i ve Starém královském paláci.

Po prohlídce Vladislavského sálu čekal na císařský pár výhled na Prahu z terasy na Václavově křídle paláce.

Podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla se hosté zajímali i o projekt Pražská křižovatka, který usiluje o obnovu kostela svaté Anny. Japonský císařský pár se pak zúčastnil slavnostního oběda v Míčovně Pražského hradu.

Spojuje nás kultura, míní Akihito
Císař Akihito tvrdí, že česká kultura našla v jeho zemi mnoho příznivců. Zejména hudba prý Čechy v Japonsku reprezentuje. "I české sklo je velmi známé," poznamenal.

"Vzájemné poznávání kultur obohacuje národy a zároveň je pomáhá sbližovat. Prostřednictvím této cesty dojdeme společně k našemu cíli - zajistit mír a prosperitu ve světě," míní.

Také prezident Havel vnímá vztahy obou zemí jako dobré. "Zdá se mi, že dnešní globální svět, zeměkoule pokrytá jednou jedinou propojenou civilizací, by měl být založen na vzájemném respektu různých identit, různých kultur, různých jinakostí a na principu jejich rovnosti," poznamenal Havel. Ten si na svých hostech váží kreativity, kulturnosti a skromnosti.

"První dotaz císaře i císařovny byl dotazem na mé zdraví. S velkou starostí sledovali mé různé operace a mé nemoci," dodal s tím, že panovnickému páru za jeho zájem poděkoval.

Od japonského císaře dostal Václav Havel na památku vázu. Prezidentova manželka Dagmar věnovala císařovně ručně vyrobenou kabelku z korálků. Společně jsme císaři a císařovně věnovali vázu od architekta Bořka Šípka, řekl prezident.

Cesta po Evropě
Japonský císař je vůbec první hlavou nejstarší vládnoucí dynastie, která Českou republiku nebo Československo navštívila.

Japonští panovníci se v české metropoli zdrží do úterý. Pak budou pokračovat ve své čtrnáctidenní cestě po Evropě. Nejprve odletí do Varšavy. Navštíví i Rakousko a Maďarsko.

NEDĚLE
V neděli si Akihito a císařovna Mičiko prohlédli hlavní město. Zavítali na Václavské náměstí, Karlův most a do Obecního domu. Na Staroměstské radnici pak císař převzal symbolický klíč od českého hlavního města.

Na radnici uvítal císařský pár náměstek primátora Petr Švec za zvuku fanfár, které se hrály při korunovaci Marie Terezie. Viditelně dobře naladěný císař se podepsal do pamětní knihy Prahy, po něm "namalovala" svůj podpis do tlusté knihy i drobná císařovna Mičiko.

Klíč od hlavního města Prahy předal Švec císaři se slovy "budete ho určitě potřebovat, až přijedete na další návštěvu". Při neformálním setkání dostala i císařovna malý dárek. Dcera radního Otty Kechnera jí věnovala malého dřevěného koníka, aby ho prý císařovna předala své vnučce, princezně Aiko.

Nedělní slunečné odpoledne strávil císařský pár procházkou po pražském Karlově mostě. Koridor jejich cesty od Lichtenštejnského paláce do poloviny mostu hlídalo několik desítek policistů a členů ochranky. Císařský pár pozdravil na své téměř hodinové procházce desítky lidí, s mnohými se zastavil a prohodil několik slov.

Nejvíce lidí čekalo na císaře na mostě. Pražané, Japonci, ale i náhodní kolemjdoucí a cizí turisté nejvíce obdivovali to, jak císař a císařovna vypadají.

"Myslela jsem, že budou v nějakém japonském kroji, kimonu nebo tak," přiznala se sedmnáctiletá Radka z Prahy, která je v Praze na návštěvě u kamarádky. Císař byl však oblečen do světlého vycházkového obleku a císařovna v černé blůzce a světlých kalhotách.

Zatímco císař se zajímal více po pamětihodnostech, císařovna zdravila kolemjdoucí a s mnohými si popovídala. 

"Zeptala se mě, jestli bydlím v Praze a že je moc ráda, že mohla přijet do Prahy. Je to krásná žena," řekla dojatá Danuše Sulíková z Prahy 4. Na Karlův most prý chodí ráda a když si přečetla v novinách, že tu bude v neděli japonský císař, vydala se sem už po obědě.

Císaře po příletu vítaly desítky Japonců
Do České republiky přiletěl japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko v sobotu.

Bílý speciál s japonskou vlajkou přistál na starém ruzyňském letišti třicet minut po patnácté hodině. Císaře na jeho cestě do Prahy a dál po Evropě doprovází asi šedesátičlenný tým.

Císařský manželský pár přivítal na letišti prezidentský kancléř Ivo Mathé, zástupci ministerstva zahraničí a japonský velvyslanec. Po oficiálním uvítání se císař pozdravil s několika desítkami Japonců, kteří ho srdečně zdravili vlajkami. Slavnostně oblečené děti a dospělí, i několik žen v tradičním kimonu, přijeli na letiště pěti autobusy.

Z letiště odjel císař a jeho doprovod do Lichtenštejnského paláce, kde je během pražské návštěvy ubytován.

Letoun japonského císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonci v Praze zdraví svého císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonci v Praze zdraví svého císaře Akihito na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Japonský císař Akihito se vítá s příznivci na ruzyňském letišti v Praze, kam 6. července císař s císařovnou Mičiko přicestovali na čtyřdenní návštěvu České republiky.

Císař Akihito a císařovna Mičiko se klaní před sochou svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

Císař Akihito a císařovna Mičiko si prohlížejí sochu svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

V neděli se císař procházel po některých pražských pamětihodnostech. Před návštěvou pražské radnice zavítal i s doprovodem na Václavské náměstí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější...

Ukrajinci vybírají nového prezidenta, v Česku jich přišlo přes tisíc

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole...

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole prezidentských voleb. Voliči rozhodují,...

Odvolaný Fajt uzavřel smlouvu za milion „sám se sebou“, prověří to policie

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt skončil ve čtvrtek oficiálně kvůli své „dvojroli“, kdy uzavřel smlouvu sám se sebou...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz