Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Janeček před volbou: Udělal jsem z ČT fabriku světové úrovně

  13:12
Jiří Janeček je od roku 1998 prvním šéfem České televize, který pravděpodobně dokončí celé funkční období. "Zřejmě jsem řediteloval v době relativně klidné," vysvětluje si to v rozhovoru iDNES.cz. Ještě před koncem mandátu přitom může být zvolen znovu.

Generální ředitel ČT Jiří Janeček před sídlem televize v Praze na Kavčích horách. | foto:  David Neff, MAFRA

"Chtěl bych se pokusit začít vyrábět světové výrobky," plánuje Janeček v e-mailovém rozhovoru pro iDNES.cz. Na osobní setkání čas nenašel.

Jak si vysvětlujete, že Rada ČT chce zvolit vašeho nástupce, nebo znovu vás už v květnu, ačkoli vám funkční období vyprší až v červenci?
Vysvětluji si to velkou mírou odpovědnosti, realismu a zkušeností radních, kteří mají naštěstí dobrou paměť a vědí, jakými turbulencemi procházela Česká televize v dobách neustálého střídání ředitelů, nekoncepčností a finančních deficitů. Teď se někteří lidé tváří, že snad rada chce udělat něco zvláštního a netradičního. Uvedu jeden příklad, nad kterým takhle nikdo nepřemýšlí. Víte, kolik měsíců před inaugurací je zvolen nový americký prezident?

Co by se s ČT dělo, kdyby byla několik týdnů bez generálního ředitele?
Obecně ve všech velkých společnostech platí, že neobsazení nejvyššího postu znamená znejistění vrcholového managementu. Manažeři se v očekávání, co bude, bojí dělat zásadní rozhodnutí, taktizují a firma stagnuje. Souvisí s tím ovšem i technické záležitosti, třeba podpisová práva k bankovním kontům. Je toho poměrně hodně a nikdo by vlastně nevěděl, kdy se to zase bude znovu předělávat.

Byl by vážně ohrožený chod televize?
Co je vážné ohrožení chodu televize? Asi by stále vysílaly všechny čtyři programy, lidé by chodili do práce a vyráběli pořady. Vytratil by se ale ‚drive‘ a nastala by nepochybně stagnace. Myslím, že nikdo z poplatníků by si nepřál, aby se opakovaly situace z let minulých, kdy časté střídání ředitelů vždy přineslo finanční ztráty způsobené tím, že se vytrácela osobní odpovědnost. Je mnoho lidí, kteří by bezvládí využili k pokusům rychle z televize vytáhnout peníze a zmizet. Celé šestileté úsilí o vyrovnaný rozpočet by bylo k ničemu.

Helena Fibingerová a Jiří Janeček
Televizní radní, bývalá rekordmanka ve vrhu koulí Helena Fibingerová, je Janečkova fanynka. I ona bude rozhodovat o jeho znovuzvolení.

Česká televize je model republiky

Dokončit řádné funkční období se naposledy podařilo Ivo Mathému v roce 1998. Vašich pět předchůdců se muselo poroučet po roce, dvou. Čím si svůj úspěch vysvětlujete?
Kdybych byl ješita a nabob, tak pochopitelně řeknu, že jsem prostě skvělý generální ředitel. Ale tak to není. Tahle funkce je uprostřed tisíců často protichůdných představ, přání, tlaků a společenských zájmů. Aby to člověk všechno ustál, potřebuje být trochu umanutý vizionář, který jde za svou představou o televizi veřejné služby, a také musí být velmi psychicky odolný. A samozřejmě k úspěchu patří trocha štěstí a zejména profesionální tým. Ano, moji kolegové mají hlavní zásluhu na tom, že je naše televize v dobré kondici.

Někdy se říká, že Česká televize je model republiky, ve kterém se promítají všechny společenské děje. Snad jsem řediteloval v době relativně klidné. Teď s přicházející finanční krizí se budeme stále více stávat terčem kritiky všech závistivců, protože jsme díky našim divákům ostrůvkem mediální stability. Některá dříve seriózní média zbulvárněla, aby přežila. My nemusíme a za to chci všem platícím divákům poděkovat.

Už jste oznámil, že byste v čele ČT rád stál dál. Máte na dost sil na příštích šest let?
Odvedl jsem tady, troufnu si tvrdit, hodně práce. Ze zadlužené televize, které hrozilo, že přijde o jeden program, jsem vydupal programy čtyři. Restrukturalizoval jsem obrovskou instituci, aby pracovala efektivněji než komerční stanice, a teď je čas natáhnout pomyslný červený koberec. A já nechci, aby se po něm procházel někdo bez zásluhy. Za těch šest let jsem postavil na nohy fabriku na světové úrovni. V těch dalších šesti letech bych se chtěl pokusit začít vyrábět světové výrobky. Ty plány mi sílu dávají. - čtěte Rada chce pojistit Janečkovi místo v čele České televize

Jiří Janeček ve studiu na Kavčích horách.
Vybudoval jsem fabriku světové úrovně, teď chci, aby vyráběla produkty světové úrovně.

"Zarazilo mě, kdo Šišku navrhl jako protikandidáta"

Zatím se přihlásil jeden protikandidát - vlivný podnikatel Petr Šiška. Je to pro vás vážný soupeř?
Petra znám osobně a myslím si, že to, co dělal a dělá, dokazuje, že schopný jistě je. Trochu mě překvapil svým výrokem, že ho navrhují politicko-podnikatelské kruhy. To není pro vedení nezávislé televize veřejné služby zrovna dobrá informace. Ale vím, jak jsou někdy výroky v tisku upravovány, takže tento možná nebyl autentický. - čtěte Českou televizi chce vést Petr Šiška, moderátor soutěže Nic než pravda

S jakým programem budete své křeslo obhajovat?
To by mělo nejdřív zaznít na Radě České televize. Obecně chci pokračovat v přechodu z období stabilizace a "kvantity" do období "kvality". Tedy zkvalitňování vysílání - programů, pořadů, skladby, pestrosti a tak dále a samozřejmě zavádění nových technologií, zejména vysílání v HD kvalitě, většího využívání nových druhů komunikace - internet, mobilní telefony.

V jakém okamžiku vám v uplynulých šesti letech bylo nejhůř?
Asi na úplném začátku, kdy jsem stál na rozcestí - buď řízená sebedestrukce ČT a odsun do bezvýznamnosti, nebo pokus o to, co se tehdy zdálo skoro nemožné. Rozhodl jsem se bojovat o televizi, která má smysl, a posadit ji nejen zpátky do sedla, ale udělat z ní konkurenceschopnou respektovanou organizaci. Stačí porovnat vývoj u nás a na Slovensku. Zeptejte se šéfů komerčních stanic a ti vám potvrdí, že respekt je vzájemný.

Z čeho máte naopak největší radost?
Jsem hrdý na to, že se mi podařilo splnit většinu mých plánů a představ, že stojím v čele sebevědomé a dobře hospodařící instituce. Jsem pyšný na úspěšný a odborníky oceňovaný zpravodajský kanál ČT24, smekám před sportovní redakcí, která dala tvář a náplň sportovní ČT4, jsem nadšený z té dlouhé řady báječných filmů, které díky České televizi mohly vzniknout, jsem hrdý na své zaměstnance, o které je na trhu práce velký zájem, protože jsou to profesionálové, a v neposlední řadě mě těší, že zvládáme v pozici lídra digitalizace.

Generální ředitel ČT Jiří Janeček na filmovém festivale v Karlových Varů
Jiří Janeček na filmovém festivalu v Karlových Varech s jeho prezidentem Jiřím Bartoškou.

ČT vybuduje regionální mutace po vypnutí analogu

ČT pod vaším vedením zdigitalizovala všechny své programy. Kdy k nim přibudou další - například regionální mutace?
Plná regionalizace může nastat až po vypnutí analogového vysílání, protože bude potřeba pro vymezení regionů na úrovni vyšších územně samosprávních celků (VÚSC) získat další uvolněné kmitočty.

Mohl byste projekt regionálních kanálů ČT popsat?
Regionalizace má dvě možné roviny. První rovina je vlastní vysílání ČT a tam se předpokládá sloučení VÚSC do maximálně pěti regionálních okruhů. Druhou rovinou jsou regionální televizní služby, které by využívaly vysílací infrastrukturu ČT pro distribuci informací státní správy a samosprávy. Jejich rozvoj bude záviset na zájmu státu o služby tohoto typu. Zatím je podepsané memorandum s ministerstvem vnitra, které zájem vyjadřuje.

Kolik chce ČT do projektu investovat?
Nelze nyní přesně specifikovat, jaké budou roční náklady, protože projekty na dokrývaní a regionalizaci se teprve upřesňují. Ale dá se očekávat, že budou blízko současným nákladům na šíření programů ČT2 . Oproti současnosti tedy žádný zásadní nárůst, ale také žádná úspora. Kvůli značně zvýšeným nákladům v období přechodu nelze v letošním roce předpokládat plný rozvoj regionalizace.

Jste spokojeni s prací Jiřího Janečka ve funkci generálního ředitele České televize?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 15. března 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 7620
ANO
ANO 4046
Autor:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Rekordní bonus pro šéfa VZP, za nábor Ukrajinců dostane 300 tisíc

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny v pondělí schválila rekordní roční odměnu pro ředitele Zdeňka Kabátka. Ten...

Muže, který na demonstraci v Praze oblékl ruské válečné symboly, čeká soud

Muž, který měl na protivládní demonstraci z 11. března batoh s písmenem Z a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy...

Žhář v Plzni zapálil tři auta s ukrajinskou značkou, pátrá po něm policie

Během necelých čtyřiadvaceti hodin likvidovali hasiči požár tří aut zaparkovaných v Plzni na Lochotíně. Všechna vozidla...

STALO SE DNES: U Donbasu pohřešovali Čecha, v Německu stávka omezila dopravu

Na Ukrajině se pohřešoval český dobrovolník. Pekarová se na Tchaj-wanu sešla s prezidentkou. V Německu se kvůli stávce...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...