Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 3. března 2021 Kamil

Očkovací centra, vakcína i technologie. Co všechno nám oproti Izraeli chybí?

  20:00
Zatímco Izrael za tři týdny stihl naočkovat téměř dva miliony svých obyvatel, čísla v Česku hovoří o 70 tisících. Židovský stát plánuje mít vakcinaci hotovou do konce března, v Česku teprve vznikají očkovací centra. Rozdíly mezi oběma zeměmi jsou dané nejen množstvím vakcíny, ale také pokulhávající digitalizací i celkovou organizací akce na české straně.

Zdravotní pracovník připravuje dávku vakcíny Pfizer-BioNtech ve velkém očkovacím středisku města Tel Aviv. (31. prosince 2020) | foto: Profimedia.cz

Téměř devítimilionový Izrael dokázal za tři týdny naočkovat více než 20 procent svých obyvatel. Nejnovější čísla uvádí, že první dávku dostalo celkem 1 854 055 lidí. Země také chce docílit očkování až dvou set tisíc občanů denně.

Česku chybí vakcíny i očkovací centra

Izraeli se vakcíny podařilo získat vyšší cenou i tím, že přislíbil firmě Pfizer a Světové zdravotnické organizaci (WHO) data o pohlaví, věku a anamnéze očkovaných. Premiér Benjamin Netanjahu informoval, že za studii firma dodá 10 milionů vakcín, přičemž ty by měly být dodávané po 400 až 700 tisících každý týden.

Termíny pro očkování byly vyčerpané za 90 minut, systém kolaboval

Podle českého velvyslance v Izraeli Martina Stropnického se nyní navíc podařilo zajistit u firmy Pfizer další dřívější doručení dodávek. „Každou chvíli teď proto očekáváme další várku 700 tisíc kusů,“ popsal v rozhovoru pro MF DNES.

Cena, kterou Izrael za vakcíny zaplatil, je navíc podle nejnovějších informací dvojnásobná oproti částce, kterou platí Evropská unie. Jednat by se mělo o 30 dolarů, tedy zhruba 650 korun. Podle pondělních informací serveru Israel Times by se však mohlo jednat až o 47 dolarů (přibližně tisíc korun) na pacienta. 

Tuzemská očkovací strategie oproti tomu počítá s dodáním očkovacích látek ve větším množství až od dubna. Prezident České lékařské komory Milan Kubek navíc upozornil, že v tom jsou zahrnuté i vakcíny od firmy Johnson & Johnson, u kterých ani není jisté, zda budou vyvinuty.

Izrael úspěšně očkuje díky dohodě s Pfizerem. Zpřístupní firmě svou databázi

„Třicátého prosince jsem vyzval pana premiéra, aby se pokusil sehnat očkovací látky za každou cenu. Nastal závod nejen o lidské životy, ale také o to, kdo dřív proočkuje populaci a bude moct otevřít ekonomiku a dostat se z krize,“ uvedl Kubek.

Česká republika zatím dostala 169 650 vakcín. Za první čtvrtletí by mělo být k dispozici celkem 1 054 000 dávek od firem Pfizer a BioNTech a k tomu vakcíny od společnosti Moderna. Na první tři měsíce bude mít země asi 1,5 milionu vakcín. Zásoba injekčních stříkaček je podle ministra vnitra Jana Hamáčka na 65 dnů. 

Dvacet sester a jeden lékař

„Jako registrovaná sestra mám pravomoc očkovat, nepotřebuji k tomu doktora. Očkovaný vlastně lékaře v celém procesu nevidí,“ popsala v rozhovoru pro iDNES.cz zdravotní sestra Martina Paletová, která pět let v Izraeli pracuje.

Zatímco ve stanu dvacet sester očkuje, paramedik čeká venku, kdyby nastal problém. „Ten tam sedí a opravdu nemá co dělat,“ popsala.

Jaké bylo očkování? Bolelo místo vpichu, trochu hlava, popsali zdravotníci

I u nás může sestra aplikovat vakcínu, lékař však musí být v celém procesu přítomen, protože za očkování nese zodpovědnost právě on. Podobná strategie jako v Izraeli tak podle Kubka nastane, až se zbudují očkovací centra i u nás. 

„Počítáme s tím, že až budou vznikat velkokapacitní očkovací centra, budou fungovat například v deseti frontách, kde bude očkovat vždycky sestra, a lékař bude dohlížet,“ uvedl Kubek s tím, že cílem je právě efektivní vynakládání s personálem.

Sester je přitom v Česku oproti Izraeli více. Na tisíc lidí připadá 8,4 sestry, zatímco v Izraeli se jedná o 5,7.

Na jižní Moravě naočkují denně až 17 tisíc lidí, zapojí se i ordinace

Anamnéza na papíře versus anamnéza v mobilu

Za úspěchem Izraele stojí i masivní digitalizovanost. Tu si chválí i Paletová: „Máme tu něco jako české rodné číslo. Když ho zadám do počítače, vyjedou mi informace o pacientovi, takže můžu vidět jeho alergie i problémy,“ uvedla s tím, že vše funguje přes telefon, kde mají lidé i vlastní anamnézu.

Izrael tak uchovává o svých občanech zdravotnické záznamy zahrnující stav lidí od jejich narození do smrti. Zákon ukládá každému Izraelci platit si zdravotní pojištění u jedné ze čtyř veřejných pojišťoven. Každé dítě nebo imigrant tak má záznam o veškerých očkováních, všech prodělaných nemocech, ošetřeních nebo užívaných lécích.

Systém je navíc schopen zjistit, kdo potřebuje vakcínu prioritně, a tyto jedince vyhledat. Daný člověk tak dostane SMS zprávu, z níž se dozví, kdy a kam má přijít na aplikaci injekce s vakcínou. 

„Je to naplánováno přesně po třech minutách, kupříkladu tak může dostat termín 9.23 a podobně. A za tři týdny si dojde pro druhou vakcínu, i na ni obdrží pozvánku s přesně určeným termínem,“ popsal izraelský velvyslanec v České republice Daniel Meron pro Lidové noviny.

Aby se lékaři sami vyptávali na anamnézu, je neefektivní i podle Kubka. Lidé by měli přicházet s výpisem z dokumentace, například ve formě předvyplněného dotazníku, který by měl být ověřen jejich ošetřujícím lékařem. 

„Ten proces je třeba co nejvíce zefektivnit. To, co se v současnosti děje v některých nemocnicích, není ta praxe, jak bychom mohli naočkovat miliony lidí,“ míní Kubek.

Izraelské umění improvizace

„Jsme v zemi, kde se pořád musí improvizovat. Tady jsou lidé zvyklí, že se věci strašně rychle stanou, že se strašně rychle musí reagovat. Takže se nepřemýšlí nad tím, jestli mrazák bude vlevo nebo vpravo nebo zda doktor má pravomoci nebo ne,“ popsala Paletová.

Svou roli hraje také armáda, která pomáhala například se stavěním očkovacích stanů. Armádní záchranáři vypomáhají podle velvyslance Merona lékařům i se samotným očkováním, protože mohou aplikovat injekce. Navíc funguje spolupráce mezi farmaceutickými firmami i elektrárenskými společnostmi, které dodaly mrazáky. „V podstatě celou distribuci vakcíny děláme jako vojenskou operaci,“ okomentoval.

Ještě na jaře se obě země mohly považovat za premianty ve zvládání pandemie. S podzimní vlnou se čísla zvýšila a zaváděla se přísnější opatření v obou státech. 

Zatímco Izrael dokázal vybojovat prvenství v největším počtu naočkovaných obyvatel v přepočtu na sto lidí na světě, Česku se zatím „podařilo“ dostat do čela jen značně méně lichotivých žebříčků. Například v říjnu jsme byli země s nejvíce úmrtími a na začátku ledna u nás přibývalo nejvíce nakažených na sto tisíc obyvatel.

V Izraeli je nyní přes 74 tisíc aktivních případů, od začátku epidemie se nakazilo 504 tisíc lidí a 3 704 zemřelo. Oproti tomu v Česku je aktivních případů 143 824. Od března se nakazilo 866 522 lidí a zemřelo 13 856.

Izraelci bleskově očkují. Cíl je do konce ledna naočkovat 2,25 milionu občanů:

Registrace k očkování

Centrální rezervační portál bude dostupný na stránkách crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz. Můžete se zaregistrovat přes svého praktického lékaře či informační linku 1221. Formulář za vás může vyplnit i příbuzný.

 1. Registrace - Do formuláře zadejte vaše telefonní číslo. Na něj vám přijde šestimístný PIN pro registraci.
 2. Ve formuláři uveďte jméno, příjmení, číslo pojištěnce, zdravotní pojišťovnu.
 3. Zaškrtněte kolonky, které odpovídají vašemu zdravotnímu stavu. 
 4. Potvrďte čestné prohlášení.
 5. Pro rezervaci termínu budete potřebovat vaše číslo pojištěnce a další PIN, který vám přijde v SMS. Kód nemusí přijít ihned po registraci.
 6. Rezervace - Rezervace termínu probíhá na reservatic.com/ockovani.
 7. Zvolte si očkovací místo a termín.
 8. Termín na druhou dávku se vytvoří automaticky. Lze jej změnit.
 9. Potvrzení o rezervaci si uložte nebo vytiskněte.
 • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

 • Další z rubriky

Už teď se u nás mohou očkovat rizikoví pacienti pod 70 let, říká šéf praktiků

Rozstřel Do očkování proti onemocnění covid-19 se od 1. března zapojili praktičtí lékaři. Používají zatím pouze vakcínu od...

Vyvíjet českou vakcínu nemá smysl, na dokončení nebudou peníze, míní Chlíbek

Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl, míní předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek....

Španělé vydali muže, který vyhrožoval Babišovi smrtí. Hrozí mu až osm let

Člověk, který je podezřelý z výhrůžek premiérovi Andrejovi Babišovi, je stíhaný za vydírání. Španělsko ho předalo do...

Okamura chce hlasování o vládě a vznik nové po dohodě se Zemanem

Šéf SPD Tomio Okamura bude chtít ve Sněmovně nasbírat potřebných 50 podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě,...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Rodina bydlí v perfektním domě. Každý centimetr má své využití

Rok a půl sbírali manželé informace a vybírali, jaký typ stavby si pro svou rodinu postaví. Rozhodující byly návštěvy...