Fakultní nemocnice Brno testuje, jak vypilovat provoz hlavního očkovacího centra v prostorách výstaviště, aby zde zdravotníci v budoucnu zvládli podat až 3 600 vakcín proti koronaviru každý den. Dvojnásobnou kapacitu by dohromady měla pokrýt okresní centra rozmístěná napříč jižní Moravou.
A třetím pilířem se podle rýsující se očkovací strategie kraje nově stanou praktičtí lékaři. Ti se přímo ve svých ordinacích zaměří hlavně na seniory, aby nemuseli nikam cestovat. Až se plošná vakcinace rozjede naplno, i díky pomoci praktiků jižní Morava v ideálním případě dokáže naočkovat až 17 tisíc lidí denně.
V pátek se spustí centrální rezervační systém pro zájemce nad 80 let, od února pak pro všechny ostatní. Hejtmanství proto musí co nejdříve určit, kde přesně „rozbije stany“ mimo Brno.
„Počítáme se sedmi centry s tím, že v každém zvládneme podat vakcínu až tisícovce lidí denně. Vzniknout by mohla například v kulturních domech nebo podobných budovách, momentálně řešíme podmínky,“ přiblížil aktuální vývoj krajský radní pro zdravotnictví Jiří Kasala (ODS).
V minulosti se přitom počítalo se sešti centry.
Nemocnice se zaměří hlavně na očkování zdravotníků a pacientů. A také tady se počítá s tím, že ruku k dílu přiloží praktičtí lékaři. Kraj je oslovil i prostřednictvím České lékařské komory. Podle Kasaly už přišla řada pozitivních e-mailů od těch, kteří jsou ochotní se zapojit. „Nyní se spádově zorganizují. Mohlo by to vypadat tak, že dopoledne budou ordinovat a odpoledne a o víkendech vypomáhat v centrech a nemocnicích,“ nastínil Kasala.
Hejtmanství navíc aktuálně řeší, jak nejlépe zkoordinovat distribuci vakcín přímo do ordinací. Například v sousedním Zlínském kraji se už praktici dohodli s vedením, nemocnicemi, potažmo jejich lékárnami, které jsou zároveň distributory, na dodávkách vakcín od firmy Pfizer. Ta přitom původně pro praktiky nebyla určená. Musí se totiž skladovat při teplotě minus 70 stupňů Celsia.
„Je složitá na distribuci. Do ordinací bychom ji museli složitě dostávat, takže touto cestou jít nechceme. Počkáme si, až bude k dispozici například látka od společnosti AstraZeneca, která není tak náročná na skladování,“ vysvětlil Kasala
„Dejte nám vakcíny, zbytek zvládneme,“ říkají praktici
Ve chvíli, kdy bude vakcína k dispozici, podle jihomoravského předsedy Sdružení praktických lékařů Ivo Procházky nic nebrání tomu, aby se mohlo v ordinacích začít očkovat. „Poslední týden toto téma intenzivně řešíme a v podstatě všechno je pouze o dostupnosti vakcíny. Jsme v čilém kontaktu s vedoucí lékáren ve FN Brno Šárkou Kozákovou a plánujeme možnou distribuci. Ladíme, jak vakcíny přepravovat a skladovat. Za komunikaci můžu jen poděkovat,“ pochválil spolupráci Procházka.
Do akce chtějí zapojit praktické lékaře pro dospělé i děti, ale také ambulantní specialisty a zubaře. „Myslím, že denně jde zvládnout v jedné ordinaci deset očkování. Týdně se tak můžeme na jižní Moravě pohybovat okolo 30 tisíc podaných dávek vakcíny,“ odhadl Procházka.
V této chvíli se už jednotlivé ordinace, které chtějí očkovat proti covidu19, mohou registrovat do elektronického systému. To je nezbytné i podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby měl resort jasný přehled o tom, kolik pacientů již vakcínu dostalo. „Právě ordinace mohou být prodlouženou rukou očkovacích center,“ konstatoval včera v Brně Blatný.
Na jižní Moravě se praktici primárně zaměří na lidi nad 80 let, na které přijde řada už tento měsíc. Právě pro ně je totiž složité cestovat za péčí i desítky kilometrů daleko. „V systému může zdravotní sestřička zjistit, kolik takových pacientů v ordinaci mají, obvolat je a objednat na očkování. V mé ordinaci jde asi o dvě stovky lidí. Pokud tedy denně zvládneme zaočkovat deset z nich, tak za dvacet dní máme hotovo,“ spočítal Procházka.
Velká část lékařů se zapojením počítá. „Skutečně nevidím problém v tom, že bychom měli očkovat proti covidu,“ reagoval například Robert Rajci, jenž ordinuje ve Vyškově. A ve stejném stylu hovořili také další praktici, které redakce MF DNES oslovila.
Zatím zdravotníci podali 1500 vakcín
Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) je zásadní, aby se vyčerpalo co nejvíce dodaných vakcín a nestalo se, že některé zůstanou nevyužité. V Brně na výstavišti, kde vzniklo první velkokapacitní centrum v Česku, zatím zdravotníci podali 1 500 vakcín. Nejprve očkovali policisty a hasiče pomáhající v nemocnicích, pak i jejich další kolegy – jde o velkou koordinovanou skupinu vhodnou právě pro zátěžový test.
Aby klíčové jihomoravské očkovací centrum zvládlo avizovanou kapacitu až 3 600 lidí denně, FN Brno už s předstihem poptává také lékárníky, kteří by mohli přijít dobrovolně pomoci. Zájemci mohou dát vědět do příští středy na e-mail osl.brno@gmail.com. „Dobrovolníci už se ozývají, zatím se jich přihlásilo zhruba pět desítek,“ informovala Kozáková.
Do této chvíle fakultní nemocnice dostala tři dodávky vakcín. V první pět tisíc, u druhé a u třetí shodně po 11 700 vakcínách. Část předala dalším nemocnicím či domovům seniorů, část nechala na očkování zaměstnanců, policistů a hasičů.