Italská pirátská vysílačka v Srpnu pomohla Čechům proti okupantům

  11:53
Měl to být nástroj komunistické propagandy proti kapitalistické Itálii. Během sovětské okupace v srpnu 1968 se však nelegální pražský vysílač Italské komunistické strany obrátil proti těm, kteří ho vytvořili. Pirátská vysílačka Oggi in Italia (Dnes v Itálii) významně pomohla v boji proti okupantům.

Budovu rozhlasu v Praze Rusové dobyli. Nedaleká italská vysílačka však pravdu o okupaci vysílala dál. | foto: Pavel Macháček

Sovětská vojska již pátý den okupují Československo. Píše se 25. srpen 1968. Z nenápadné vily pod pražskou Pankrácí vysílá redaktor Československého rozhlasu Jan Petránek. "Toho dne se odmlčely všechny vysílače. Italové nám tehdy dali k dispozici svoje zařízení a díky nim se povedlo, že se vysílalo nepřetržitě. Ostatní stanice v tu chvíli mlčely," vzpomíná Petránek.

O dramatické chvíle tehdy prý nebyla nouze. Podle člena pražské italské komunity Ulrica Bova před vilou zastavil sovětský tank. Osazenstvo okamžitě začalo pálit veškeré dokumenty. Z tanku vystoupil voják a... došel si k plotu na malou a pak Rusové zase odjeli.

Pro pochopení toho, jak a proč Italové v srpnu pomohli Čechům proti Rusům, je potřeba vrátit se do roku 1951. V té době na základě dohody mezi československou a italskou komunistickou stranou vznikla v Praze nelegální rozhlasová stanice Oggi in Italia.

. REDAKTOR ČS. ROZHLASU VZPOMÍNÁ

"Italští redaktoři v roce 1968 podlehli kouzlu pražského jara. Příjezd Rusů pro ně byl ohromným zklamáním," říká redaktor Čs. rozhlasu Jan Petránek.

Jejím úkolem bylo - alespoň podle toho, co vypovídají dokumenty komunistické rozvědky - šířit v Itálii a mezi italskými emigranty v SRN a Belgii "bojovou propagandu". To znamená hlásat pro "kapitalistický režim" nepříjemné věci (například zatajované smrtelné úrazy dělníků). S pomocí Oggi in Italia se však také řídily komunistické demonstrace v 50. letech v Itálii.

Z československé strany byl u vzniku vysílání pozdější známý televizní komentátor Vladimír Tosek a například i Lisa Londonová, manželka Artura Londona, autora knihy Doznání, jež pojednává o procesu s komunistickými funkcionáři v čele s Rudolfem Slánským.

Pracovali pod cizími jmény
Tosek uměl dobře italsky - jeho otec za první republiky obchodoval s víny z Apeninského poloostrova. Italskou stranu reprezentovali někdejší partyzáni a členové skupiny Volante Rossa, obdoba jakýchsi eskader smrti, kteří si v roce 1945 až 1949 v okolí Milána na vlastní pěst vyřizovali účty se skutečnými nebo domnělými exponenty italského fašistického režimu.

V Itálii jim kvůli tomu hrozily vysoké tresty, a proto přes Rakousko emigrovali do Československa. Tak tomu bylo i v případě prvního šéfa Oggi in Italia Francesca Moraniniho. Mnozí se mohli domů vrátit až po amnestii z počátku 80. let minulého století.

Ačkoliv byli Italové zaměstnanci československého rozhlasu, pracovali v utajení. Pod cizími jmény, oficiální adresa rádia byl P. O. Box v Západním Berlíně. Kvůli tomu docházelo k zapeklitým situacím. Italská vláda, která po čase zjistila, že Oggi in Italia vysílá z Prahy, několikrát v 50. letech vznesla oficiální dotaz, zda je tomu skutečně tak. Pražští soudruzi vše popřeli.

Řím kvůli rádiu hrozil bojkotem skla i vízovým embargem
V roce 1958 se kvůli vysílání Oggi situace vyhrotila natolik, že italská vláda vyhrožovala československé straně zastavením vydávání víz a bojkotem českého skla. Materiály StB navíc vypovídají, že Italové pracující v Oggi in Italia měli velkou autonomii. V době, kdy vládla cenzura, mohli vysílat, co chtěli. Později se jim to vymstilo.

Jedním z italských posluchačů Oggi in Italia byl Nicola Ferrara z jihoitalského přístavního města Bari. "Oggi in Italia jsem si poprvé naladil, když v roce 1961 vyletěl do vesmíru Gagarin. Ladil jsem moskevské vysílání v italštině a hned vedle byla stanice, kterou jsem neznal. Zaujala mě," vypráví šedesátiletý muž. Pražské vysílání prý přestal poslouchat na sklonku 60. let, kdy v Itálii vznikla řada levicových tiskovin a "informací bylo více".

Podle Jana Petránka italští redaktoři Oggi in Italia v roce 1968 podlehli kouzlu pražského jara. "Hrozně tomu fandili a příjezd Rusů pro ně byl ohromným zklamáním," říká Petránek. Ostatně, jeden z bývalých zaměstnanců rádia, Luciano Antonetti, dělal v roce 1988 při návštěvě Alexandra Dubčeka v Boloni ikoně osmašedesátého roku tlumočníka.

Počínající normalizace udusila i nelegální italské rádio. Redaktoři odmítli podepsat prohlášení, že sovětská invaze byla internacionální pomocí. Na sklonku roku 1970 navíc Oggi in Italia odvysílala nezkrácený projev tehdejšího šéfa Italské komunistické strany Enrica Berlinguera kritizující Sovětský svaz a situaci v ČSSR. Počátkem roku 1971 československé komunistické vedení rozhodlo o konci "bojové propagandy" pro italské soudruhy.

Někteří redaktoři se vrátili zpět do Itálie, kde se zapojili do "hnutí československé socialistické opozice" vedené Jiřím Pelikánem. Jiní dožili v Československu pod dohledem StB.

Více o vysílání stanice Oggi in Italia se dozvíte ve pořadu Reportéři ČT ve 21:30 na ČT 1.

Autor:

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Strojvedoucí sledoval kriket, odhalilo vyšetřovaní smrtelné železniční nehody

4. března 2024  13:18

Strojvedoucí a vlakvedoucí železniční soupravy, která loni v říjnu v Indii projela signál „stůj“ a...

Čtyři mladíci přepadli fotbalového fanouška, ukradli mu klubovou šálu i čepici

4. března 2024  13:10

Pražští policisté pátrají po čtveřici neznámých mužů, které podezřívá, že napadli v Praze 4...

Macron se setká s Pavlem, středobodem bude český plán na pořízení munice pro Ukrajinu

4. března 2024  12:38

V úterý do Česka zavítá francouzský prezident Emmanuel Macron. S český prezidentem Petrem Pavlem...

Osmnáctiletá dívka s čerstvým řidičákem trefila studnu a zbourala zeď

4. března 2024  11:54

Teprve měsíc a půl je držitelkou řidičského průkazu osmnáctiletá dívka, která havarovala v sobotu...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...