Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Platy z veřejných peněz nelze tajit, řekl znovu soud. Hrad přesto mlčí

  11:10
Ani precedenční rozsudek Nejvyššího správního soudu, podle nějž jsou platy státních zaměstnanců až na naprosté výjimky věcí veřejnou, nic nezměnil na mlčení úředníků Pražského hradu. Platy ředitelů odborů Zemanovy prezidentské kanceláře se ani pomocí žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informací nedozvíte.

Nejsme povinným subjektem, odmítl žádost o sdělení platových informací Pražský hrad. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Redakce iDNES.cz vyzkoušela, zda se Kancelář prezidenta republiky cítí být vázána rozsudkem Nejvyššího správního soudu ze 22. října.

Ten na konkrétním soudním sporu o zveřejnění výši odměn ředitele Základní a mateřské školy Lhota u Vsetína došel k závěru, že „informace o platech zaměstnanců placených z veřejných prostředků se podle § 8b zákona o svobodném přístupu k informacím zásadně poskytují,“ žadatele lze odmítnout jen výjimečně (více na webu Nejvyššího správního soudu).

Rozsudek výslovně říká, že „bez dalšího je třeba poskytnout informace o platech zaměstnanců v řídících pozicích povinného subjektu“.

Portál iDNES.cz oslovil s žádostí o informace dle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím prezidentskou kancelář s dotazem na řádné platové ohodnocení a mimořádné odměny vyšších pracovníků počínaje vedoucími odborů. Tedy například prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, ředitele odboru analytického (Radka Augustina), zahraničního (Hynka Kmoníčka) či tiskového (Jiřího Ovčáčka). V žádosti portál iDNES.cz výslovně zmínil existenci precedenčního rozsudku Nejvyššího správního soudu.

Reakce prezidentské kanceláře byla stručná. „Soukromoprávní úprava týkající se výplaty platů zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky samozřejmě do zákonem vymezené působnosti Kanceláře prezidenta republiky zahrnuta není,“ uvedl ředitel odboru legislativy a práva Václav Pelikán.

Pelikán také uvedl, že prezidentská kancelář není „povinným subjektem s předmětnou působností“ dle § 8b zákona o svobodném přístupu k informacím (paragraf stanoví, že „povinný subjekt poskytne základní osobní údaje o osobě, které poskytl veřejné prostředky“ - včetně výše poskytnutých prostředků).

Kužílek: „Úplný nesmysl“

Spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím, exposlanec a nynější koordinátor neziskovky Otevřená společnost Oldřich Kužílek označil pro iDNES.cz stanovisko Hradu k žádosti za neuvěřitelné.

„Je to úplný nesmysl, jako kdyby si dítě zakrylo oči a říkalo ‚nejsem tady‘. Asi na téhle úrovni infantility,“ komentoval Pelikánovo zdůvodnění, že „vyřízení žádosti o informace nespadá do působnosti KPR“.

Kužílek poznamenal, že právě před dvěma lety dostala prezidentská kancelář soudní nařízení platy zveřejnit (více v textu článku). Zamítavé stanovisko Hradu označil „buď za úmyslnou obstrukci“, která může při opakování hraničit s trestným činem, nebo Pelikánovu nevědomost. „Pak by ale bylo úplně šílené, že to říká ředitel odboru práva,“ soudí Kužílek.

Spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek nicméně zastává opačný názor. Pelikánovu argumentaci označil za úplný nesmysl, vycházející buď z neznalosti, nebo snahy o úmyslnou obstrukci (viz rámeček).

Poslední rozsudek Nejvyššího správního soudu v bodě 73 říká, že u závěru, že zaměstnanci orgánů veřejné moci a řady dalších povinných subjektů jsou placeni z veřejných prostředků, typicky z daní (což je dle soudu argument pro zveřejnění platu), nehraje roli to, zda případně mají se zaměstnavatelem vztah soukromoprávní povahy.

V otázce zveřejňování a utajování platů vysokých státních úředníků se střetávají dva právní principy - ochrana osobnosti a právo na informace. Není to ale poprvé, kdy Nejvyšší správní soud ten druhý zmíněný vyzdvihl.

Hrad už dříve soud o zveřejnění platů prohrál

Například v roce 2012 prohrála Kancelář prezidenta republiky soudní spor s Lidovými novinami, které se domáhaly zveřejnění platu vicekancléře Petra Hájka a tajemníka Ladislava Jakla.

K odtajnění informací o odměnách klíčových hradních úředníků vyzval verdikt pražského městského soudu. Soudkyně Eva Pechová se v něm odvolala na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z roku 2011, že za příjemce veřejných prostředků je nutno považovat i státem placené zaměstnance (více zde).

A kolik tedy Hájek a Jakl brali? Podle čísel, které předloni Hrad zveřejnil, měl vicekancléř 112 tisíc korun měsíčně a tajemník 104 tisíc. K tomu dostali za prvních šest měsíců roku 2012 odměny ve výši 130, respektive 115 tisíc korun.

Autor:

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

Pavel má větší šanci sjednotit společnost než Babiš, míní sociolog

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Mathé: Pavel může hradní kancelář zcela předělat, pravidla pro předání nejsou

Obsazení Kanceláře prezidenta republiky, která je organizační složkou státu se zvláštní rozpočtovou kapitolou, je plně...

Je to výzva, od Hradu musí zmizet zátarasy, nebrání se Pleskot Pavlově nabídce

Nově zvolený prezident Petr Pavel několikrát veřejně vyslovil návrh na spolupráci s uznávaným architektem Josefem...

Pavel podráždil Čínu. Mluvil s Tchaj-wanem a chce osobně potkat prezidentku

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen telefonicky hovořila se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Peking uvedl, že je...

Pavel jednal s šéfem BIS Koudelkou. Bezpečnostní rizika vnímáme podobně, řekl

Nově zvolený prezident Petr Pavel se v pondělí sešel s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...