Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Platy z veřejných peněz nelze tajit, řekl znovu soud. Hrad přesto mlčí

  11:10
Ani precedenční rozsudek Nejvyššího správního soudu, podle nějž jsou platy státních zaměstnanců až na naprosté výjimky věcí veřejnou, nic nezměnil na mlčení úředníků Pražského hradu. Platy ředitelů odborů Zemanovy prezidentské kanceláře se ani pomocí žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informací nedozvíte.

Nejsme povinným subjektem, odmítl žádost o sdělení platových informací Pražský hrad. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Redakce iDNES.cz vyzkoušela, zda se Kancelář prezidenta republiky cítí být vázána rozsudkem Nejvyššího správního soudu ze 22. října.

Ten na konkrétním soudním sporu o zveřejnění výši odměn ředitele Základní a mateřské školy Lhota u Vsetína došel k závěru, že „informace o platech zaměstnanců placených z veřejných prostředků se podle § 8b zákona o svobodném přístupu k informacím zásadně poskytují,“ žadatele lze odmítnout jen výjimečně (více na webu Nejvyššího správního soudu).

Rozsudek výslovně říká, že „bez dalšího je třeba poskytnout informace o platech zaměstnanců v řídících pozicích povinného subjektu“.

Portál iDNES.cz oslovil s žádostí o informace dle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím prezidentskou kancelář s dotazem na řádné platové ohodnocení a mimořádné odměny vyšších pracovníků počínaje vedoucími odborů. Tedy například prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, ředitele odboru analytického (Radka Augustina), zahraničního (Hynka Kmoníčka) či tiskového (Jiřího Ovčáčka). V žádosti portál iDNES.cz výslovně zmínil existenci precedenčního rozsudku Nejvyššího správního soudu.

Reakce prezidentské kanceláře byla stručná. „Soukromoprávní úprava týkající se výplaty platů zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky samozřejmě do zákonem vymezené působnosti Kanceláře prezidenta republiky zahrnuta není,“ uvedl ředitel odboru legislativy a práva Václav Pelikán.

Pelikán také uvedl, že prezidentská kancelář není „povinným subjektem s předmětnou působností“ dle § 8b zákona o svobodném přístupu k informacím (paragraf stanoví, že „povinný subjekt poskytne základní osobní údaje o osobě, které poskytl veřejné prostředky“ - včetně výše poskytnutých prostředků).

Kužílek: „Úplný nesmysl“

Spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím, exposlanec a nynější koordinátor neziskovky Otevřená společnost Oldřich Kužílek označil pro iDNES.cz stanovisko Hradu k žádosti za neuvěřitelné.

„Je to úplný nesmysl, jako kdyby si dítě zakrylo oči a říkalo ‚nejsem tady‘. Asi na téhle úrovni infantility,“ komentoval Pelikánovo zdůvodnění, že „vyřízení žádosti o informace nespadá do působnosti KPR“.

Kužílek poznamenal, že právě před dvěma lety dostala prezidentská kancelář soudní nařízení platy zveřejnit (více v textu článku). Zamítavé stanovisko Hradu označil „buď za úmyslnou obstrukci“, která může při opakování hraničit s trestným činem, nebo Pelikánovu nevědomost. „Pak by ale bylo úplně šílené, že to říká ředitel odboru práva,“ soudí Kužílek.

Spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek nicméně zastává opačný názor. Pelikánovu argumentaci označil za úplný nesmysl, vycházející buď z neznalosti, nebo snahy o úmyslnou obstrukci (viz rámeček).

Poslední rozsudek Nejvyššího správního soudu v bodě 73 říká, že u závěru, že zaměstnanci orgánů veřejné moci a řady dalších povinných subjektů jsou placeni z veřejných prostředků, typicky z daní (což je dle soudu argument pro zveřejnění platu), nehraje roli to, zda případně mají se zaměstnavatelem vztah soukromoprávní povahy.

V otázce zveřejňování a utajování platů vysokých státních úředníků se střetávají dva právní principy - ochrana osobnosti a právo na informace. Není to ale poprvé, kdy Nejvyšší správní soud ten druhý zmíněný vyzdvihl.

Hrad už dříve soud o zveřejnění platů prohrál

Například v roce 2012 prohrála Kancelář prezidenta republiky soudní spor s Lidovými novinami, které se domáhaly zveřejnění platu vicekancléře Petra Hájka a tajemníka Ladislava Jakla.

K odtajnění informací o odměnách klíčových hradních úředníků vyzval verdikt pražského městského soudu. Soudkyně Eva Pechová se v něm odvolala na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z roku 2011, že za příjemce veřejných prostředků je nutno považovat i státem placené zaměstnance (více zde).

A kolik tedy Hájek a Jakl brali? Podle čísel, které předloni Hrad zveřejnil, měl vicekancléř 112 tisíc korun měsíčně a tajemník 104 tisíc. K tomu dostali za prvních šest měsíců roku 2012 odměny ve výši 130, respektive 115 tisíc korun.

Autor:

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Polyxena je schovala pod šaty, popisuje William Lobkowicz záchranu místodržících

Premium Lobkovicové v Praze otevřeli unikátní výstavu o třech stoletích potýkání jejich rodu s hudbou. Provádí tu i William...

Mynář o pochybných dotacích. Hradní kancléř pohovoří v Rozstřelu

Hostem pořadu Rozstřel bude v úterý od 11 hodin vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Odpoví na...

Bouřky už kácejí stromy a zatápějí domy. Nejsilnější přijdou v noci

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Od července v dopravě postačí rouška, chce Vojtěch. Stát uzná očkování z ciziny

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch příští týden vládě navrhne, aby lidé mohli od 1. července ve veřejné dopravě nosit...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...