Jaká úskalí přináší registrované partnerství? Ponížení i majetkové nejasnosti

  15:25aktualizováno  15:25
Odsudky, problémy s pronájmem vozu, absence společného vlastnictví nebo právní problémy v případě úmrtí partnera, taková úskalí má podle Pavla Ubrankowicze registrované partnerství. Zatímco zastánci tradiční rodiny tvrdí, že registrované partnerství je dostačující forma oficiálního svazku, v praxi to podle registrovaných partnerů vypadá jinak.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ubrankowicz žije s přítelem pět let, z toho tři roky jsou v registrovaném partnerství. Za poměrně krátkou dobu už stihl zaznamenat celou řadu nedostatků, které registrované partnerství přináší.

„Jeli jsme někam s přítelem a zastavila nás policie. Chtěli po nás doklady, tak jsem jim dal občanku i řidičák. On si prohlídl občanku, šel k tomu druhému a řekl: ‚Podívej, zase jeden registrovanej!‘,“ popsal svůj zážitek Ubrankowicz. Zmínil, že to pro něj bylo ponižující a vážně uvažoval, proč to vlastně v občance má uvedeno.

Do nového průkazu totožnosti si to proto nenechal zapsat. „Nechci podstupovat toto potupné jednání. Aby si na mě ukazovali jako na registrovaného,“ uvedl Ubrankowicz.

Další problém nastal, když si jeho přítel pronajal auto přes operativní leasing. Ačkoli byli podle zákona oficiálně partneři, bylo pro Ubrankowicze velice obtížné zajistit, aby také mohl řídit přítelovo auto.

„Pátrali jsme, jestli já jakožto jeho registrovaný partner můžu ten vůz řídit. Museli jsme mít souhlas leasingové společnosti, že skutečně můžu,“ naznačil další úskalí Ubrankowicz.

Společný majetek neexistuje

Podle něj jsou to banality, nad kterými většina lidí nepřemýšlí, pro ně to znamená další zařizování a vyřizování speciálních „povolení“. Ještě o něco horší je to ovšem podle něj se společným majetkem.  

„Kdyby se náhodou tomu druhému něco stalo, tak z právního hlediska jeho partner na to nemá žádný nárok a muselo by se to právnicky ošetřit a všechno to stojí peníze,“ uvedl Ubrankowicz. 

Heterosexuální páry si podle něj vůbec neuvědomují, že díky sňatku jsou všech těchto komplikací ušetřeny. „Pokud někdo tvrdí, že registrované partnerství a sňatek jsou rovnocenné, tak rozhodně to tak není,“ uvedl Ubrankowicz.

Sám by se nespokojil ani s posílením práv registrovaného partnerství. „Pokud budete registrovaný, tak jste druhořadý. Kdybych měl v občance napsáno ženatý, tak se nad tím žádný policista nepozastaví,“ uvedl Ubrankowicz i z toho důvodu chce rovná práva pro všechny.

Právnička: Registrují se auta, lidi se berou

Podobný pohled na věc má i právnička Lucia Zachariášová. „Když máte v občance napsáno registrovaný, tak to působí, že byla vytvořená speciální ohrádka pro lidi jiné sexuální orientace. Registrují se auto, lidé se prostě berou,“ uvedla Zachariášová.

Fotogalerie

Zmínila, že oproti manželským svazkům menší procento registrovaných párů skončí rozchodem. Sama také rozhodně nesouhlasí s tvrzením, že registrované partnerství a manželství mají z hlediska práva stejnou váhu, rozdílů je podle ní více než sto.

Nejvíc patrné je to v péči o děti. Pokud má jeden z partnerů děti, například z předchozího vztahu, tak ten druhý na ně z hlediska práva nemá žádný nárok. Nemusí platit alimenty po rozchodu. V případě smrti partnera mu nejsou svěřeny do jeho péče, byť jsou na něj zvyklé třeba ze společné domácnosti.

V případě úmrtí jednoho z partnerů také nevzniká nárok na vdovský či vdovecký důchod. Zachariášové také připomněla také, že neexistuje společné jmění manželů, takže na společně pořízené věci si musí mezi sebou uzavírat smlouvy. „Nemůžete si vzít také společné jméno. Vy si pak můžete jít na matriku a zaplatit další poplatky a jméno si změnit, ale v manželství je na to konkrétní úprava,“ uvedla další nevýhody Zachariášová.

Sňatky stejnopohlavních párů v posledních týdnech rozdělily Sněmovnu. Zatímco vláda podpořila zákon, který by jim to umožnil, tak mezitím se ve Sněmovně objevil zákon, který chce ústavně chránit manželství jakožto svazek muže a ženy.


Podle průzkumu agentury Median by 65 procent obyvatel umožnilo gayům a lesbám být v manželství. Petici za umožnění manželství pro všechny již podepsalo více než 70 tisíc lidí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Na chodníku v centru Pardubic si někdo přimaloval parkovací místo

Nové místo k stání si u podchodu pod ulicí Karla IV. v Pardubicích vytvořil...

Úředníci prvního městského obvodu v Pardubicích řeší neobvyklý případ lidové tvořivosti. Zřejmě majitel auta si na...

Ohrožují nás islamismus a globalismus, řekla Le Penová. Podpořila Okamuru

Zleva předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda...

Šéf SPD Tomio Okamura na start kampaně svého hnutí pro volby do Evropského parlamentu přilákal přední evropské...

Zeman změnil názor na zdanění církevních restitucí po rozmluvě se starosty

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Prezident Miloš Zeman podpisem stvrdí novelu zavádějící zdanění peněžitých náhrad pro církve za majetek nevydaný v...

Najdete na iDNES.cz