Fischerová stihla nasbírat podpisy na Hrad, odevzdal je už také Okamura

  11:46aktualizováno  11:46
Herečka a politička Táňa Fischerová nasbírala přes 72 tisíc podpisů k prezidentské kandidatuře. Její tým je v úterý dopoledne odevzdal na ministerstvu vnitra. Archy předložil také podnikatel a senátor Tomio Okamura, nakonec dal dohromady zhruba 61 500 podpisů.

Táňa Fischerová se bude rovněž ucházet o post hlavy státu. | foto:  David Neff, MAFRA

Fischerová získala 72 610 platných podpisů, dalších zhruba osm tisíc bylo podle jejího týmu neplatných. Exposlankyně Unie svobody nashromáždila značnou část podpisů v posledních dnech a hodinách, v půli minulého týdne jich měla pouze 47 tisíc.  

Herečka zdůraznila, že podpisy získala pomocí dobrovolníků bez klasických marketingových postupů. "Kampaň zatím nestála ani korunu, v tomto stylu chceme pokračovat. Na transparentním účtu budeme přijímat od jednotlivce maximálně deset tisíc korun," řekla Fischerová v úterý odpoledne novinářům a svým příznivcům.

Na sbírání podpisů se podíleli i dobrovolníci ze Strany zelených, která kandidaturu Fischerové podpořila. "Je to důkaz, že politiku lze dělat i bez toho, aby za vámi stáli mediální magnáti nebo finanční struktury se skrytými zájmy," zhodnotil předseda zelených Ondřej Liška.

Fischerová uvedla, že v případě zvolení by postupovala uvážlivě a pečlivě by dodržovala Ústavu. "Důležitá je diskuse. Musí skončit praxe, že se v úzkém kroužku něco upeče a pak to ovlivňuje život všech," prohlásila uchazečka.

Okamura kritizoval Zemana i Fischera

Okamura se v úterý podle ČTK vymezil proti expremiérům Janu Fischerovi a Miloši Zemanovi, kterým průzkumy dávají největší šanci. "Nejsem spojen s žádnou z minulých vlád, nejsem tím pádem spojen s žádnými kmotry, nejsem člověkem, který už byl u moci a mlčel ke zlodějinám. Hlavní protikandidáti již v těch vládách byli, proti zlodějinám otevřeně nebojovali a myslím, že to je základní rozdíl mezi mnou a většinou ostatních kandidátů," řekl Okamura.

Do kampaně chce investovat ze svého zhruba milion korun a dále peníze od drobných přispěvatelů. "Nemám žádné sponzory, nemám žádné kmotry, nemám žádné milionové boháče za svými zády," uvedl senátor.

V případě zvolení hodlá prosazovat uzákonění hmotné a trestní odpovědnosti pro politiky, úředníky a představitele justice, chtěl by zakročit i proti současné podobě exekucí. Česko by se podle něj mělo orientovat na nové trhy v Latinské Americe, Africe nebo v Číně. "Spojeným státům jsme tak dobří akorát, když se jedná o nějakou zakázku á la americký radar anebo elektrárna Temelín, ale jinak na nás evidentně úplně kašlou," prohlásil.

Kandidaturu zatím podalo jedenáct lidí, čas vyprší v 16 hodin

Kandidáti na prezidenta musí na ministerstvu vnitra odevzdat archy s podpisy do úterních 16 hodin. Kandidaturu už dříve podali Miloš Zeman, Jan Fischer, Vladimír Franz, Jana Bobošíková, Vladimír Dlouhý, Zuzana Roithová, Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg.

Voleb se naopak nezúčastní podnikatel Pavel Kořán, který nasbíral přes 43 tisíc podpisů. Kořán doporučil volit nezávislé kandidáty, za kterými nestojí politické strany, sponzoři ani skrytí lobbisté.

Zájemci o prezidentský post musí doložit buď podpisy deseti senátorů, dvaceti poslanců, nebo 50 tisíc občanů. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo o dva týdny později.

Jak jsou na tom jednotliví kandidáti
Jménozískané podpisyregistrace
Miloš Zeman105 439 občanůano
Jan Fischer101 761 občanůano
Vladimír Franz88 388 občanůano
Zuzana Roithová80 894 občanůano
Táňa Fischerová72 610 občanůano
Tomio Okamura61 500 občanůano
Vladimír Dlouhýpřibližně 60 tisíc občanůano
Jana Bobošíkovápřibližně 55 tisíc občanůano
Jiří Dienstbier28 senátorů (má i 55 tisíc podpisů občanů)ano
Přemysl Sobotka51 poslanců a 23 senátorůano
Karel Schwarzenberg41 poslanců TOP 09 a Starostůano
Pavel Kořánpřes 43 tisíc občanůne
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Najdete na iDNES.cz