Sběr podpisů vrcholí, první „pod čarou“ jsou Fischerová a Okamura

  7:51aktualizováno  7:51
Týden před koncem sběru podpisů nutných ke vstupu do prezidentské volby zůstává v Česku osm kandidátů. Prakticky jistě se k nim připojí Vladimír Franz. Blízko cílové metě jsou i herečka Táňa Fischerová, podnikatel Tomio Okamura a předseda radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Největší šance na doplnění skupiny kandidátů na prezidenta, kteří splnili zákonné podmínky, mají Táňa Fischerová, Tomio Okamura a Tomáš Vandas. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kdo jde do boje o Hrad

S podporou poslanců či senátorů

 • Jiří Dienstbier (zároveň má 50 tisíc podpisů)
 • Karel Schwarzenberg
 • Přemysl Sobotka

S podporou 50 tisíc občanů

 • Jana Bobošíková
 • Vladimír Dlouhý
 • Jan Fischer (přes 100 tisíc podpisů)
 • Vladimír Franz (počitadlo od pátku záměrně stojí na čísle 49 411)
 • Zuzana Roithová (přes 80 tisíc podpisů)
 • Miloš Zeman (přes 100 tisíc podpisů)

Dosud nemají podpisy

 • Táňa Fischerová (přes 40 tisíc podpisů)
 • Tomio Okamura (kolem 40 tisíc podpisů)
 • Tomáš Vandas (přes 38 tisíc podpisů)
 • Ladislav Jakl (kolem 20 tisíc podpisů)
 • Jiří Karas (zhruba 16 500 podpisů)
 • Pavel Kořán (zhruba 30 tisíc podpisů)
 • Klára Samková (zhruba 5 000 podpisů)

Pole uchazečů o post prezidenta České republiky příští týden výrazně prořídne. Pole kandidátů, kteří splnili zákonné podmínky, se naopak rozšíří.

Šestého listopadu totiž vyprší zákonem stanovená lhůta pro odevzdání petičních listin s podpisy. Těch nezávislí kandidáti potřebují padesát tisíc, a tak ve finále sběru víc "tlačí na pilu" a zesilují kampaň.

"Na sbírání podpisů zbývá už jen týden a podpisů pořád chybí hodně," píše na svém webu například Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause, do jehož křesla chce usednout. Nyní má kolem 20 tisíc podpisů, toto číslo podle Svobodných, v jejichž barvách Jakl do souboje o Hrad jde, nyní roste rychleji, neboť se jim schází více podpisových archů.

"Teď je však třeba sebrat síly a ještě zabrat (...) Rozhoduje jediná metoda: schopnost jít ven do ulic a tam oslovovat cizí náhodné lidi. Je to poslední šance, jak nechat naše společné ideje zaznít při vlastní prezidentské kampani," burcuje Jakl.

Větší šance než Klausův tajemník nyní patrně mají herečka Táňa Fischerová, předseda radikální DSSS Tomáš Vandas a senátor Tomio Okamura.

"Začátkem víkendu jsme se bavili o tom, že počet podpisů překročil čtyřicet tisíc, uvedl koordinátor sběru podpisů pro Táňu Fischerovou Matouš Křístek.

"Přesnější čísla budu vědět koncem týdne, ale dnes to vypadá, že bych měl mít kolem 40 tisíc podpisů," hlásil v pondělí aktuální odhad Okamura.

"Ke dnešnímu dni to je odhadem 38 tisíc, pracujeme na tom neustále. Budeme mít ještě poradu vedení strany, rozhodneme, jakou strategii zvolíme, abychom se pokusili ten potřebný počet podpisů sesbírat," řekl iDNES.cz Vandas.

Potřebné podpisy podle všeho stihne shromáždit umělec Vladimír Franz. Jeho lidé v pátek záměrně zastavili počitadlo necelých 600 podpisů před dosažením padesátitisícové mety, mnohé podpisové archy jsou přitom dosud v terénu. Obávají se však toho, aby je "pod 50" neposlalo proškrtání neplatných podpisů. Finální číslo oznámí v pondělí 5. listopadu.

Nenápadný Kořán už má třicet tisíc podpisů

Ve shromáždění potřebných podpisů stále doufají lidé z týmu podnikatele a pilota Pavla Kořána. Momentálně jich mají přesto, že o nich není moc slyšet, kolem třiceti tisíc a stále se snaží rozšířit své řady v terénu.

Ostatní uchazeči ztrácejí už velmi výrazně. Někdejší lidovecký poslanec Jiří Karas hlásí 16 500 podpisů, advokátka Klára Samková kolem pěti tisíc. Petr Cibulka počet získaných podpisů prozradit nechtěl.

Fischerová by ubrala hlasy Fischerovi

To, kteří uchazeči se ještě kvalifikují, může mít vliv na složení druhého kola volby. Někteří kandidáti nepatřící mezi favority totiž mohou v prvním kole hlasování ubrat lídrům prezidentského pelotonu procenta, která je mohou mrzet.

Co se stane po 6. listopadu

Šestého listopadu bude do začátku volby prezidenta zbývat 66 dní. Lhůta pro odevzdání archů je dána zákonem.

 • V prvním týdnu po zmíněné lhůtě (66-60 dnů přede dnem volby) vnitro přezkoumá formální náležitosti listin (musí obsahovat např. politickou příslušnost kandidáta či data o volebním účtu a penězích na něm).
 • Nejpozději 58 dní před dnem volby vyzve ministerstvo vnitra navrhovatele k doplnění formálních náležitostí listin. Tato lhůta končí po osmi dnech, 22. listopadu.
 • Kdo kandiduje, se dozvíme 23. listopadu, tedy 49 dnů před zahájením volby. Ministerstvo odmítne uchazeče, který neopravil formální náležitosti nebo který má po odečtu neplatných podpisů méně než 50 tisíc podpisů.

Zdroj: Zákon 275/2012 o volbě prezidenta republiky

Příklad, co zmůže tříštění sil, nabízejí nedávné senátorské volby: spisovatelka Lenka Procházková v Praze 8 protivládní rétorikou odebrala Jiřímu Dolejšovi a Martinu Potůčkovi 1 500 hlasů. Potůčkovi přitom chybělo jen sto hlasů navíc, aby už v 1. kole vyřadil kandidátku ODS Danielu Filipiovou.

Jenže se nic takového nestalo, Filipiová uspěla a druhé kolo s přehledem ovládla.

Fungovalo by tříštění sil i v prezidentské volbě? Sociolog Daniel Prokop z agentury Median soudí, že Táňa Fischerová by při dnešním rozložení sil odebrala víc hlasů konsensuálním a ideologicky nevyhraněným kandidátům typu Jana Fischera.

"Otázkou spíše je, koho by podpořila Strana zelených, pokud by Táňa Fischerová jako jimi preferovaná kandidátka podpisy nenasbírala. Například případná podpora Jiřímu Dienstbierovi, o které se v souvislosti se zelenými hovoří, by mu pomohla prezentovat se jako člověk, který má oproti ostatním stranickým kandidátům podporu v širším politickém spektru a tím oslovit středové a politicky méně vyhraněné voliče," řekl Prokop iDNES.cz.

Vandas má podle Prokopa tak malou podporu, že jeho případná účast ve volbě prezidenta bude mít "spíš minimální vliv". Tomia Okamuru měla agentura Median v modelu naposledy v květnu, poté podnikatel úvahy o Hradu odložil kvůli senátní kampani.

"Tehdy platilo, že drtivá většina lidí, která preferuje Okamuru či o něm uvažuje, jako alternativu uvádí některého z dalších nestranických kandidátů - Miloše Zemana, Jana Fischera, Jana Švejnara atd. Jen minimum by volilo kandidáty hlavních politických stran. Lze předpokládat, že kandidatura Okamury odčerpá hlasy spíše těmto nestranickým kandidátům," soudí Prokop.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Najdete na iDNES.cz