Sběr podpisů vrcholí, první „pod čarou“ jsou Fischerová a Okamura

  7:51aktualizováno  7:51
Týden před koncem sběru podpisů nutných ke vstupu do prezidentské volby zůstává v Česku osm kandidátů. Prakticky jistě se k nim připojí Vladimír Franz. Blízko cílové metě jsou i herečka Táňa Fischerová, podnikatel Tomio Okamura a předseda radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Největší šance na doplnění skupiny kandidátů na prezidenta, kteří splnili zákonné podmínky, mají Táňa Fischerová, Tomio Okamura a Tomáš Vandas. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kdo jde do boje o Hrad

S podporou poslanců či senátorů

 • Jiří Dienstbier (zároveň má 50 tisíc podpisů)
 • Karel Schwarzenberg
 • Přemysl Sobotka

S podporou 50 tisíc občanů

 • Jana Bobošíková
 • Vladimír Dlouhý
 • Jan Fischer (přes 100 tisíc podpisů)
 • Vladimír Franz (počitadlo od pátku záměrně stojí na čísle 49 411)
 • Zuzana Roithová (přes 80 tisíc podpisů)
 • Miloš Zeman (přes 100 tisíc podpisů)

Dosud nemají podpisy

 • Táňa Fischerová (přes 40 tisíc podpisů)
 • Tomio Okamura (kolem 40 tisíc podpisů)
 • Tomáš Vandas (přes 38 tisíc podpisů)
 • Ladislav Jakl (kolem 20 tisíc podpisů)
 • Jiří Karas (zhruba 16 500 podpisů)
 • Pavel Kořán (zhruba 30 tisíc podpisů)
 • Klára Samková (zhruba 5 000 podpisů)

Pole uchazečů o post prezidenta České republiky příští týden výrazně prořídne. Pole kandidátů, kteří splnili zákonné podmínky, se naopak rozšíří.

Šestého listopadu totiž vyprší zákonem stanovená lhůta pro odevzdání petičních listin s podpisy. Těch nezávislí kandidáti potřebují padesát tisíc, a tak ve finále sběru víc "tlačí na pilu" a zesilují kampaň.

"Na sbírání podpisů zbývá už jen týden a podpisů pořád chybí hodně," píše na svém webu například Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause, do jehož křesla chce usednout. Nyní má kolem 20 tisíc podpisů, toto číslo podle Svobodných, v jejichž barvách Jakl do souboje o Hrad jde, nyní roste rychleji, neboť se jim schází více podpisových archů.

"Teď je však třeba sebrat síly a ještě zabrat (...) Rozhoduje jediná metoda: schopnost jít ven do ulic a tam oslovovat cizí náhodné lidi. Je to poslední šance, jak nechat naše společné ideje zaznít při vlastní prezidentské kampani," burcuje Jakl.

Větší šance než Klausův tajemník nyní patrně mají herečka Táňa Fischerová, předseda radikální DSSS Tomáš Vandas a senátor Tomio Okamura.

"Začátkem víkendu jsme se bavili o tom, že počet podpisů překročil čtyřicet tisíc, uvedl koordinátor sběru podpisů pro Táňu Fischerovou Matouš Křístek.

"Přesnější čísla budu vědět koncem týdne, ale dnes to vypadá, že bych měl mít kolem 40 tisíc podpisů," hlásil v pondělí aktuální odhad Okamura.

"Ke dnešnímu dni to je odhadem 38 tisíc, pracujeme na tom neustále. Budeme mít ještě poradu vedení strany, rozhodneme, jakou strategii zvolíme, abychom se pokusili ten potřebný počet podpisů sesbírat," řekl iDNES.cz Vandas.

Potřebné podpisy podle všeho stihne shromáždit umělec Vladimír Franz. Jeho lidé v pátek záměrně zastavili počitadlo necelých 600 podpisů před dosažením padesátitisícové mety, mnohé podpisové archy jsou přitom dosud v terénu. Obávají se však toho, aby je "pod 50" neposlalo proškrtání neplatných podpisů. Finální číslo oznámí v pondělí 5. listopadu.

Nenápadný Kořán už má třicet tisíc podpisů

Ve shromáždění potřebných podpisů stále doufají lidé z týmu podnikatele a pilota Pavla Kořána. Momentálně jich mají přesto, že o nich není moc slyšet, kolem třiceti tisíc a stále se snaží rozšířit své řady v terénu.

Ostatní uchazeči ztrácejí už velmi výrazně. Někdejší lidovecký poslanec Jiří Karas hlásí 16 500 podpisů, advokátka Klára Samková kolem pěti tisíc. Petr Cibulka počet získaných podpisů prozradit nechtěl.

Fischerová by ubrala hlasy Fischerovi

To, kteří uchazeči se ještě kvalifikují, může mít vliv na složení druhého kola volby. Někteří kandidáti nepatřící mezi favority totiž mohou v prvním kole hlasování ubrat lídrům prezidentského pelotonu procenta, která je mohou mrzet.

Co se stane po 6. listopadu

Šestého listopadu bude do začátku volby prezidenta zbývat 66 dní. Lhůta pro odevzdání archů je dána zákonem.

 • V prvním týdnu po zmíněné lhůtě (66-60 dnů přede dnem volby) vnitro přezkoumá formální náležitosti listin (musí obsahovat např. politickou příslušnost kandidáta či data o volebním účtu a penězích na něm).
 • Nejpozději 58 dní před dnem volby vyzve ministerstvo vnitra navrhovatele k doplnění formálních náležitostí listin. Tato lhůta končí po osmi dnech, 22. listopadu.
 • Kdo kandiduje, se dozvíme 23. listopadu, tedy 49 dnů před zahájením volby. Ministerstvo odmítne uchazeče, který neopravil formální náležitosti nebo který má po odečtu neplatných podpisů méně než 50 tisíc podpisů.

Zdroj: Zákon 275/2012 o volbě prezidenta republiky

Příklad, co zmůže tříštění sil, nabízejí nedávné senátorské volby: spisovatelka Lenka Procházková v Praze 8 protivládní rétorikou odebrala Jiřímu Dolejšovi a Martinu Potůčkovi 1 500 hlasů. Potůčkovi přitom chybělo jen sto hlasů navíc, aby už v 1. kole vyřadil kandidátku ODS Danielu Filipiovou.

Jenže se nic takového nestalo, Filipiová uspěla a druhé kolo s přehledem ovládla.

Fungovalo by tříštění sil i v prezidentské volbě? Sociolog Daniel Prokop z agentury Median soudí, že Táňa Fischerová by při dnešním rozložení sil odebrala víc hlasů konsensuálním a ideologicky nevyhraněným kandidátům typu Jana Fischera.

"Otázkou spíše je, koho by podpořila Strana zelených, pokud by Táňa Fischerová jako jimi preferovaná kandidátka podpisy nenasbírala. Například případná podpora Jiřímu Dienstbierovi, o které se v souvislosti se zelenými hovoří, by mu pomohla prezentovat se jako člověk, který má oproti ostatním stranickým kandidátům podporu v širším politickém spektru a tím oslovit středové a politicky méně vyhraněné voliče," řekl Prokop iDNES.cz.

Vandas má podle Prokopa tak malou podporu, že jeho případná účast ve volbě prezidenta bude mít "spíš minimální vliv". Tomia Okamuru měla agentura Median v modelu naposledy v květnu, poté podnikatel úvahy o Hradu odložil kvůli senátní kampani.

"Tehdy platilo, že drtivá většina lidí, která preferuje Okamuru či o něm uvažuje, jako alternativu uvádí některého z dalších nestranických kandidátů - Miloše Zemana, Jana Fischera, Jana Švejnara atd. Jen minimum by volilo kandidáty hlavních politických stran. Lze předpokládat, že kandidatura Okamury odčerpá hlasy spíše těmto nestranickým kandidátům," soudí Prokop.

Autor:

 • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

 • Další z rubriky
Premium

Jak dětem sdělovat špatné zprávy? Vynechávání z problémů může uškodit

Všichni se snažíme dopřát svým potomkům hezké, bezstarostné dětství. Jenže život, který je později čeká, rozhodně...

Premium

KOMENTÁŘ: Co se týče českého školství, Komenský už na všechno odpověděl

Pro inspiraci ohledně českého školství koukáme přes hranice. Přitom to byl jeden z českých velikánů, který před skoro...

Vládní čtvrtí ušetříme miliardy, tvrdí ředitelka, která ji má na starosti

Vládní čtvrť by státu pomohla ročně uspořit stovky milionů korun na provozních nákladech. Při výběru lokality bylo...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Najdete na iDNES.cz