Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Díl první: Rozhlas v roce 1968 padl kvůli zradě redaktora

  1:55
Bylo 21. srpna 1968 asi pět ráno a před budovou Československého rozhlasu už byli první lidé. Přišel i tehdy 23letý redaktor Ondřej Neff. Sovětští vojáci si dali na čas. Dorazili až poté, co omylem rozstříleli Národní muzeum. Pak kulkami zasypali i budovu rozhlasu.

Ondřej Neff před historickou budovou ČRo - Budova Českého rozhlasu byla Rusy obsazena bezprostředně po přepadení Československa. | foto: David NeffMF DNES

Byla noc, když Neffa probudil telefon kolegyně Evy Kopecké: "V půl druhé překročila vojska pěti států Varšavské smlouvy naše hranice." Podobně se o přepadení dozvěděla půlka národa.

Už od půlnoci létala nad Prahou neosvětlená vojenská letadla přepravující těžkou techniku. Jen hučící motory dávaly tušit, že se děje něco nekalého.


. Blog: Jak jsem oživoval Neffovy vzpomínky na rok '68

Místo cesty k rodičům si tak redaktor Ondřej Neff dalších sedm dní málem nepřevlékl ani sako. Do rozhlasu dorazil kolem páté. Redakce, v níž pracoval, už byla plná lidí různých zájmů a pozic. - poslechněte si dobovou zprávu o přepadení Československa

"V rubrice byla Věra Šťovíčková, která šéfovala za Čestmíra Suchého. Ten byl tehdy od pondělka na dovolené. Pak tam byl Jaroslav Jírů a přicházel a zase odcházel Jiří Dienstbier, jako vždy informovaný až k prasknutí," vybavují se Neffovi první chvíle v redakci.

Prvního vojáka spatřil Neff až kolem desáté dopoledne. Byl zhruba stejně starý jako on. Stal tváří v tvář proti vyděšenému kulometčíkovi, který zřejmě vůbec netušil, co se děje.

"Dodnes nevím, co to bylo za vojáky, měli legrační růžové barety," vzpomíná Ondřej Neff na videu iDNES.tv. První tanky na sebe nenechaly dlouho čekat, přijely asi za půl hodiny.

Omylem rozstřílené Národní muzeum
První lidé přišli před budovu rozhlasu na Vinohradské třídě už kolem páté hodiny ranní. "Před rozhlasem to vypadalo, jako kdyby v Sevastopolu byla gala premiéra filmu Otakara Vávry. Taxíky přijížděly a odjížděly, rotili se lidé, volali na sebe a pobíhali sem a tam. Rozhlas svítil do noci a mříž ve vchodu byla napůl zavřená," poznamenal si Neff do svého deníku.

"Ona spontánní reakce, která přivedla před rozhlas takové množství lidi, byla podmíněna v mnohém historickou zkušeností. Jakkoli řadu z obránců rozhlasu v roce '68 tvořili mladí lidé, kteří onu zkušenost neměli osobní, přesto tu byla silná reminiscence na květen 1945, kdy se boje o rozhlas staly jednou z nejdramatičtějších a také nejkrvavějších událostí osvobození Prahy," vysvětluje Jiří Hubička, redaktor Archivních programových fondů Českého rozhlasu.

Hlavní dav ale přispěchal až po omylu sovětských vojáků, kteří rozstříleli fasádu Národního muzea v domnění, že jde o rozhlas. Vysílání v té době fungovalo bez potíží, i když se situace na ulici přiostřovala.

Brzy se ale na budovu rozhlasu snesla první sprška kulek, která se změnila ve zmatené střílení na všechny strany. Na vině byl Ondřej Neff s kolegou. "Někdo tehdy prohlásil, že je ostuda, že stále máme na střeše rudou hvězdu, vydali jsme se ji tedy sundat. To se ale nelíbilo vojákům a začali po nás střílet," objasňuje Neff okolnosti, které tento incident vyprovokovaly. V té době také vznikla známá fotografie, na které před rozhlasovou budovou hoří tank.

. Fotografie čtenářů iDNES.cz ze srpna '68

Zrada, nebo zbabělost redaktora?
Rozhlas v té chvíli už hodinu nevysílal do éteru, ale jen po drátě, což byl rozhlas po telefonních linkách. Touto cestou tehdy rádio ještě poslouchalo velké množství lidí.

Z výstavy Nakonec přijely tanky

"Lidé cítili, že rozhlas je v tomto dramatickém okamžiku integrujícím prvkem, v květnu 45, stejně tak v srpnu '68 požíval rozhlas maximální důvěry veřejnosti, naprostá převaha národa věřila informacím, které jim rozhlas poskytoval," připomíná Hubička.

Srpen 1968 - čtyřicet let od okupace

Od obsazení rozhlasu dělily jeho zaměstnance pouhé minuty. Situace na ulici byla velmi dramatická, vojákům docházela trpělivost, jejich rozkaz zněl jasně: Obsadit a vypnout rozhlas! Podle vzpomínky jedné techničky je dovnitř pustil redaktor zahraničního vysílání Luboš Šimek.


. Odpovědi bývalého rozhlasáka Jiřího Dienstbiera

Čtěte online rozhovor k srpnu 68

Jiří Hubička ovšem zmiňuje i velitele rozhlasové jednotky Lidových milicí, jakéhosi Hejdu. Jakou roli ve zradě rozhlasu sehráli, není přesně jasné. "Oba zmínění minimálně orientovali zástupce okupační armády v prostoru rozhlasu," vypátral redaktor Archivních programových fondů ČRo.

Netrvalo dlouho a rozhlas padl kvůli zradě, možná zbabělosti redaktora zahraničního vysílání Luboše Šimka. Pustil okupanty bočním vchodem, hlavním by se dovnitř nedostali. Vstupní hala totiž sloužila jako improvizovaná ošetřovna pro zraněné, kde bylo plno civilistů, ale i policistů.

Rozhlas ovšem mlčel pouze dvě hodiny. A to především zásluhou dnes už neznámých techniků, kteří využili složitosti jeho vnitřního systému a operativně zapojili záložní pracoviště, například v Jeseniově ulici na Žižkově, odkud v současné době vysílá Radio Wave. K lidem se tak mohly opět dostat tolik vytoužené zprávy. - poslechněte si popis situace v rozhlasovém zpravodajství

Z výstavy Nakonec přijely tanky

Vysílací pracoviště ale bylo stále na Vinohradech, schované hluboko v traktu ve studiu 7. "Vydrželi jsme až do noci," uzavírá Ondřej Neff vzpomínky na první den okupace. - poslechněte si autentický záznam Svobodného legálního vysílání

Druhý díl z Neffových deníků na iDNES.cz čtěte zítra.

. Zvláštní poděkování

Autor dokumentu děkuje za poskytnutí fotografií: Pavelu Macháčkovi, Josefu Koudelkovi, Vladimíru Pečovi, Evě Vančurové, Milanu Kloučkovi, Pavlu Štechovi, Oldřichu Škáchovi, Jovanu Dezortovi, Liboru Hajskému, Karlu Vilgusovi, Jiřímu Stivínovi.

Autor:
  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Raději ruský Sputnik než čekat měsíce. Zájem Čechů o vakcínu je překvapivý

Podpora vakcíny Sputnik V je v Česku překvapivě vysoká. Pokud by jí úřady udělily výjimku, nechalo by si ji píchnout...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

V sobotu přibylo 2 198 nových případů covidu, počet hospitalizovaných klesá

Sledujeme online V sobotu přibylo v Česku 2 198 potvrzených případů covidu, v mezitýdenním srovnání o 40 víc. Reprodukční číslo...

VIDEA TÝDNE: Tanec ČD, záchrana Norské lodi a sovětský Pán prstenů

České dráhy to myslely dobře, ale bizarním klipem možná nechtěně pobavily. Patnáct modelek se nechalo v Dubaji vyfotit...

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...