Silničáři by mohli rozvážet na D1 vodu na motorkách, plánuje ministr

  18:21aktualizováno  18:21
Ministr dopravy Vladimír Kremlík, který nedávno vystřídal ve funkci Dana Ťoka z hnutí ANO, chce v létě lidem co nejvíce usnadnit cestu po dálnici D1. Tu totiž čeká na několika místech modernizace a opravy a dá se očekávat, že doprava bude občas váznout. Chce například, aby lidem silničáři rozváželi vodu na motorkách.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (vlevo) a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Pavol Kováčik (vpravo) při prohlídce stavu modernizovaného úseku dálnice D1 u Mirošovic. (9. května 2019) | foto: ČTK

Modernizace a opravy se týkají zhruba třetiny celé dálnice, celkem jde o 65 kilometrů na sedmi úsecích. Modernizaci v takovém rozsahu, jak je naplánovaná letos, D1 doposud nezažila. Bude probíhat i v kritickém místě v okolí Humpolce, kde v prosinci loňského roku doprava několikrát zkolabovala kvůli stavebním pracím.

Fotogalerie

V místech, kde bude probíhat modernizace, bude podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) udržován dvouproudý provoz v zúžených pruzích a rychlost bude omezena na maximálně 80 km/h. Kolony mohou při takto omezeném provozu způsobit hlavně nehody. 

„Nemůžeme vyloučit, že zejména před dovolenými kolony na dálnicích budou,“ řekl po Lidové noviny ministr Kremlík. Přeje si, aby lidé mohli při krizových situacích nalézt pomoc u ŘSD.

Jeden z nápadů, jak ulehčit situaci v kolonách je, že by silničáři mohli rozvážet lidem vodu na motorkách. Problém je však v tom, že je zatím nemají k dispozici silničáři ani hasiči.

Ministr by také chtěl zlepšit komunikaci s cestujícími. Sám upozornil, že zkoušel anonymně zavolat na linku ŘSD, když uvázl v koloně a odpovědi ho příliš neuspokojily. „Chci tyto situace zlidštit, je třeba si uvědomit, že tam uváznou i rodiny s dětmi,“ uvedl.

ŘSD připravuje krizové scénáře

Lidé by podle Kremlíka měli být lépe informováni a hledá k tomu cestu s pomocí Českého rozhlasu i soukromých stanic. Řidiči by se podle něj měli  dozvědět, jaká je aktuální situace a co se bude dít.

ŘSD plánuje pro případy nehod krizové scénáře, který má zabránit kolapsu a dlouhým kolonám. Je připravené otáčení vozidel přímo na dálnici, aby se mohla vrátit k nejbližšímu sjezdu. Nabízí se také možnost rozebrat středová svodidla, což by umožnilo autům jet do protisměru a najít jinou trasu.

„V okamžiku, kdy se zipuje, řidiči se věnují řízení, dodržují rychlost a rozestupy, se jezdí,“ řekl pro Lidové noviny Mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Lze tedy podle něj očekávat zdržení, ne však úplně krizová stav.

Méně optimistický je dopravní expert Roman Budský. Tak velká koncentrace prací podle ně na dálnici způsobí, že auta pojedou mnoho kilometrů jako „jeden velký had za sebou“ a při jakékoli komplikaci se doprava zastaví. Poznamenal také, že tak silné zatížení opravami D1 zatím nezažila.

Dálnice D1 je strašná ostuda, zaznělo v Rozstřelu:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Kvůli sesuvu na D8 dostalo ŘSD pokutu, dosud nedodalo potřebné důkazy

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Žádá miliardu, ale samo stále nedodalo potřebné důkazy. Ředitelství silnic a dálnic proto dostalo pokutu 50 tisíc, že...

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Najdete na iDNES.cz