Na D1 u Humpolce se odstraňují svodidla, tvoří se kolony

  14:44aktualizováno  14:44
Se zdržením zhruba půl hodiny by měli počítat lidé jedoucí na dálnici D1 směrem na Brno. U Humpolce se tvoří asi tříkilometrová kolona kvůli odstraňování provizorních vozidel. Ta by měla po víkendu zmizet, čímž by se mohlo v problematickém úseku jezdit rychlostí až 100 kilometrů za hodinu.

Na problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začala firma Eurovia CS pracovat ve středním dělícím pásu. Jejím úkolem je do poloviny února doplnit chybějící drenáž ve spodních vrstvách dálnice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo odklízet provizorní svodidla v zúžené části dálnice D1 na Vysočině mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem v pátek večer. Ve směru na Brno je provoz proto zúžen do jednoho jízdního pruhu. Kvůli tomu se tak tvoří kolona. Řidiči musí proto počítat se zdržením přibližně 25 minut.

Fotogalerie

„Ve směru na Prahu, kde není provoz tak hustý, je situace lepší. Řidiči musí čekat asi v pětiminutové koloně,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Harmonogram prací je podle něj naplánován do pondělí do 21 hodin. Není však vyloučeno, že úprava úseku skončí dříve.

Záleží hlavně také na počasí. „Musíme na dálnici namalovat jízdní pruhy a to nejde, pokud by například pršelo,“ upozornil Rýdl. Bez ohledu na to, jak budou práce postupovat, ŘSD počítá s tím, že v neděli odpoledne, kdy bývá provoz na dálnici frekventovaný, budou ve směru na Prahu průjezdné dva pruhy.

Desetikilometrový úsek D1 mezi 94. a 104. kilometrem je zúžený kvůli započaté modernizaci, kterou se nepodařilo dokončit do zimy. Aby se mohl vrátit provoz na dva jízdní a jeden odstavný pruh v obou směrech, tak ŘSD od od loňského prosince zasypává výdutě, které vznikly pod vozovkou během oprav kazašsko-italsko-českým konsorciem.

Rekonstrukce dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem za 1,75 miliardy korun začala loni v březnu. Sdružení firem však ze stavby před loňskými Vánocemi vykázal ministr dopravy Dan Ťok (ANO) kvůli dopravním komplikacím. Kvůli protažení stavebních prací opakovaně kolaboval provoz na dálnici a lidé na ní trávili hodiny v kolonách.

ŘSD následně nechalo jinými firmami posunout nebo odstranit dočasná svodidla, aby byla dálnice přes zimu lépe průjezdná. Na jaře chce vybrat nového dodavatele, který by měl v létě pokračovat v opravách.

Demontáž svodidel 5.1.2019

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Ťok se zbaví Zemanova kanálu, přenechá jej ministerstvu zemědělství

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Ministerstvo dopravy končí s výstavbou vodních děl na tuzemských vodních cestách. Místo něj budou jezy či plavební...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Aerolinky upravují rezervační systémy. Přidávají nové možnosti při volbě pohlaví

Ilustrační snímek

Cestující, kteří se necítí ani jako muži ani jako ženy, si u amerických leteckých společností budou moci vybrat z více...

Najdete na iDNES.cz