Zlevnit data, rozvážet vodu. Uplynulo sto dní od nástupu tří ministrů

  19:51aktualizováno  19:51
Šéfka resortu spravedlnosti Marie Benešová, dopravy Vladimír Kremlík a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Tři ministři vlády Andreje Babiše mají za sebou sto dní ve funkci. MF DNES s nimi udělala anketu, co se jim za tu dobu povedlo i nepovedlo. Zároveň požádala o hodnocení také opozici.

Ministři Marie Benešová, Karel Havlíček a Vladimír Kremlík | foto: koláž iDNES.cz

Když má nový ministr průmyslu Karel Havlíček sdělit, co už ve funkci stihl, spustí se vodopád slov.

„Přijali jsme takzvaný elektronický balíček, který usnadní přechod k jinému mobilnímu operátorovi. Teď se také připravuje výběrové řízení na čtvrtého mobilního operátora,“ vypočítává mimo jiné Havlíček.

Doprava

Vladimír Kremlík

 • Čím se chlubí
  Kremlík se pochválil v tiskových zprávách například prosazením elektronických dálničních známek, řidičákem na zkoušku a novými informačními tabulemi na dálnicích, které budou promítat i výzvy jako „Odpočiň si“.
 • Co mu vyčítají
  Snesla se na něj ze všech stran kritika, že si od premiérova PR týmu nechá měnit termíny klíčových staveb – jednou i 90 minut před začátkem prací – a už dvakrát vyměnil šéfa ŘSD.

  Šéf Pirátů Ivan Bartoš připouští, že většinu agendy Kremlíka tvořily zděděné problémy. Největší zkouškou podle něj bude diskuse o rozpočtu, aby se „přidělené peníze aspoň přiblížily tomu, co resort potřebuje“.

A kromě toho také vysypal z rukávu, že má připravený „jízdní řád“, jak sloučit CzechTourism a CzechInvest, připravuje jednotný odvod sociálního a zdravotního pojištění či nový předmět technika pro děti ve školách od září.

Havlíček nastoupil poté, co premiérovi došla trpělivost s jeho předchůdkyní Martou Novákovou. Ta prohlásila, že „Češi si za drahá data mohou sami“. Není divu, že Havlíček má za úkol data zlevnit.

Popravdě, snadnější přechod k jinému operátorovi schválila vláda už před Havlíčkem v únoru. Lhůta se zkracuje z deseti dnů na dva. U dalšího detailu se ukázalo, že všechno, co Havlíček tvrdí, že je připravené, zas tak úplně připravené být nemusí.

Podle zdrojů z ministerstva školství totiž není dostatek času dobře připravit zkušební vyučování techniky. Například se teprve během prázdnin řešilo, které školy a odkdy se do pilotního programu zapojí. Přitom má vše vypuknout od září. „Očekáváme, že na přelomu srpna a září proběhne schůzka s řediteli vytipovaných škol,“ uvedla Aneta Lednová z ministerstva školství.

Ministryně žalobců

Proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové se demonstrovalo na náměstích, ale ta si z toho nic nedělá. Celkem tiše si píše svoje zákony včetně toho, který může změnit podobu státních zastupitelství.

„Myslím, že legislativní plán plníme a ještě máme strejčka,“ uvedla Benešová.

Spravedlnost

Marie Benešová

 • Čím se chlubí
  Připravila zákon, který pomůže snáze zbavit děti jejich dluhů vzniklých před 18. rokem věku, které si nemusely zavinit. Dokončuje zákon o státním zastupitelství. Prosadila zákon o hromadných žalobách, který umožní spotřebitelům společně žalovat i velkou firmu. Těsně před vládními prázdninami předložila dlouho chystaný zákon o lobbingu.
 • Co jí vyčítají
  Sklízí kritiku už jen za to, že se vůbec do funkce nechala jmenovat. Lidé proti ní demonstrovali s obavou, že ovlivní kauzu Čapí hnízdo.

Občas Benešová vypustí nějaký ten výbušný výrok, jako že „čtyřstupňové soudnictví je na malou zemi moc“ (v podtextu: měly by se zrušit vrchní soudy).

Představila zákon o státním zastupitelství, který vedoucím žalobcům stanovuje funkční období na sedm let a v průběhu této doby je bude moci odvolat jen kárný soud.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se bojí, že Benešové zákon žalobcům spíš bere nezávislost.

„Poprvé paní ministryně bere státním zástupcům možnost navrhovat funkcionáře státního zastupitelství a přesouvá to na rádoby nezávislou výběrovou komisi, kde většinu členů bude mít ministr,“ uvedla Bradáčová v TV Seznam.

Pózuje u soli i v námořnickém

Ministr dopravy Vladimír Kremlík se na rozdíl od Havlíčka novinářům a jejich otázkám spíš vyhýbá.

Jeho mluvčí Lenka Rezková se omluvila, že tiskovou konferenci ke stu dní ve funkci bude mít netradičně příští týden v pátek, i když to už bude 108 dní.

O co méně Kremlík mluví, o to víc pózuje. Vystavoval se fotografům u posypové soli na zimu, v námořnickém triku na inspekčním člunu plavební správy, za volantem silničářského auta a také s dopravním kuželem.

Kremlíkovým hlavním úkolem bylo ulevit řidičům v kolonách na D1, jeho dosavadní návrhy však příliš nepřesvědčily.

Fotogalerie

„Líbilo by se mi například to, abychom lidem, kteří zůstanou v koloně, mohli na motorkách rozvážet vodu,“ proslavil se totiž ministr svým svérázným nápadem v rozhovoru pro Lidové noviny.

„Nejenže nerozváží vodu na motorkách, jak slíbil, ale ještě téměř celé léto nechává D1 v jednom pruhu v obou směrech navzdory původním slibům, což vede k téměř každodennímu kolapsu,“ vyčinil Kremlíkovi dopravní expert ODS Stanislav Blaha.

„Tak jako vždy v případě ministrů za ANO neexistuje ani u Benešové žádný program ani cíl a ad hoc marketingově reaguje na vzniklé situace. Je ovšem třeba připustit, že zatím větší chybu neudělala,“ myslí si o ní poslanec Marek Benda z ODS.

Průmysl a obchod

Karel Havlíček

 • Čím se chlubí
  Přijal zákon, který umožní přechod k novému mobilnímu operátorovi za dva dny, a slibuje, že brzy proběhne výběrové řízení na čtvrtého mobilního operátora. Připravil zavedení nového předmětu technika ve školách.
 • Co mu vyčítají
  Poslanec Ivan Adamec (ODS) o Havlíčkovi napsal, že sice umí dobře mluvit, ale práce za ním moc není. „Pan Havlíček zatím působí spíš jako další náměstek generálního ředitele pana Babiše. Už jako zástupce malých a středních podniků ho podporoval na úkor podnikatelů. V ministerské funkci v tom pokračuje. Příkladem budiž nezastavení dotací pro Agrofert v souvislosti s audity Evropské komise,“ míní Adamec.
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Soud pro Prahu 5 po letech získal stálé sídlo, lidé už nemusejí přebíhat

V Hybernské ulici otevřeli rekonstruovanou budovu soudu pro Prahu 5

Obvodní soud pro Prahu 5 po takřka třiceti letech získal stálé sídlo v Hybernské ulici. Soudci, advokáti i veřejnost...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Co očekává od klimatického summitu? Hostem Rozstřelu bude mladá aktivistka

Lucie Smolková, studentka a klimatická aktivistka

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz