ČSSD chce grilovat Vondru. Žádá o mimořádnou schůzi kvůli ProMoPro

  11:22aktualizováno  11:50
Jen co vláda ustála hlasování o nedůvěře, chce ČSSD vládě zatopit na další mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Tentokrát chce řešit kauzu ProMoPro, do níž se zamotal nynější ministr obrany Alexandr Vondra. Kritici mu vyčítají, že může za ztrátu stamilionů ze státní kasy v době českého předsednictví v EU.

Sociální demokraté chtějí znovu zkusit rozhádat koalici. Požádali o mimořádnou schůzi Sněmovny, kde chtějí probrat kauzu ProMoPro a ministra Alexandra Vondru. | foto: Jakub DospivaČTK

Sociální demokracie chce navíc využít toho, že v kauze Vondra se neshodují ani vládní strany a pokud se mimořádná schůze bude konat, mohla by přestřelka kvůli kauze ProMoPro opět vyostřit vztahy ve vládě. Svolání schůze už ČSSD avizovala dříve. Nakonec se ale rozhodla počkat a podat předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové žádost až po hlasování o nedůvěře vládě.

Svolání schůze

Na žádost o mimořádnou schůzi Sněmovny je třeba 40 podpisů poslanců. ČSSD jich má 56. Miroslava Němcová nyní musí svolat schůzi do deseti dnů.

V případě aféry ProMoPro nemusí platit obvyklá koaliční taktika opřená o možnost zamítnout hned na začátku program schůze. Koaliční partneři občanských demokratů totiž opakovaně dávají najevo, že Vondru v této věci nehodlají nijak krýt.

Podle představy sociálních demokratů by měl svou roli samozřejmě vysvětlovat Vondra a se zjištěními svých podřízených by měl před poslance předstoupit ministr financí Miroslav Kalousek. Právě jemu podřízený Finančně-analytický útvar toky stamilionů korun v kauze ProMoPro zmapoval a zveřejnil.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vidí naději na schválení programu schůze v tom, že aféra štěpí vládní koalici. "Samozřejmě bude záležet na postoji TOP 09 a Věcí veřejných. Pokud ho nezmění, máme šanci, že se nám podaří konání schůze prosadit," řekl Sobotka.

Vše o ProMoPro

Aféra v otázkách a odpovědích

Stát za služby firmy ProMoPro během předsednictví EU vyplatil 525 milionů korun. Ty se rozdělily do několika finančních toků, 134 milionů z neznámého důvodu skončilo na rakouský účet. Kalouskovi lidé podali kvůli případu trestní oznámení, ministr financí hovoří o "nestandardní zlodějně".

ODS označuje aféru za snahu zbavit se ministra obrany Alexandra Vondry, který dle slov premiéra Petra Nečase velmi dobře bojuje s korupcí na ministerstvu obrany. Sám Vondra (v době předsednictví vicepremiér pro evropské záležitosti) opakuje, že se osobně ničeho nezákonného nedopustil.

Diagram finančních toků v aféře ProMoPro

Kauza Promopro - diagram finančních toků
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Turistů je moc. Národní parky zvažují zavedení poplatků, obce mají potíže

Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019).

Dříve k návštěvě turisty lákali, dnes na nejatraktivnějších místech Česka nevědí, co s nimi. Správci parků přiznávají,...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz