Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Vařit ve státním z českého. Ministerstvo chce zvýhodnit zemědělce a výrobce

  20:04
Jídlo ve školních jídelnách, v nemocnicích či občerstvení na úřadech a ministerstvech by mělo být podle představ ministerstva zemědělství z českých potravin. Resort pracuje na nové vyhlášce, která by zvýhodnila české zemědělce a potravináře ve výběrových řízeních. Nápad vyvolává smíšené reakce. Třeba školy se obávají zvýšení cen a i toho, zda bude vůbec českých potravin dost pro všechny.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Ministerstvo zemědělství jako jeden z možných návrhů podpory českých zemědělců a potravinářů navrhuje nakupovat ve státních a veřejných institucích místní a regionální potraviny. Z pohledu resortu jde o jeden z nástrojů směřující ke zvyšování soběstačnosti České republiky s tím, že státní správa by měla začít nejprve sama u sebe,” popsal mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Jinými slovy tak ministerstvo připravuje vyhlášku s přehledem “základních potravin”. Plánuje zároveň upravit novelu zákon o zadávání veřejných zakázek, kde by byly stanoveny podmínky v zadávacím řízení pro veřejné zadavatele.

Úprava by konkrétně měla být zaměřena na instituce, jako jsou například ministerstva, krajské úřady, školy, školky, nemocnice, domovy důchodců či další sociální služby.

A co na to školy a nemocnice?

Redakce iDNES.cz se obrátila na některé nemocnice a školy s dotazem, jak to nyní se složením potravin vypadá. Instituce mají pochybnosti, zda v České republice bude potřebných potravin dostatek.

Upřímně si to nedokážu představit. S ohledem na normy, které u nás pro ono vaření platí to není možné. Rýži nebo lososa u nás v požadovaném množství nevypěstujete. Musela by se toho změnit daleko více než jen novela v jednom zákoně.

- Pavel Vyhňák, ředitel ZŠ Šlapanice

„Tuto aktivitu bychom podpořili, je otázkou, zda český trh pokryje veškeré požadavky,“ uvedla Marie Heřmánková, mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

„U nás se podíl českých surovin pohybuje v množství cca 20 procent z celkově spotřebovaných, a to i vzhledem k tomu, že při výběrovém řízení nelze uvádět jako zemi původu ČR,“ podotkl vedoucí stravovacího odboru Fakultní nemocnice v Motole Jiří Pfleger. Výrobní cena minutkového jídla u nich dosahuje 43,57 koruny, hlavní jídlo pak stojí 25,97 koruny.

Výrobu z českých jídel si dokáže představit, pokud by byla zachována dosavadní pestrost z výběru potravin. Přesto nevylučuje, že by pak s ohledem na takovou vyhlášku pravděpodobně vzrostla cena jídla za jednu porci.

„Takovéto nápady jsou velmi nebezpečné a naprosto nesmyslné. Některé země vyvážejí brambory, jiné auta. Tak to prostě Evropa s volným pohybem zboží chce a je to dobrá věc. Pokud by nařízení vyšlo, budeme každopádně kupovat dražší suroviny na obědy a oběd zdražíme,“ reagoval Jaroslav Jirásko, ředitel Základní školy K. V. Raise v Lázních Bělohrad a viceprezident Asociace ředitelů základních škol.

Nedokáže si představit, že by ministerstvo dokázalo zajistit dostatek základních potravin pro všechny. „Proč raději vláda nezajistí, aby peníze, které se dávají na „Ovoce do škol“ dostávaly přímo školy a ty si nakoupí ovoce od místních farmářů, a ne, že děti dostanou ke svačině hrušku z Brazílie?“ dodal.

Mít zákonnou možnost kupovat vše z regionu považujeme za ideální řešení. Jednak bychom byli soběstační, ale také ekologičtí, protože by se potraviny a suroviny zbytečně nepřevážely. Navíc by to znamenalo podporu zaměstnanosti. V současné situaci však musíme dbát na finanční stránku a cenovou nabídku, abychom vyhověli liteře zákona o veřejných zakázkách.

- Adam Fritscher, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc

„Českým potravinám se vůbec nebráníme, naopak, ale jednoznačně se zvýší cena obědů, o kolik je zcela těžko říci, dodavatelé nám informaci o původu výrobku automaticky nesdělují. Osobně bych tento PR stunt raději oželel,“ reagoval Ondřej Lněnička, ředitel Základní školy profesora Švejcara.

Dobrý nápad, ale...

Nápad resortu vyvolává smíšené pocity i u dalších institucí. Zatímco zemědělci návrh vítají, hospodářská komora je rezervovanější.

I naše malá venkovská škola a školka se už několik let snaží oslovovat místní zemědělce. Daří se nám nakupovat regionálně zejména základní zeleninu: brambory, cibuli. Ovoce v tak malém množství je složité nakoupit s dovozem z blízkých farem - nevyplatí se jim tak malá zakázka a obyčejně ani nerozvážejí. Důležitý je zdravý selský rozum vedoucích školních jídelen a ředitelů, chtějí vařit zdravě a chutně. To žádné kvóty nespasí.

- Lenka Špittová, ředitelka ZŠ Kršice

„Každé podpoření produkce základních potravin na domácím trhu vítáme. Považujeme za samozřejmé, že české úřady budou podporovat českou produkci. Jde o zcela běžnou praxi používanou v rozvinutých zemích, která pomáhá domácím zemědělcům a zpracovatelům,” uvedl mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha s tím, že u návrhu nevidí žádný negativní dopad. Podle svazu by měla být podpora místních výrobců samozřejmá a státní úřady by v tomto měly jít příkladem.

Kritičtější však k nápadu ministerstva zemědělství je komora. Podle ní jde o komplexní problém. „Tyto instituce financované z veřejných peněz mívají nízké rozpočty, a často proto nakupují ty nejlevnější potraviny bez ohledu na jejich kvalitu,” uvedl mluvčí komory Miroslav Diro. Zdůraznil, že dnes se zejména nakupuje podle ceny.

Podle něj je myšlenka podporovat lokální potraviny správná. Potraviny necestují půlku světa, méně se zatěžuje životní prostředí, podporuje se lokální ekonomika.

„Nicméně ve svobodné demokratické zemi státní orgány nesmí obecně spotřebitelům nařizovat, co mají kupovat. Inspiraci je třeba hledat v těch evropských zemích, které úspěšně a bez porušení pravidel vnitřního trhu efektivně spotřebovávají vlastní produkci,” dodal.

O dobrém záměru ministerstva zemědělství mluví i Potravinářská komora ČR. Má však také výhrady. „Nejsem si jistý, zda by měly být nějaké potraviny vyjmenovávány vyhláškou, myslím, že daleko lepší je definice místního dodavatele, pokud nejsou schopni poptávané produkty nabídnout, může zadavatel zakázky rozdělit a nakoupit i jinak,” uvedl Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR.

Zákon o potravinách

Ministerstvo zemědělství k návrhu českých potravin do institucí nicméně dodalo, že je zatím pouze konceptem řešení a nejdříve musí být projednán a přijat ve Sněmovně. Změnu chce ministerstvo prosadit v kontroverzní novele zákona o potravinách.

Právě ta vyvolala velkou debatu mezi poslanci a odborníky z jiného důvodu. Měla stanovit povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech. „Já nevidím důvod, aby se sem vozila jablka z Jižní Ameriky v sezoně. Nevidím důvod, abychom dováželi hrušky,“ komentoval začátkem června návrh ministr zemědělství Miroslav Toman. 

Mléko u školáků úspěchy neslaví. Stát ho dotuje, ale často se vyhazuje

Zastánci sporné novely argumentují tím, že i koronavirová krize ukázala, že je žádoucí, aby ČR byla soběstačnější v produkci potravin, které místní zemědělci dokážou vyrobit ze stejných či nižších nákladů jako ti zahraniční.

Německá stanice Deutsche Welle informovala o tom, že Čechům hrozí, že se budou muset vzdát banánů a jíst horší a dražší potraviny, pokud by zákon prošel. V článku také připomíná, že české zemědělství nemůže celou zemi uživit. Česká republika je totiž na dovozu potravin do značné míry závislá, a to i v takových základních potravinách, jako je například ovoce, zelenina, vepřové maso nebo drůbež. 

Návrh novely zákona o potravinách s tímto pozměňovacím návrhem ve Sněmovně ale zatím schválen nebyl, politická debata se začátkem června vrátila zpět do sněmovních výborů. Pro znalce parlamentních zvyků to prakticky znamená, že tato konkrétní iniciativa skončila prakticky u ledu.

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Ani náznak lítosti. Soud potvrdil rozsudek exmanažerům Key Investments

Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments Daniel Brzkovský a Klára Fenstererová půjdou na...

Krvavý ortel nad rebely. Hlavy vzbouřenců visely deset let na věži

Premium Před čtyřmi sty lety, v pět ráno ohlásil vystřel z děla začátek exekuce, která neměla do té doby na našem území obdoby....

Do zelených zemí půjdou i Bulharsko a Itálie, řekl náměstek ministra zahraničí

Od úterý by mělo Bulharsko, Itálie a zbytek sousedních zemí Česka spadnout do zelené skupiny. Lidé se tak budou moci z...

Za smrt muže z Teplic mohou drogy, ne policejní zákrok. Verze "Floyd" padá

Za smrt muže, který zemřel v Teplicích v sanitce krátce po policejním zákroku, mohou podle informací MF DNES drogy....

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...