Benešová nezveřejní zprávu, v níž psala, že si lze v Česku objednat stíhání

  15:13aktualizováno  15:53
Nová ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová odmítla při interpelacích ve Sněmovně výzvu šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka, aby zveřejnila svou analýzu, podle níž si lze v Česku objednat trestní stíhání. Na analýzu se odvolával premiér Andrej Babiš. Podle Benešové je zpráva neveřejná a Michálek ji má požadovat na Hradě.

„Já bych se vás chtěl zeptat, paní ministryně, jak to bylo s tou analýzou nebo oponentní zprávou, nebo jak jinak to nazvat, ve které se vyjadřovala k tomu, jakým způsobem a za jakých podmínek je možné si v České republice objednat trestní stíhání,“ začal Michálek svou interpelaci na ministryni Benešové, proti jejímuž jmenování ministryní už dvakrát demonstrovaly tisíce lidí na Staroměstském náměstí v Praze i v dalších městech.

„Podle vyjádření, která byla v médiích, do té analýzy nahlížel pan prezident Zeman, tady v Poslanecké sněmovně z ní údajně citoval pan předseda vlády Andrej Babiš měla být předána ministru spravedlnosti, panu Kněžínkovi,“ řekl Michálek s tím, že se obrátil jak na prezidenta Zemana, tak na bývalého ministra Kněžínka a oba mu potvrdili, že žádná taková analýza neexistuje.

Sokol: Objednat si v Česku stíhání? Babiš by si měl dát pozor na pusu

„Takže bych rád věděl přímo od vás, která jste ji zpracovávala podle svých vyjádření, za jakým účelem, na čí objednávku, jak se to přesně jmenovalo, komu to bylo odevzdáno a z jakých důvodů nemají poslanci možnost se s tím seznámit,“ zajímalo šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka.

„Pokud jde o takzvanou analýzu, která měla být vypracována v souvislosti s určitými trestními stíháními na objednávku, tak musím konstatovat, že nemáte věřit tomu, co noviny píší,“ zahájila svou odpověď ministryně Benešová. „Tato analýza nikdy zpracována nebyla, pokud bychom ji měli takto pojmenovat,“ prohlásila.

Řekla, že v Lánech se konala 17. března schůzka tehdejšího ministra spravedlnosti Kněžínka s prezidentem Zemanem a ona byla oponentem. „Byla vypracována pouze oponentní zpráva ke koncepci a cílům ministerstva spravedlnosti se zaměřením na státní zastupitelství,“ odvětila nová ministryně Pirátu Michálkovi.

„Popsala jsem tam třema větami dvě kauzy, které jsou dostupné z veřejných zdrojů,“ uvedla Benešová. Za jednu označila kauzu Beretta, kde bylo podle ní vytvořeno usnesení o zahájení trestního stíhání na advokáta v kauze Škoda Transportation versus České dráhy. Za druhou označila kauzu Neograph. „A to je celá analýza,“ prohlásila ministryně spravedlnosti.

KOMENTÁŘ: Lze si v Česku opravdu objednat něčí trestní stíhání?

Benešová řekla, že materiál dala prezidentu Zemanovi 11. března a že byl projednán o několik dnů později při setkání hlavy státu s Kněžínkem. „Tato listina je samozřejmě neveřejná, vypracovávala jsem ji pro potřeby prezidenta republiky, když jsem byla neplacenou poradkyní,“ prohlásila Benešová. Takže listina podle ní není dostupná. „Pokud někdo tuto listinu bude vyžadovat, musí se obrátit na Kancelář prezidenta republiky,“ uzavřela ministryně odpověď.

Michálek v reakci uvedl, že dostal od Kanceláře prezidenta republiky odpověď, že dotyčnou zprávou nedisponuje, a vyzval Benešovou, jestli by bylo možné, když se stala ministryní spravedlnosti, zprávu zveřejnit, aby rozptýlila pochybnosti, které kolem ní kolují. „Nelze tuto zprávu zveřejnit, je to neveřejná listina určená pro prezidenta, takže z mé strany ji nedostanete,“ opáčila Pirátu Michálkovi nová ministryně spravedlnosti.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Babiš vyhrál eurovolby, ale s vráskami na čele

Předseda ANO Andrej Babiš komentuje na tiskové konferenci úspěch hnutí ve...

Vyhrál volby, o polovinu zvýšil zisk z těch předchozích, ale důvod k bouřlivé oslavě Andrej Babiš nemá. Hnutí ANO...

Válková: Změny na spravedlnosti měly počkat. Stíhání Babiše ovšem neovlivní

Exministryně spravedlnosti Helena Válková v diskusním pořadu Rozstřel. (12....

Podle poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové byla výměna v čele ministerstva spravedlnosti...

Podmínky se srovnají. V regionech přibudou centra roztroušené sklerózy

Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže.

V Česku žije s roztroušenou sklerózou asi dvacet tisíc lidí a každý rok jich sedm set přibude. Jedním z nich je i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz