Naděje udržet vládní koalici při životě, je prý zatím stále reálná. "My se snažíme oddělit ABL a VV, zatím to totiž podle nás stále jde. Pokud to nepůjde, bude jakákoli dohoda velmi těžká," vysvětlil Benda postup ODS v nedělní Partii na Primě. "Není možné, aby vysocí manažeři ABL měli místo ve vládě," prohlásil.
Benda by se však návratu ministra Víta Bárty, který podal kvůli hromadícím se kauzám minulý pátek rezignaci, úplně nebránil. "Pokud se pan Bárta řádně očistí a odtrhne od ABL, tak se může za nějaký čas do vrcholné politiky vrátit," řekl Benda. "Podle mně je stále šance na jednání a budoucnost s VV. Ale ne s ABL."
Bárta byl ostatně Bendlovým protějškem v televizní diskusi.
VV stále zvažují odchod z vládyNelíbí se jim hra o ministra vnitra |
ODS je podle Bendy po aféře se sledováním komunálních politiků na Praze 11 poněkud ostražitá. Bárta tehdy tvrdil, že se nic neděje, a pak se musel omluvit premiérovi Petru Nečasovi.
"Vzhledem k tomu, že náš bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil musel odejít i na základě informací 'vytržených z kontextu', čekáme jakousi reciprocitu," řekl dále místopředseda poslaneckého klubu ODS Benda. Právě Vít Bárta se teď podobným způsobem obhajuje.
Problém John a Dobeš
Mluvilo se také o boji obou stran o resort vnitra. Podle Bendy ODS na postu netrvá a hledá někoho, kdo bude vyhovovat všem a zároveň byl nezávislý. Boj s korupcí podle něj nelze spojovat s konkrétní osobou v čele vnitra.
"Nevím jaké jiné garance (než John v čele vnitra) můžeme dostat, aby pokračovaly současné kroky boje s korupcí," reagoval Vít Bárta.
Politici se neshodli ani na postavení dalšího ministra Věcí veřejných. Bendovi vadí, že ministr školství Josef Dobeš zastával funkci šéfa personálního odboru v ABL a je podezřelý z odposlechů na ministerstvu. K dobru mu nepřipisuje ani časté změny lidí v jeho kabinetu.
Bárta odmítá, že by takové argumenty stačily k Dobešově odvolání. "Jakým právem žádáte jeho odvolání?" ptal se Bárta doslova. Považuje Dobeše za schopného managera, který je ve straně Věci veřejné i místopředsedou pro personální záležitosti.
Návrh na odvolání Johna a Dobeše totiž doručil premiér Nečas na Hrad spolu s demisí Víta Bárty. Věci veřejné by tak přišly o tři ze čtyř svých ministrů. Podle Nečase nesmí být ve vládě nikdo, kdo může mít spojitost se soukromou firmou ABL.
Nahrávka Kočí neměla na krizi VV takový vliv
Debata se v úvodu dotkla i kontroverzní nahrávky, na které bývalá předsedkyně poslaneckého klubu VV mluví o dlouhodobě připravovaném puči.
"To množství událostí, co se stalo od minulého pátku, jsem zatím neměl ani čas nějak zpracovat," řekl Bárta. "Kristýna Kočí se stala obětí kmotrů, kteří jí vymyli mozek. Ona mluví a zřejmě se i chová podle nějakých obludných vzorců." Benda reagoval, že nepovažuje rebelující poslankyni Kočí za hlavní hybatelku krize. Důležité jsou události, které nahrávce předcházely.
"Bárta přece podal demisi ještě předtím, než se nějaká nahrávka dostala na veřejnost," upozorňuje Benda. "Rezignoval na základě oznámení dvou poslanců, kteří tvrdí, že přijali úplatek a dále na zveřejnění podnikatelského plánu ABL na ovládnutí státní správy."