Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANALÝZA: České předsednictví bude plavbou v rozbouřených vodách

  17:11
Již za necelý měsíc převezme Česká republika předsednictví v Radě EU po Francii. Stane se tak v období největších geopolitických změn v Evropě od pádu Berlínské zdi. Češi budou mít možnost ukázat, že Unii dokážou provést rozbouřenými vodami, a že jsou kvalitními vyjednavači, kteří umí EU stmelovat. Schopnosti na to máme – a měřítka úspěchu jsou jasně daná už teď, píše analytik Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vít Havelka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Především bude důležité, abychom dobře navázali na Francouze, kteří prožívají poměrně dobré předsednictví. Podařilo se jim dotáhnout do konce vyjednávání o části legislativy týkající se digitalizace a také posunuli výrazně kupředu reformu evropské zdravotní spolupráce, která vznikla v reakci na pandemii covidu-19. V politické rovině pak efektivně zvládli situaci kolem ruské války na Ukrajině a koordinaci společného evropského postupu.

Tento pozitivní výsledek francouzského předsednictví je do jisté míry překvapivý, protože první měsíce byla francouzská evropská politika silně ovlivněna kampaní před prezidentskými volbami. Přesto v nedávné době zařadila vyšší rychlostní stupeň a zcela jistě zanechá dobrý dojem. Česko má na co navazovat – má ale i výhodu: na projednávání legislativy bude mít víc času díky tomu, že na druhou polovinu letošního roku nejsou v tuzemsku sněmovní volby.

Ukrajina ve středu pozornosti

Podobně jako v případě Francouzů bude naším hlavním úkolem moderace diskuse, vyjednávání a hledání kompromisních řešení mezi jednotlivými členskými státy a Evropským parlamentem. Nepůjde tedy tolik o „prosazování národních zájmů“, jak mnozí říkají, ale Česká republika bude naopak jako předsednický stát muset mít na paměti především zájem EU jako celku a být jejím tmelem. Provést všech 27 států geopolitickou a pravděpodobně i ekonomickou krizí.

Česko bude za předsednictví Rady EU řešit uprchlíky i energetiku, říká Svaz

Jako prioritní téma si ČR pravděpodobně zvolí ruskou válku proti Ukrajině a reakci Evropy na ní. Česká republika je od 24. února společně s Polskem a pobaltskými státy jednou ze zemí, které zásadně ovlivňují, jak se o válce v EU mluví a jaká opatření včetně sankcí se přijímají. Je tak vysoce pravděpodobné, že si tento postoj udržíme, a česká vláda se bude dál snažit, aby podpora Ukrajiny byla ze strany EU co největší.

Role předsednického státu se během let změnila

Česká republika naposledy Radě EU předsedala v roce 2009 a ať už na něj vzpomínáme jakkoliv, je nutné si uvědomit, že se jednalo o období před schválením Lisabonské smlouvy. Tehdy neexistoval Stálý předseda Evropské rady (předseda summitů šéfů vlád členských států) a ani EU neměla Vysokého představitele pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku tak, jak tuto pozici známe dnes. Díky tomu byla role vlády předsednického státu výrazně jiná než dnes, kdy se předsednictví zaměřují především na projednávání unijní legislativy a v politické rovině pak na přinášení nových témat do evropské debaty o budoucnosti EU a podobě jejích politik.

K řešení je v této oblasti velké množství věcí. Prvním a asi nejzásadnějším tématem bude krize trhu s fosilními palivy a zajištění dostatku zdrojů pro zimní topnou sezónu v EU. Před nedávnem Evropská komise představila plán RepowerEU, který jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska řeší odstřihnutí EU od dodávek z Ruska. Součástí je i možnost jednotného nákupu plynu, jako tomu bylo v případě vakcín. Bude na ČR, jakým způsobem se s návrhem Komise popasuje a jak bude debatu řídit. Čím nezávislejší Evropa na Rusku bude, tím autonomněji bude moci podporovat Ukrajinu.

Druhým důležitým tématem pak bude samotná budoucnost Ukrajiny, a to jak z pohledu role EU v její poválečné rekonstrukci, tak i z perspektivy potencionálního členství této země v Evropské unii. Především druhý zmíněný bod bude velmi kontroverzní. EU zde musí doslova našlapovat v minovém poli – neslíbit Ukrajině něco, co nebude ochotná splnit a zároveň dát ukrajinským občanům najevo, že o ně Evropa stojí.

Ať už debata o přistoupení dopadne jakkoliv, měla by ČR akcentovat, že se nesmí opakovat situace známá z oblasti západního Balkánu, kde jsou státy již dlouho v přístupovém procesu, ale zároveň neexistuje reálná politická vůle tyto země integrovat. Výsledkem je pak zklamání, úbytek vlivu EU a vzestup dalších mocností jako Čína nebo Rusko. Opakovat stejnou chybu by mohlo být fatální.

V neposlední řadě pak bude nutné řešit integraci ukrajinských uprchlíků a podporu zemím, které běženců přijaly nejvíce. Z mnoha důvodů to bude ale pro Česko velmi těžké téma. Neochota podílet se na řešení migrační krize z let 2015 a 2016 do značné míry omezuje manévrovací prostor a je proto nejisté, nakolik budou čeští diplomaté schopni vyjednat nějaké krátkodobé i dlouhodobější řešení.

Uprchlíky z arabského světa jižní Morava odmítala, ty ukrajinské vítá

Na druhou stranu je ale důležité zmínit, že s válkou na Ukrajině nezmizely ani jiné otázky, které Evropa řeší už delší dobu. V praxi to znamená, že se naši diplomaté budou muset soustředit na návrhy i dalších evropských zákonů (takzvaných směrnic a nařízení) a hledat shodu napříč všemi aktéry, kteří jsou do jejich přijímání zapojení.

K řešení je toho skutečně hodně – od balíku opatření na snižování emisí Fit for 55 přes digitální agendu až po legislativu v sociální oblasti a zdravotnictví. Od francouzského předsednictví tak Česko například s největší pravděpodobností přebere rozšíření mandátu ECDC (Evropského centra pro kontrolu nemocí) nebo strategii na rozvoj umělé inteligence.

Za zmínku stojí i rozsáhlá legislativa týkající energetické úspornosti budov, nových emisních standardů pro osobní auta či plynový balíček. Za úspěšné pak budeme považováni v okamžiku, kdy se nám povede nové evropské zákony provést legislativním procesem a zahájit jejich implementaci.

Ćesko má předpoklady pro úspěch

Z výše popsaného je zřejmé, že české předsednictví bude mít před sebou mnoho velmi těžkých úkolů, se kterými se bude muset vypořádat. Ještě před rokem se zdálo, že hlavním tématem bude především zelená transformace a digitalizace. Nyní je ale jasné, že hlavním těžištěm se stane ruská válka na Ukrajině. Prakticky všechna ostatní témata se kvůli ní budou odehrávat v jiném kontextu.

Češi chtějí udržitelnou energii a soběstačnost. Nejlépe, aby přitom ušetřili

Zelená legislativa nabude na ještě větší důležitosti – jako prostředek odstranění závislosti na ruském plynu a ropě. Zároveň budou česká vláda a diplomaté muset hned od prvních minut řešit dopady ruské války na evropskou ekonomiku a společnost.

Pokud se české vládě podaří řádně moderovat diskusi o nahrazení ruských fosilních paliv a budoucnosti Ukrajiny, budeme moct považovat její předsednictví za skvěle provedené. Předpoklady pro to jsou dobré – v reakci na ruskou agresi bylo Česko aktivní a schopné prezentovat svou jasnou pozici, díky zkušenosti českého úřednického aparátu pak nemusí nutně klopýtnout ani v projednávání evropské legislativy. Jediné, co nyní potřebujeme, je držet nastavený kurz a provést EU rozbouřenými vodami druhé poloviny roku 2022.

Autor:

Rozvrat bytového sektoru v Česku zastaví jen „baťovská mašina“, říká stavitel

  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

Sledujeme online

Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí. Opava evakuuje tisíce lidí, blíží se stoletá povodeň. V pohotovosti je armáda....

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy v několika obcích. Od začátku povodní se v celé zemi muselo evakuovat na 12 tisíc lidí, jen v...

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

Sledujeme online

Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech dnech. Vítr může mít od pátečního večera v nárazech až 90 kilometrů v hodině, na horách i více. Na...

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však vážně. U jednoho ze strojvedoucích byla pozitivní dechová zkouška, nadýchal 1,96 promile alkoholu....

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle. Největší srážkové úhrny čekají v oblasti Jeseníků, kde během této doby naprší až přes 300 milimetrů....

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Hřensko se bojí záplav kvůli stromům v řece, za neuklizené dřevo zažaluje stát

Hřensko na Děčínsku, nejníže položené místo na dolním toku řeky Labe, připravuje žalobu na ministerstvo životního prostředí za „nicnedělání“. Podle starostky dosud nezajistilo odklizení dřeva z řeky...

17. září 2024  15:12,  aktualizováno  19.9 12:48

Lékaři odložili chystaný protest kvůli povodním. Požadavky trvají, říkají

Česká lékařská komora (ČLK) a zdravotnické odbory ve čtvrtek pozastavily protestní akci, při které vyzývaly k výpovědi z přesčasové práce. Důvodem rozhodnutí je podle nich povodňová situace....

19. září 2024  9:55,  aktualizováno  12:43

Ve Varech sjel autobus do kolejiště po nehodě s autem, jehož řidič byl opilý

Ze svahu do železničního kolejiště sjel ve čtvrtek po půl sedmé ráno autobus městské hromadné dopravy v karlovarské Horově ulici. Pádu předcházela srážka s osobním automobilem, jehož řidič nedal...

19. září 2024  7:16,  aktualizováno  12:26

Stavební řízení je paralyzované. Ke stávajícím žádostem se přidaly demolice

Přímý přenos

Již téměř tři měsíce je paralyzováno stavební řízení. Čeká se na zprovoznění systému a digitalizaci stavebního zákona. Kromě stávajících žádostí totiž přibyla řada dalších, a to konkrétně demolic v...

19. září 2024  10:59,  aktualizováno  12:16

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...