Kubiska ve čtvrtek uvedl, že se vše stalo tak, jak popisuje obžaloba. Ta ho společně s dalšími devíti lidmi včetně lobbisty Ivo Rittiga viní z tunelování a krácení daně. Sám Rittig přitom dokument označil za „absolutní lež“ (více o jeho výpovědi zde).
Kauza Oleo ChemicalZ tunelování společnosti a krácení daně je obžalováno celkem deset lidí. Mezi obžalovanými je podnikatel Ivo Rittig, právníci David Michal a Karolína Babáková, z vedení Olea Chemical Michal Urbánek, Kamil Jirounek, Radomír Kučera, majitel společnosti Cokeville Assets Peter Kmeť, účetní Jana Šádková a jednatel firmy Peskim Petr Michal. O statut spolupracujícího obviněného usiluje Jaroslav Kubiska, který dříve spravoval mimo jiné Rittigovy účty. |
„Velmi dobře si uvědomuji a vím, v jaké společnosti, s jakou nebezpečnou skupinou, jsem se nacházel a na jakých činnostech jsem se podílel,“ řekl na úvod své řeči Kubiska, který v dotčenou dobu pracoval jako finanční expert v účetní společnosti Peskim, jež zřídila někdejší advokátní kancelář Šachta&Partners. Mimo jiné spravoval Rittigovy účty a už v minulosti uvedl, že obě firmy byly fakticky jedinou společností.
O své motivaci promluvit uvedl, že mu jde o to říci pravdu. „Protože mi to není jedno, protože mi to nemůže být jedno,“ dodal s tím, že doufá, že jeho děti budou žít v jiném světě. Připomněl také, že si tím uzavřel kariéru. „V médiích si o mě přečtou jako o práskači, který ukradl nějaké dokumenty,“ řekl.
O tom, že data z firmy nepostahoval, ale ukradl, mluvili u soudu další obžalovaní Karolína Babáková a bratři David a Petr Michalovi. Finanční odborník Kubiska však tvrdí, že dokumenty stahoval, aby je využil ke studiu důležitému pro jeho práci.
Byly to prázdné schránky, smlouvy plněny nebyly
Právě na analýze těchto materiálů dokazoval při výpovědi svá tvrzení, že společnost Cokeville Assets byla jen prázdná schránka a další z obžalovaných Peter Kmeť nebyl skutečným vlastníkem. Takzvaným benefičním vlastníkem byl podle něj Ivo Rittig, kterému Cokeville Assets posílala peníze.
Kubiska uvedl, že „neviděl ani smlouvy a ani faktury“ ohledně Cokeville Assets a Oleo Chemical. Neznal osobně ani Kmetě ani Rittiga, jen jejich podpisy. Při své práci však evidoval platby a pohyb na účtech Cokeville Assets a dalších firem, které měl v rámci společnosti Peskim na starosti. Právě z nich usoudil, že to byly prázdné schránky, protože transakce byly z ekonomického hlediska nesmyslné.
Jako příklad uvedl firmu, která si vzala půjčku 33 milionů a vzápětí 14 milionů poslala na účet Iva Rittiga. Popisoval, jak podle něj přetékaly peníze z Česka přes několik zahraničních firem a končily například u Rittiga. U Cokeville Assets, které se týká obžaloba, vypověděl, že neměla žádné náklady, na účet Petera Kmetě nebyly vypláceny žádné peníze, a naopak končily u Rittiga.
Zmínil i antidatování smlouvy mezi Rittigem a Cokeville Assets, což považoval za důkaz, že plnění bylo jen fiktivní. „Nebyl žádný problém udělat dodatky, antidatovat to. Vytvořit papír nebyl vůbec žádný problém,“ popisoval, jak to podle něj v Peskimu fungovalo.
Když se ho soudkyně ptala, zda by poznal, pokud by byly předmětné smlouvy plněny, odpověděl, že ano. „Protože by Cokeville Assets musela mít nějaké náklady, třeba mzdové,“ vysvětlil.
Kubiska: Policie nabídla Šádkové peníze
Obžalovaní i jejich advokáti několikrát na Kubiskova slova reagovali smíchem. Párkrát také rozproudila živou diskuzi, kterou musela soudkyně tišit. Rittig kroutil nevěřícně hlavou, když Kubiska prohlásil, že se v Monaku reálně nezdržoval. Odvodil to z toho, že Peskim byl v Monaku v kontaktu s paní, která měla na starosti vybírat Rittigovi schránku. „To je peklo ty vole,“ otočil se Rittig na svého obhájce, když Kubiska končil svou výpověď.
Účetní společnosti Peskim a další z obžalovaných Jana Šádková uvedla ve středu při své výpovědi, že ji policie slíbila peníze, když přistoupí na statut spolupracující obviněné. Kubiska to nyní potvrdil. „Vím o tom, že jí byly nabídnuty peníze policií, na té schůzce jsem byl,“ řekl.
Na dotaz soudkyně dodal, že peníze nabídli policisté z ÚOOZ. On schůzku zprostředkoval, Sám se před tím snažil Šádkovou přemluvit. „Říkala mi, že si není vědoma, že by dělala něco nelegálního. Já jsem jí připomněl ty podpisy. (podle Kubisky se na faktury podepisovala fiktivními jmény, pozn. red.). Ona reagovala, že to tak nemůžu brát, že takových skupin je po republice spousta a že nespasím svět,“ popsal její odmítnutí s tím, že jemu policie peníze nenabízela.
Kubiska o své motivaci spolupracovat s policií: