Nic jsme s Babákovou neřídili, tvrdí o kauze Oleo Rittigův právník Michal

  13:02aktualizováno  16:04
Dobrá obžaloba je podle advokáta Davida Michala jako scénář divadelní hry. Podle obžaloby v kauze Oleo Chemical by prý nešel vytvořit ani špatný komiks. Mimo ní zpochybnil Michal i podpis Ivo Rittiga na jedné ze smluv, která je součástí spisu a tvrzení spolupracujícího obviněného označil jako domněnky a lži.

David Michal uvedl, že původní vyšetřovací verze pracovala s možností, že dochází k okrádání Dopravního podniku při dodávkách biopaliva od Oleo Chemical. To se neprokázalo, a tak podle Michala státní zástupce přišel s verzí o vyvádění peněz.

„Pan státní zástupce ví, kolik policistů s kamerami honil při akci Panama. Nic nezjistili ne kvůli neschopnosti, ale prostě jsme se nestýkali,“ řekl advokát MSB Legal.

kauza Oleo Chemical

Z tunelování společnosti a krácení daně je obžalováno celkem deset lidí. Mezi obžalovanými je podnikatel Ivo Rittig, právníci David Michal a Karolína Babáková, z vedení Olea Chemical Michal Urbánek, Kamil Jirounek, Radomír Kučera, majitel společnosti Cokeville Assets Petr Kměť, účetní Jana Šádková a jednatel firmy Peskim Petr Michal. O statut spolupracujícího obviněného usiluje Jaroslav Kubiska, který dříve spravoval mimo jiné Rittigovy účty.

Z toho nic prý sepsal obžalobu a k tomu přiřadil Rittiga. Výsledek podle něj postrádá elementární logiku, je špatný a nekvalitní.

„Základní zdrojový skutek se nemohl stát, protože to nedává žádný smysl. K takovému skutku nelze ani najít důkazy,“ řekl Michal s tím, že by konkrétní státní zástupce měl být konfrontován s kvalitou obžaloby, podle které měl spolu s kolegyní Karolínou Babákovou celé tunelováni Olea Chemical řídit.

David Michal také připomněl, že stejný státní zástupce byl za jeho nezákonnou vazbou a dalším trestním stíháním. Na počátku výpovědi na dotaz soudkyně uvedl, že je ještě stíhán v souvislosti s Dopravním podnikem, Nemocnicí Na Homolce a BIS.

Stejně jako ostatní mluvil o tom, že u majitelů Oleo Chemical nedává smysl, aby zpronevěřili vlastní majetek. Ptal se proč by se kvůli krácení daní zbavovali sta procent svého majetku, když by při zdanění přišli o dvacet procent a osmdesát by jim zůstalo. „ Pokud takový záměr pánové z Olea měli, patřili by do blázince, ale nikoli před soud,“ řekl.

„Oleo Cemical byla navíc dlouhodobě ve ztrátě, protože masivně investovala do výstavby závodu. Nelze tak čekat, že by dosahovala nějakých významných zdanitelných zisků. Za takové situace by daňový útok plánoval jen úplný idiot,“ pokračoval Michal.

Fotogalerie

Mluvil také o svém vztahu s Ivo Rittigem. „Byl klientem Šachty a partners už před mým příchodem v roce 2001, do dneška se starám o jeho záležitosti v Monaku,“ řekl mimo jiné.

Na dotaz soudkyně uvedl, že Rittig je stále rezidentem v Monaku, jen kvůli kriminalizaci v Česku, si místní úřady tyto informace prověřují.

Potvrdil slova dalšího obžalovaného Petra Kmetě, že přes MSB Legal se oba podnikatelé seznámili. „Vím, že Rittig s Kmetěm spolupracovali a oba si to pochvalovali. Vím to zprostředkovaně, jednání jsem se neúčastnil. Já jsem tomu byl rád. Ta lidská chemie tam nefungovala a hrozilo, že když se nepohodnou, budu v tom lítat jak nudle v bandě,“ řekl David Michal s tím, že Kmeť je jeho rodinný přítel, a Rittig významný klient.

Vyjádření Petra Kmetě:

Řekl také, že za dobu spolupráce s Rittigem viděl celou řadu jeho podpisů. Odmítl proto pravost jeho podpisu na kopii smlouvy, která se našla v Oleo Chemical a údajně se jedná o smlouvu na odměnu za Rittigovo poradenství.

Obsáhle se vyjadřoval i o Jaroslavu Kubiskovi, který usiluje o statut spolupracujícího obžalovaného. Uvedl, že mu nepřišel příliš bystrý a nechtěl s ním ztrácet čas, tak s ním více komunikovala Karolína Babáková. Ta si prý často stěžovala na jeho „zabedněnost“. Z práce byl podle něj vyhozen poté, co na černo pracoval i jinde.

K jeho výpovědi řekl, že „vypráví o svých dojmech, ale nikoli o svých prožitcích. Nikoho neznal, s nikým se nebavil, ty informace, které podává, jsou naprosto spletené, protože vypráví něco u čeho neseděl,“ řekl. Do této kategorie podle něj spadá i jeho tvrzení, že vše s Babákovou z Česka řídili.

Po výpovědi Davida Michala vystoupil státní zástupce Adam Borgula. Ohradil se proti osobním útokům a apeloval na důstojné vedení hlavního líčení, a to i od obžalovaných. Soudkyně poté vyzvala přítomné s tím, že obžalobu samozřejmě mohou podrobit kritice, ale jejich poznámky by neměly být osobní.

„Kubiska byl neschopný, zasloužil si potrápit“

Babáková na počátku výpovědi slíbila, že bude stručná, protože mají s Michalem podobný postoj. Uvedla, že představitele Oleo Chemical nezná a ani obžaloba ji s firmou nespojuje. Kmeť a Rittig jsou pro ni klienti a žádný další vztah k nim prý nemá. O Kubiskovi řekla, že byl zaměstnancem, který „přišel a odešel.“

Později však dodala, že stanula před soudem z části i kvůli nenávisti ze strany Kubisky. „Já jsem pana Kubisku opravdu potrápila. Myslím si, že si to zasloužil, protože byl úplně neschopný,“ řekla s tím, že kvůli němu byly v materiálech pro klienty chyby v řádu desítek milionů korun. „U toho, jak na mě pak řvali klienti, nikdo nebyl. Moje zkušenost s panem Kubiskou byla absolutně strašidelná. Že na mě David Michal Kubisku přehodil, mu mám dodneška za zlé,“ dodala.

O Kubiskovi mluvila i další obžalovaná Jana Šádková, účetní a jednatelka společnosti Peskim. Babáková o této firmě krátce před tím uvedla, že vznikla na základě stále větší a větší poptávky klientů na doplňkové služby. Z počátku se jednalo hlavně o účetní společnost.

Šádková uvedla, že ji Kubiska několikrát navštívil. „Sdělil mi, že spolupracuje s protikorupčním fondem a později s policií, abych podpořila jeho verzi. Naposledy za mnou přijel do Plzně se dvěma policisty. Říkali, že se chystá obvinění i na mě,“ řekla. To, že nyní stanula před soudem, přisuzuje tomu, že odmítla lhát. I ona tvrdí, že výpověď Kubisky na policii jsou jen jeho domněnky.

Šádková jako první z obžalovaných neodmítla odpovídat na dotazy státního zástupce. Ten se jí ptal především na chod společnosti, na to, kdo ji úkoloval i na působení Kubisky.

Kubiska vysvětluje, proč se rozhodl vypovídat:

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Policie pátrá po spolupachateli krádeže kola za dvě stě tisíc korun

Policie hledá zloděje karbonového kola za stovky tisíc korun

Pražská policie již od dubna letošního roku pátrá po muži, který je spolupachatelem krádeže horského kola. Spolu s...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Nemocná žena svěřila dítě otci, šel s ním do hospody a opil se s kamarádem

Čerstvě natočené pivo.

Strážníci v Pardubicích přistihli v pondělí večer dva muže, kteří hlídali malé dítě. Oba se při tom ale tak opili, že...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz