Obžaloba je absolutní lež, řekl Rittig u soudu v kauze Oleo Chemical

  11:45aktualizováno  11:45
Lobbista Ivo Rittig u čtvrtečního stání soudu v kauze Oleo Chemical jednoznačně odmítl vinu. Obžalobu, která ho spolu s devíti dalšími lidmi viní z tunelování a krácení daně, označil jako naprostý nesmysl. Společnost Oleo Chemical prý neznal a u soudu slyšel poprvé, co vlastně dělá. Odmítl, že by byl někdy vlastníkem firmy Cokeville Assets, která v kauze figuruje.

Ivo Rittig u Městského soudu v Praze. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Rittig na počátku své výpovědi připomněl, že v České republice dříve podnikal. Jeho společnost měla síť butiků s luxusním zbožím v pražské Pařížské ulici, ty ale prodal. Stejně tak ukončil podnikání, kdy vlastnil hotely, restaurace, ale i továrny. Jeho společnost v ČR už podniká jen v souvislosti s pronájmem letadla, které vlastní. Jiné podnikatelské aktivity přesunul do zahraničí.

Fotogalerie

Ohledně obžaloby uvedl, že spolupráce se spoluobviněným Peterem Kmetěm začala v roce 2006, kdy je seznámil advokát Šachta, a byla „velmi úspěšná“. Spolupráce probíhala výhradně v zahraničí. „Nemohl jsem vědět, odkud jsou peníze, které mi platí za práci,“ uvedl. Peter Kmeť dříve vypověděl, že Rittigovi vyplatil za léta spolupráce asi 200 milionů korun.

Rittig tvrdí, že u soudu stojí kvůli jediné kopii smlouvy, která má dokazovat, že dostával peníze za poradenství od Oleo Chemical. „Je to neuměle zfalšovaná kopie s nesmyslným datumem a nesmyslnými lidmi,“ uvedl o ní Rittig a dodal, že se nejedná o jeho podpis a dotyčný si ani nedal práci s tím, aby si našel jeho podpis někde na veřejně dostupných zdrojích.

O účetním Jaroslavu Kubiskovi, který usiluje o statut spolupracujícího obviněného, uvedl, že ho nezná, nikdy o něm ani neslyšel a viděl ho až u soudu. „Tento člověk nemůže vědět zhola nic,“ prohlásil o něm.

O sobě dále řekl, že je v Česku jeho jméno už od roku 2011 dehonestováno. Vzpomínal na to, když k němu na Vinohrady přijela policie kvůli kauze Oleo Chemical. „Dorazilo sto padesát policajtů a dělali si srandu, že už jsou tam popáté, a že už nic ani prohlížet nebudou.,“ uvedl. Připomněl, že policie u něj nenašla nic, jen způsobila škodu za patnáct milionů korun.

„Moje děti už umí snídat s policajtama. Slyší na Vinohradech houkačku a ptají se: ‚Tati, to už s námi zase policajti jedou posnídat?‘,“ řekl.

Připomněl i jiné kauzy. O obvinění panem Sittou připomněl, že je to člověk odsouzený za krádež a vyjadřoval se i ke kauze Nagyová, kdy připomněl „slavnou tiskovou konferenci“ a ptal se, kde jsou nějaké výsledky.

Uvedl, že se policie a státní zástupce obávali, že uteče. „Jsem tady. Rozhodně se nikoho nebojím a děkuji za to, že jste mě nechali toto říci,“ ukončil výpověď.

Podle vyšetřovatelů se obžalovaní dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Peníze prý putovaly k Rittigovi díky smlouvám karibské firmy Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě Cokeville Assets s Oleo Chemical na poradenství, které ale bylo podle policie fiktivní. Škodu způsobenou firmě spočítal žalobce na 19 977 318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3 720 040 a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13 306 010 korun.

Kromě Rittiga, Kmetě a Kubisky jsou obžalovaní dva zakladatelé Oleo Chemical Michal Urbánek a Kamil Jirounek, šéf výroby ve firmě Radomír Kučera, lobbistovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta a partners), jednatel účetní firmy Peskim a bratr Michala Petr a jednatelka firmy Oil Technologies (dříve v Peskim) Jana Šádková. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.

Vyjádření Ivo Rittiga z prvního dne líčení

Autor:
Po stopách vrahů

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

VIDEO: Muž se procházel po obchodním centru, pak ukradl kolo

Policie hledá zloděje skládacího kola

Policie pátrá po muži, který na začátku srpna odcizil v pražských Letňanech jízdní kolo v hodnotě téměř patnáct tisíc...

Muži zásobovali sever Čech pervitinem, policie u nich našla i kradená kola

Peníze a drogy zabavené při akci

Dva distributory pervitinu zadrželi kriminalisté z libereckého Toxi týmu. Muži ve věku 26 a 36 let zásobovali závislé a...

Sliboval mi za to papoušky, řekla dcerka muže souzeného za znásilnění

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ devětatřicetiletého muže, který podle obžaloby rok pohlavně...

Na železničním přejezdu v Chomutově narazila řidička do měřícího vozu

Na přejezdu v Chomutově narazila do měřícího vozu řidička osobního automobilu.

Do měřícího vozu vlakové soupravy AŽD Praha narazila na přejezdu bez závor řidička osobního auta. Záchranáři ji s...

Najdete na iDNES.cz