Výbuch otřásl centrem Prahy pár minut před desátou. Počtem zraněných je to nejničivější exploze v Česku za poslední roky. Poškodila domy v Divadelní nebo Krocínově ulici. "O masivnosti tlakové vlny vypovídá, že okna jsou poškozená až ve vzdálené Bartolomějské ulici," řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan.
Explozi třípatrového domu s kancelářemi způsobil s největší pravděpodobností plyn, který cítili i svědci na ulici. Policisté evakuovali více než dvě stovky lidí z okolních budov, mimo jiné ze dvou vysokých škol, Akademie věd nebo Národního divadla.
Šéf záchranky Zdeněk Schwarz informoval, že zraněných je 43, mezi nimi i sedmnáctiletá dívka a šest cizinců. "Jde převážně o lehká zranění - oděrky, řezné rány, zhmožděniny," uvedl Schwarz. Jeden muž byl zraněn těžce, jedna žena středně těžce, tlaková vlna jí poškodila zvukovod. Řadu lidí pořezalo sklo z rozbitých oken.
"Podle prvního vyjádření statika šel výbuch z přízemí. Předpokládáme, že zhruba tři lidé mohou být ještě uvnitř," informoval dopoledne primátor Bohuslav Svoboda. Mluvčí hasičů Pavlína Adamcová potvrdila, že se pohřešují dva lidé, mohli však z domu odejít už před explozí. Psi v domě nevyčenichali nic podezřelého.
Bezprostředně po výbuchu směli do domu kvůli hrozbě zřícení jen tři hasiči, teprve později se přidali další. Trvalo navíc riziko dalšího výbuchu. Člen krizového štábu Jaromír Pešek iDNES.cz řekl, že plyn může být natažený v kanálech.
Přívod plynu se podařilo zastavit až zhruba hodinu po události. "Odstavili jsme asi dvacet objektů v sousedství a teď jsme uzavřeli i plynovody, které tudy vedou," popsal před polednem mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
Město zřídilo kvůli mimořádné události krizovou linku s číslem 800 100 991, na níž občané mohou získat informace o opatřeních týkajících se bezpečnosti a dopravy.
Evakuováno i Národní divadlo
Explodovala budova, která patří státnímu podniku Řízení letového provozu. Ten ji pronajímá jiným firmám. Mluvčí společnosti Richard Klíma iDNES.cz řekl, že dům byl v dobrém technickém stavu a měl revizi plynu (více čtěte zde).
Stěna domu, kterým otřásl výbuch, je podle informací statika Petra Macháně posunuta o pět centimetrů. Nosné konstrukce domu poškozené nejsou.
Lidé, kteří pracovali uvnitř, popsali, že se propadly stropy. Jeden ze zaměstnanců uvedl, že se jeho kolegové propadli podlahou, vážněji se ale nezranili.
Kromě oken v širokém okolí jsou poničeny i desítky aut, která tam parkovala. Odtahové firmy je po poledni začaly odstraňovat na odstavné parkoviště v Praze 5.
Lidé museli opustit mimo jiné Akademii věd nebo Národní divadlo. "Budova Nové scény i historická budova byly evakuovány. Na obou je poničeno několik oken, více jsme nestihli zjistit. Nikdo ze zaměstnanců divadla nebyl zraněn," popsal mluvčí Tomáš Staněk.
Budova Hollaru, která je ob jeden dům a kde sídlí univerzita a galerie, byla z bezpečnostních důvodů do odvolání uzavřena pro všechny pracovníky i studenty. "Omezen je i provoz na ostatních pracovištích FSV UK, kde nyní není dostupné síťové připojení," oznámil mluvčí univerzity Václav Hájek.
Dopravní podnik poslal na místo neštěstí autobus, kde otřeseným lidem nabídli čaj. K dispozici byly i deky.
Zraněné rozvezli záchranáři do sedmi pražských nemocnic. Pro záchranáře byl vyhlášen takzvaný traumaplán. "Ve chvíli, kdy je více než deset zraněných, aktivuje se režim hromadného neštěstí," vysvětlila mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.
Svědci: Tlaková vlna vyrazila dveře i okna
Svědci popisují nezvyklou sílu výbuchu. "U nás v Akademii věd vypadla všechna okna do Krocínovy a Divadelní ulice. V knihovně tlaková vlna vyrazila velké skleněné dveře, prostě spadly dovnitř. Celá se třesu, když to člověk vidí na vlastní oči, je to vážně blbé," popsala Dagmar Hartmanová (další svědectví čtěte zde).
Policisté bezprostředně po explozi zavřeli okolní ulice pro dopravu včetně MHD. Uzavřen byl asi dvoukilometrový úsek nábřeží od náměstí Jana Palacha po Jiráskovo náměstí. Neprůjezdná zůstala i Národní třída, most Legií a mnohé menší ulice. Provoz v širším centru vázl, tvořily se i kolony tramvají. Ty se do svých tras začaly vracet kolem jedné, než se přišlo na další únik plynu.
V nemocnicích ošetřili zlomeniny i oděrky
Odpoledne zasedl krizový štáb Prahy 1, aby rozhodl o dalších opatřeních. Vlastní krizový scénář aktivovaly Ústřední vojenská nemocnice či Fakultní nemocnice Motol. "Máme první stupeň ze tří traumaplánu," uvedla po poledni mluvčí ÚVN Jitka Zinke s tím, že v nemocnici přijali několik lehce zraněných.
Nejvíce zraněných při výbuchu v Praze za 10 letExploze poblíž Národního divadla je co do počtu zraněných nejvážnějším výbuchem v metropoli za posledních deset let. Dva tragické výbuchy zažila Praha v roce 2006. V únoru explodoval plyn v restauraci v Preslově ulici. Výbuch v přízemí obytného domu zaplatili dva muži životem, další čtyři lidé zraněním. Příčinou byl porušený elektrický kabel v blízkosti plynového potrubí, které propálil. Plyn pak explodoval. V srpnu téhož roku zabil výbuch výparů benzinu dva lidi v Pelhřimovské ulici. Další exploze v metropoli za posledních deset let se obešly bez obětí. Tři lidé odnesli zraněním výbuch plynu v Sokolovské ulici v únoru 2010. V září 2012 v panelovém domě v Evropské ulici explodovala munice a zranila rovněž tři lidi. Policisté pak v jednom bytě našli výbušniny, nebezpečné látky a pyrotechniku. Několik dalších výbuchů zranilo po jednom člověku, často kvůli nedbalé manipulaci s plynovým potrubím či nádobami. Zdroj: ČTK |
"Plánované příjmy a výkony byly pozastaveny," uvedla dopoledne mluvčí Motola Pavlína Danková. Nemocnice ošetřila čtyři pacienty, jednoho se zlomeninami pánve a nohy. "Další pacient má poraněné oko a nadýchal se zplodin. Dvě paní byly lehce zraněny, měly tržné oděrky," popsala.
Čtyři zraněné ošetřili v Nemocnici Na Bulovce. "Měli řezné rány od skla, v jednom případě bylo potřeba ránu sešít. Další pacientce lékaři ošetřili ruku, kterou měla zlomenou nárazem dveří. Po ošetření byli propuštěni," sdělil mluvčí Martin Šalek.
Na místě zasahovalo zpočátku 150 zdravotníků, 61 strážníků a desítky hasičů.
Bezprostředně po výbuchu se uvažovalo také o vyslání speciálně upraveného kamionu Golem, který používá pražská zdravotnická záchranná služba. Nakonec nejel. "Nepovažovali jsme za důležité jej tam vysílat, protože se jedná o starou zástavbu, úzké ulice a Golem by stál na tramvajových kolejích. Blokování městské hromadné dopravy jsme považovali za nadbytečné," vysvětlil šéf záchranky Zdeněk Schwarz.
Situace vyvolala odezvu mezi politiky. Premiér Petr Nečas v prohlášení médiím sdělil, že je tragédií hluboce zasažen. "V současné době se podrobně seznamuji se situací a jsem v kontaktu s ministerstvem vnitra a dalšími složkami integrovaného záchranného systému," uvedl Nečas.