U kavárny Slavia opět naměřili plyn, policisté odkláněli dopravu

  15:24aktualizováno  18:38
Sotva policisté otevřeli pro dopravu Smetanovo nábřeží v Praze a jeho okolí, už ji museli zase hodinu odklánět. V blízkosti kavárny Slavia detekovali techničtí pracovníci zemní plyn. Právě ten přitom zřejmě mohl za dopolední masivní výbuch v nedalekém domě v Divadelní ulici.

O novém riziku informoval na tiskové konferenci šéf pražských policistů Martin Vondrášek. "Byl zaznamenán únik plynu v blízkosti objektu kavárny Slavia. Opět jsme museli omezit dopravu na nábřeží a Národní třídě," řekl krátce po 15:00 Vondrášek.

"Plyn zachytil jeden z detekčních vozů. Naši pracovníci se proto nyní snaží prokopat k plynovodu," potvrdil iDNES.cz mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Podle něj vozidlo umí zachytit i nepatrné stopy. Teprve, až bude potrubí obnaženo, budou moci technici říci, zda plyn uniká, nebo šlo o planý poplach.

Dopravní podnik v místě proto opět odkláněl tramvaje. Od 15:07 nejely linky 6, 9, 22, 17 a 18 přes zastávky Národní divadlo. "Od čtvrt na pět jsme linky vrátily do původních tras, jen nezastavují v zastávce Národní divadlo," informoval mluvčí Dopravního podniku Petr Vorlíček.

Hodinu nesměla nábřežím projíždět ani auta. Podle mluvčího policie Tomáše Hulana byla doprava obnovena před půl pátou. Uzavřené zůstávají jen některé chodníky.

Doprava přitom v pondělí už jednou ve stejném místě stála. Zastavila ji dopolední exploze v domě v Divadelní ulici. Kvůli následkům byla uzavřena Smetanovo a Masarykovo nábřeží, most Legií a Národní třída. Dvě hodiny tam nejezdila ani městská hromadná doprava.

Od plynu technici odpojili na dvacet objektů v celé oblasti a vyprázdněna byla i plynová potrubí, která tudy vedou. Hasiči pouze vyjadřovali obavy z toho, že se plyn mohl nahromadit v potrubí kanalizace.

Dodávky byly dopoledne přerušeny i v samotné kavárně Slavia. "Problém, který tam nyní řešíme, souvisí se zcela jinou větví plynovodu," podotkl Vránek s tím, že další domy kvůli aktuálnímu prověřování o dodávky již nepřišly.

Fotogalerie

Plyn explodoval před desátou hodinou v domě mezi Smetanovým nábřežím a Divadelní ulicí, výbuch si vyžádal 43 zraněných (o výbuchu čtěte více zde).

Deset sanitek většinu nich převezlo do sedmi pražských nemocnic. Mezi nimi i čtyřiačtyřicetiletou ženu, které tlaková vlna poškodila zvukovod.

Nejhůře na tom je čtyřiašedesátiletý muž. Jaká má konkrétně zranění, ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz neupřesnil. Už dopoledne však iDNES.cz řekl, že zraněné odvážejí sanitky do nemocnic s podezřením na zlomeniny a vnitřní poranění.

Mezi zraněnými je také šest cizinců: dva z Kazachstánu, dva Portugalci, jeden občan Německa a jeden člověk ze Slovenska.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda i šéf policistů Vondrášek potvrdili, že v souvislosti s výbuchem se již nikdo nepohřešuje.

Po výbuchu policisté evakuovali celkem 230 lidí. Část z nich se po čtyřech hodinách mohla v doprovodu policistů alespoň na krátko vrátit do svých bytů, aby si vyzvedli věci či zdokumentovali škody.

Městský statik Petr Macháň řekl, že budova má po výbuchu zhruba o pět centimetrů vychýlenou obvodovou zeď. Metrostav ji proto zajistil teleskopickými vzpěrami. Macháň konstatoval, že nosné konstrukce budovy výbuch nepoškodil.

Tlaková vlna a letící úlomky zdiva či střepy z oken poničily také zaparkovaná vozidla. Odtahová služba převezla na pražskou Kotlářku auta s vytlučenými skly a pomačkanou kapotou.

Výbuch nastal před desátou hodinou v přízemí třípatrové kancelářské budovy. Konkrétně v zadním traktu v ulici Divadelní, která je v bezprostřední blízkosti Národního divadla. Podle dosavadních informací vše nasvědčuje tomu, že šlo o explozi plynu. Vondrášek už na základě prohlídek psovodů vyloučil, že by v místě byla použita výbušnina.

Není jasné, proč plyn explodoval. Vyčísleny nejsou ani škody. Podle majitele poškozené budovy, státní firmy Řízení letového provozu, byl její technický stav dobrý a dům měl platnou revizi plynu (více o budově čtěte zde).

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Požár Krejčířovy vily vyšetřuje policie, vyslechnou i Krejčířovou

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Po uhašení střechy Krejčířovy vily v Černošicích u Prahy se jejím zapálením začali zabývat policisté. Na místě...

VIDEO: Senior prorazil autem nemocniční závoru, pak odjel domů

Řidič prorazil závoru a naboural dvě auta

Fakultní nemocnice v Hradci Králové přišla o jednu ze závor. Prorazil ji starší řidič, když z areálu odjížděl. Za...

Opilec v reflexní vestě řídil dopravu u D1, hlídka jej musela odtáhnout

Dopravní policisté soutěžili v Brně, kdo lépe řídí provoz na křižovatkách. -...

Víc zmatků než užitku způsobil opilý muž, který se snažil řídit hustou dopravu poblíž Ostrovačic u Brna. Na samozvaného...

Najdete na iDNES.cz