Budova byla před výbuchem v pořádku, plyn se neopravoval, říká majitel

  15:33aktualizováno  18:40
Dům na pražském Smetanově nábřeží byl před ničivým výbuchem plynu v dobrém stavu a nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl nastat jakýkoli problém. Tvrdí to majitel budovy, státní podnik Řízení letového provozu. Pracovníci Metrostavu nyní dům zajišťují, aby zabránili jeho zřícení.

"Budova byla ve velmi dobrém technickém stavu. Měla všechny revize, které ze zákona musí mít, a v současné době tam neprobíhaly žádné práce na rozvodech plynu," řekl iDNES.cz mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

"Kolegové z Pražské plynárenské mi říkal, že v této oblasti před měsícem proběhlo kontrolní měření," uvedl na tiskové konferenci náměstek primátora Pavel Richter. Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek iDNES.cz potvrdil, že Divadelní ulicí před nedávnem projížděl speciálně upravený vůz, jenž zachytí i sebepatrnější množství zemního plynu.

Exploze si vyžádala 43 zraněných lidí. Záchranáři 36 z nich rozvezli do sedmi pražských nemocnic (více o výbuchu se dočtete zde).

K výbuchu došlo v přízemí třípatrového domu s kancelářemi na adrese Smetanovo nábřeží 4, jehož zadní trakt sahá do Divadelní ulice. Objekt patří státnímu podniku Řízení letového provozu. Společnost svolala tým lidí, kteří pomáhají vyšetřovatelům.

ŘLP budovu opustilo na konci 90. let, nyní ji pronajímá. "Jsou tam tři nebo čtyři firmy," doplnil mluvčí. Kolik zaměstnanců v kancelářích pracovalo v pondělí dopoledne, přesně neví. Společnost měla na místě i několik svých zaměstnanců. "Byli evakuováni a byla jim ošetřena lehká zranění," uvedla v tiskovém prohlášení.

Nikdo z ŘLP zatím neviděl, jak to vypadá uvnitř domu. Sčítání škod je proto předčasné. Stejně jako informace, kam společnost přesune nájemníky. "Tyto věci budeme řešit bezprostředně poté, kdy se dozvíme, v jakém stavu je budova," doplnil Klíma.

Městský statik Petr Macháň uvedl, že dům nebude nutné strhnout, protože výbuch nepoškodil nosné konstrukce. Část jedné z obvodových zdí vychýlil zhruba o pět centimetrů, nad 1. nadzemním podlaží se propadl strop. "U protilehlého objektu byla výbuchem zčásti snesena krytina. Jde o bobrovku, která je poměrně lehká," popsal statik.

Výbuch měl devastační účinky - svědci mluví o probořených stropech, většina hasičů musela počkat, až dům bude zajištěn proti zřícení. Tuto službu pro pražský magistrát od začátku 90. let zajišťuje firma Metrostav.

"Na místě pracuje několik našich lidí včetně tesařů. Dopravili jsme tam řezivo a trámky, kterými podpíráme narušenou konstrukci," popsal mluvčí Metrostavu František Polák. "Zásah je výjimečný a velký. Přirovnal bych ho snad jen k situaci na začátku 90. let, kdy se bortil jeden z domů na Klárově," doplnil Polák.

Fotogalerie

Podle Macháně Metrostav zajistil vychýlenou zeď teleskopickými vzpěrami.

Polák zdůraznil, že Metrostav nebude dům opravovat. "V rámci smlouvy s magistrátem o havarijním zásahu naši pracovníci slouží pouze k tomu, aby dům zabezpečili a zamezili dalším škodám. Poté bude následovat péče vlastníka, který dům začne sanovat," popsal Polák.

O tom, zda dům půjde opravit, nebo jej majitel bude muset strhnout, rozhodne statik. Hasiči již nyní dodávají, že škody na majetku budou obrovské. Poničené jsou i okolní domy a více než dvě desítky aut, která poblíž parkovala.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Najdete na iDNES.cz