Policie zadržela náměstka ústecké hejtmanky Koudu a dalších pět lidí

  10:45aktualizováno  15:19
Policie zadržela a obvinila náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu z ČSSD a dalších pět lidí z Regionální rady Severozápad. Je mezi nimi také ředitel dotačního úřadu a člen výkonné rady ODS Pavel Markvart. Policie je viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a poškození zájmu evropského společenství.

Náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Dnes proběhla realizace připravované akce členy ÚOOZ, expozitury Teplice. Bylo zadrženo a obviněno šest lidí, včetně člena výboru Regionální rady Severozápad. Policie odvedla dobrou práci," uvedl krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Potvrdil, že jedním ze zadržených a obviněných je i Pavel Kouda. Právě on ve výboru Regionální rady Severozápad zastupoval Ústecký kraj. Detaily obvinění Jakovec nechce zatím sdělovat.

Policie náměstkovi začátkem června zapečetila kancelář na krajském úřadě. Vyšetřuje zakázku na propagaci krajiny obnovené po těžbě uhlí.

O co se zajímala policie

Policie počátkem června prohledávala dotační úřad v Ústí nad Labem a prohlížela i kanceláře krajského úřadu. Zajímala se celkem o čtyři projekty, z nichž dva předložil krajský úřad.

Jením z nich byla zakázka na rekonstrukci silnice z Loun do Ročova. Bývalý ředitel odboru řízení dotačního úřadu Leo Steiner tvrdil, že hejtmanka Jana Vaňhová u této zakázky žádala o ztrojnásobení čtyřmilionové odměny agentuře, která k projektu zpracovala finanční rozvahu. Hejtmanka to popírá.

Druhou zakázkou krajského úřadu byl nákladný projekt na propagaci výsypek. Ústecký kraj chtěl za 43 milionů korun propagovat místa rekultivovaná po těžbě uhlí. Dotační úřad po kritice odmítl rozjetý projekt podpořit, krajské zastupitelstvo ho ukončilo a schválilo, že utracených 24 milionů korun zaplatí Ústecký kraj ze svého.

Vedení ČSSD se poté snažilo Koudu dostat z kandidátky pro krajské volby, kde je dosud na druhém místě pod hejtmankou Janou Vaňhovou. "Bylo mi naznačeno, že bych z ní mohl odejít," řekl v polovině prázdnin náměstek.

Koudovo zatčení tlak na jeho odstoupení z kandidátky obnovilo.

Situací v Ústeckém kraji se bude zabývat grémium ČSSD

"Pokud bude Pavel Kouda obviněn z trestného činu, bude stažen z kandidátky sociální demokracie, a buď stranu sám opustí, nebo mu bude pozastaveno členství. Zároveň by měl opustit své funkce v krajském zastupitelstvu i mandát zastupitele. Situací v Ústeckém kraji se bude zabývat politické grémium ČSSD nejpozději tento pátek," reagoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Náměstek rovněž řídil Fond hejtmanky, ze kterého se vyplácely miliony nedohledatelným firmám nebo společnostem s vazbami na ČSSD. Sám také získal milionovou dotaci pro sportovní oddíl Baník Souš, v jehož vedení zasedá. Kouda pak tvrdil, že střet zájmů zapomněl nahlásit.

Mezi obviněnými jsou údajně i všichni dosavadní ředitelé úřadu

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták odpoledne upřesnil, že detektivové obvinili čtyři muže a dvě ženy ve věku od 29 do 53 let. "Nevylučujeme, že u některých z nich budeme usilovat o vazební stíhání," poznamenal Hanták.

Byl panovačný, hodnotí Koudu exšéfové ČSSD

Policie zatkla také ředitele dotačního úřadu Pavla Markvarta z ODS. "Dnes měl být na služební cestě. Před deseti minutami jsem se dozvěděla, že ho zadržela policie," řekla po jedenácté hodině mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

Státní zástupce Jakovec řekl, že mezi zadrženými jsou bývalí i současní zaměstnanci úřadu. Klíchová upřesnila, že ze současných zaměstnanců úřadu byl zadržený pouze ředitel Markvart.

Česká televize uvedla, že policie v úterý provedla domovní prohlídky u předchozích šéfů dotačního úřadu Petra Vráblíka, Petra Kušnierze a bývalé vedoucí územního odboru úřadu Ireny Kotlanové.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Šofér předložil strážníkům jeden z dvanácti řidičáků, ale byl neplatný

Víkendová výměna řidičských průkazů v Praze

Pořádek v osobních dokladech si zjevně nedokázal udržet dvaašedesátiletý řidič, kterého chtěli pokutovat za rychlou...

VIDEO: Opilý řidič ujížděl policii, problém má i „vyměněná“ spolujezdkyně

Opilý muž chtěl se chtěl prohodit se splujezdkyní

S alkoholem v krvi a bez platného řidičského průkazu ve středu večer ujížděl před policií řidič osobního automobilu na...

Za vraždu prostitutky 17 let vězení a vyhoštění, znásilnění se neprokázalo

Ukrajinec Andrii Matsola před ústeckým krajským soudem (14. srpna 2019).

Za loňskou vraždu prostitutky v Teplicích poslal ústecký krajský soud Ukrajince Andrie Matsolu na sedmnáct a půl roku...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz