Zatýkání v dotačním úřadu souvisí s opravami hotelů i propagací výsypek

  19:16aktualizováno  19:16
Zadržení lidí kolem dotačního úřadu v Ústí nad Labem souvisí se dvěma projekty, na které média upozorňovala již dříve, a také se dvěma zakázkami na opravu hotelů. Mezi zadrženými je podle informací MF DNES také cizinec z firmy, která se podílela na modernizaci hotelu Cascade v Mostě.

Zatýkání v dotačním úřadu podle informací MF DNES souvisí mimo jiné s projektem na rekonstrukci hotelu Cascade v Mostě. | foto: Karel PešekMF DNES

Největší mostecký hotel, čtyřhvězdičkový Cascade, je od loňska zmodernizovaný. Stejně jako vedlejší bývalý kulturní dům Repre ho vlastní developerská firma Crestyl. Repre chce zbourat, postavit znovu a propojit ho s hotelem Cascade ve velké konferenční centrum. Přestavba hotelu Cascade je podle informací MF DNES jedním ze čtyř projektů, jejichž podklady si policie v červnu odnesla z ústeckého dotačního úřadu.

Druhým je projekt na rekonstrukci hotelu Palace nedaleko hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Labem. Tomu zasadily těžkou ránu povodně v roce 2002, které zničily jeho přízemní restauraci. Od té doby nebyla obnovena a chátrá. Palace od povodní funguje spíše jako ubytovna.

Třetím projektem je zakázka na rekonstrukci silnice z Loun do Ročova. Tuto zakázku uvedl jako příklad nehospodárného zacházení s dotacemi bývalý ředitel odboru řízení operačního programu Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner. Tvrdí, že hejtmanka Vaňhová u této zakázky žádala o ztrojnásobení čtyřmilionové odměny agentuře, která k projektu zpracovala finanční rozvahu. Vaňhová to označila za lež a podala na Steinera trestní oznámení.

Čtvrtou zakázkou, o kterou se policie zajímala, je podle zjištění MF DNES nákladný projekt na propagaci výsypek. Ústecký kraj chtěl za 43 milionů korun propagovat místa rekultivovaná po těžbě uhlí. Dotační úřad před dvěma týdny odmítl rozjetý projekt podpořit, krajské zastupitelstvo pak projekt ukončilo a schválilo, že utracených 24 milionů korun zaplatí kraj ze svého.

Ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart nechtěl informace MF DNES komentovat. Pouze zmínil, že na projekty, o které se policie zajímá, nebyla z evropských peněz vyplacena ani koruna.

Moji úředníci jsou poctiví, tvrdí ředitel úřadu

Policie v úterý před osmou ráno odvedla přímo z budovy dotačního úřadu bývalou zástupkyni souzeného exředitele úřadu Petra Kušnierze Irenu Kotlanovou a šéfa právního oddělení Jana Martinovského (o zatýkání v dotačním úřadu zde).

"Oba moji úředníci jsou velmi poctiví, na úřadu jsou od začátku a jejich rady pro mne byly důležité. Nedovedu si představit, jak se dopouštějí trestné činnosti," řekl k jejich zadržení Markvart.

Vše nasvědčuje tomu, že policie znovu zadržela i Petra Kušnierze, který si má příští týden vyslechnout rozsudek kvůli svému loňskému obvinění z korupce při dělení dotací a od jara je propuštěn z vazby. Jeho advokátka to ale odmítla komentovat a Kušnierzův mobil je nedostupný.

Čtvrtým zadrženým je zmíněný cizinec spojený s modernizací hotelu Cascade.

Všichni zadržení už byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a poškození finančních zájmů evropského společenství.

Podle nového předsedy výboru regionální rady Jaroslava Komínka, který nedávno nahradil odvolaného Jiřího Šulce z ODS, jsou všechny projekty, o které se policie zajímá, spojeny s Kušnierzem.

"Jsou to kauzy, které ho zřejmě dohnaly. Pokud bylo cokoli špatně, pak padni, komu padni," míní Komínek. On sám byl v době zatýkání na úřadu. "Byla to rychlá akce, zatčení klíčových osob úřadu trvalo asi dvě minuty. Pouta ale podle mne byla přehnaná," zmínil Komínek.

Dotace jsou zastavené, žadatelé prodělávají

Dělení peněz na severu Čech je dlouhodobě problematické. Provází je podezření z protekce, plýtvání prostředky a předražování zakázek. Na kontrolách v dotačním úřadu se střídali soukromí auditoři i úředníci z Prahy a Bruselu.

Stát v reakci na dění v Ústeckém a Karlovarském kraji prozatím proplácení dotací zastavil. S tím začínají mít problémy žadatelé, kteří si vzali úvěry a nyní marně čekají na slíbené peníze. Například Chomutov na stavbu komplexu zimního, plaveckého, atletického a fotbalového stadionu i multikina.

"Postupně město čerpá úvěr 740 milionů, a protože se peníze nevrací, každý den prodělává 8 tisíc korun. A v průběhu dostavby to bude až 20 tisíc korun denně," popsal Komínek.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

VIDEO: Opilý řidič ujížděl policii, problém má i „vyměněná“ spolujezdkyně

Opilý muž chtěl se chtěl prohodit se splujezdkyní

S alkoholem v krvi a bez platného řidičského průkazu ve středu večer ujížděl před policií řidič osobního automobilu na...

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz