Ministerstvo vyslechne dotačního úředníka, který se vzepřel politikům

  18:15aktualizováno  18:15
Ministerstvo financí prověří tvrzení vysokého úředníka ústeckého dotačního úřadu Leo Steinera, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel. Steinerovi za to vedení úřadu a nově i hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová vyhrožují trestním oznámením. Steiner ale svá tvrzení ještě rozvinul.

Leo Steiner | foto: Karel PešekMF DNES

"Požádali jsme pana Steinera, ať poskytne podrobnější informace. Pak svoláme schůzku s ministerstvem pro místní rozvoj, na níž bude dohodnut další postup," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj jsou to závažné informace zevnitř systému, proto je nelze brát na lehkou váhu.

Leo Steiner

Původní profesí středoškolský učitel matematiky, posledních deset let pracoval v různých státních institucích.

Vede krajskou organizaci KDU-ČSL, která se připojila k řadě menších stran a hnutí do uskupení PRO kraj.

PRO kraj kritizuje vládnoucí koalici ČSSD a ODS v Ústeckém kraji a do voleb chce postavit kandidátku složenou z osobností, které odolaly korupčnímu tlaku.

Steiner ale tvrdí, že s hnutím spolupráci před třemi měsíci ukončil a do voleb nekandiduje.

Dnes již bývalý ředitel odboru řízení operačního programu Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner tvrdí, že systém dělení evropských dotací je korupční a je nastavený ve prospěch ODS a ČSSD. Ve čtvrtek před novináři své tvrzení rozvinul.

"Už na začátku byl operační program koncipován tak, aby mohlo být o přidělování peněz rozhodováno politicky a mohlo docházet k obohacování určitých skupin osob a subjektů," uvedl Steiner.

Steiner tak jako první úředník "zevnitř" poukázal na to, že je špatně, že v orgánech rozhodujících o evropských dotacích sedí krajští politici.

Ve Výboru regionální rady, který dotace schvaluje, sedí například hejtmanka Jana Vaňhová a její dva náměstci Pavel Kouda a Arno Fišera. Rozhodují tak i o dotacích, o které žádá Ústecký kraj.

"Je to schizofrenní situace, protože oni sami sebe hodnotí, všechno administrují a pak i kontrolují," poznamenal Steiner.

Steiner: Hejtmanka ztrojnásobila odměnu agentuře radního

Steiner tvrdí, že byl u toho, když se politici předem domlouvali, který projekt vyberou a kdo získá peníze. Konkrétní důkazy o svých tvrzeních však nepředložil. "Žádal jsem policii, aby mě vybavila záznamovým zařízením, ale jejich operativnost byla velmi pomalá," řekl Steiner.

Protože podle svých slov spolupracuje s policií už čtvrt roku a nechce mařit její vyšetřování, nechtěl příliš rozvádět ani to, které projekty podle něj byly zmanipulované. Zmínil pouze projekt Ústeckého kraje na propagaci rekultivovaných území za 43 milionů a rekonstrukci silnice z Loun do Ročova, na kterou padla dotace 270 milionů.

Steiner tvrdí, že zakázka na silnici byla záměrně předražená na přímý zásah hejtmanky Vaňhové. Ta podle něj žádala o ztrojnásobení čtyřmilionové odměny agentuře, která k projektu zpracovala finanční rozvahu. Této agentuře šéfuje krajský radní Radek Vonka. Vaňhová nařčení označila za lež.

"Je třeba odpolitizovat vedení orgánu úřadu regionální rady a ustavit nový, za účasti všech aktérů hospodářského a sociálního rozvoje regionu," tvrdí Steiner.

Politici by se ovšem z funkcí museli odvolat sami a jejich reakce nenasvědčují tomu, že by to chtěli udělat.

Hejtmanka podává trestní oznámení

"V České republice zřejmě může každý neprávem, lživě a bez důkazů kohokoli obvinit. Stačí se přitom tvářit jako bojovník proti údajnému zneužívání evropských dotací. Manipulace s českou veřejností lživými obviněními pana Leo Steinera dosáhla svého vrcholu," rozhorlila se hejtmanka Vaňhová.

Oznámila, že na Steinera podává trestní oznámení. Totéž už ve středu řekl i šéf dotačního úřadu Pavel Markvart. Podle úřadu je při rozdělování evropských dotací vše v pořádku.

"Názor pana Steinera je pouze jeho názor, ministerstvo financí přistoupilo k tomu, že systém je správně nastaven a schválen Evropskou komisí," uvedla mluvčí úřadu regionální rady Marcela Klíchová.

Otázka je, jestli to bude platit i poté, až se ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj seznámí se Steinerovými závěry. Obě ministerstva jsou úřadu regionální rady nadřízena, posílají mu peníze na proplacení projektů a korigují jeho fungování.

"Pan Steiner řekl to, co už všichni tak nějak vědí. Ale důležité je, že to zaznělo právě od něj. Je jasné, že se musí úplně přenastavit mechanismy přidělování dotací," podotkl právník nevládní organizace Transparency International Vladan Brož.

Autor:

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Řidič na parkovišti počastoval kolegu klaksonem, ten vytáhl zbraň

Zbraň (ilustrační foto)

Řidiči se nelíbilo, že na něj jiný na parkovišti ústeckého obchodního centra troubí. Zastavil, vystoupil a na...

Další z rubriky

Hraběnka vypráví, jak se na zámku v Krásném Dvoře žilo za vlády Černínů

„Pohybovat se ve vlněném a vycpaném kostýmu je teď v létě docela náročné,“ říká...

Projít si zámek Krásný Dvůr spolu s hraběnkou Marií Terezií Černínovou a poznat zdejší život za Jana Rudolfa Černína,...

V Děčíně znovu rozšířili zónu bez doplatků, zasáhne dalších 38 ulic

Vchod problematického děčínského paneláku v Zelené ulici.

Město Děčín znovu rozšířilo zóny, kde už nově příchozí obyvatelé nedostávají doplatek na bydlení. Opatření se týká pěti...

Klášterní kostel v Oseku prochází rozsáhlou opravou, potrvá ještě dva roky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku, který je součástí zdejšího...

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku, který je součástí zdejšího cisterciáckého kláštera, prochází rozsáhlou...

Najdete na iDNES.cz