Populární biolog a filozof Stanislav Komárek si dost často nevidí do úst

  8:53
Směs originálních postřehů, překvapivých analogií, variací na témata, která už mnohokrát rozvinul jinde, ale i neodůvodněných tvrzení a šablonovitých generalizací, tak by se dala ve stručnosti shrnout nová kniha biologa, filozofa a cestovatele Stanislava Komárka Západ v mlze.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Svazek Západ v mlze je dalším ze souborů autorových sloupků a esejů, tentokrát z let 2009–2012, vydaný péčí nakladatelství Academia, kde zřejmě Komárek zakotvil natrvalo, protože nedávno avizoval, že tamtéž se chystají k vydání publikace další (předchozí soubory jeho sloupků vycházely v nakladatelstvích Petrov a Dokořán).

Na starou notečku

V rozhovoru pro Český rozhlas autor vysvětlil název svého nového titulu mnohoznačně, totiž jako odkaz k neznámé budoucnosti Západu, která může být jak nadějná, tak temná. V knize i oficiální anotaci ovšem jednoznačně převažuje apokalyptický tón (podobně jako v předchozí knize Muž jako evoluční inovace?), prý se „nikdy nenadál, že se dočká v ještě ne stařeckém věku takovéhoto soumraku euroamerické civilizace“.

Nehezkou budoucnost Komárek prorokuje Evropské unii, i když ještě před několika lety vyzýval k užší integraci evropských států, pokud si chtějí Evropané udržet šanci konkurovat Číně. Opakovaně se posmívá narcismu a infantilismu současných obyvatel Západu, zvláště těch, kteří třeba na facebook dávají svoje efemérní fotografie: „Co je u malých dětí roztomilé, nemusí být takovým o čtvrt století později.“. A s hrůzou se ptá: „Jak mohou mentálně nedospělá mláďata smysluplně vychovávat jiné?“

O knize

Stanislav Komárek: Západ v mlze

Academia, Praha 2013. 272 stran, doporučená cena 295 korun.

Obal Komárkovy knihy Západ v mlze

Podobně náš biolog, esejista, spisovatel a filozof lamentuje nad úrovní budoucích kandidátek učitelského povolání a jejich přístupem ke studiu: „Na přednášky nejít, skriptum si nepřečíst, jen to opakovaně zkoušet za omílání nic neříkajících frází.“  A pan profesor přichází i s návrhy konkrétních řešení: uvažuje o možnosti zavedení povinné roční služby v nemocnicích, aby dnešní mládež viděla, že „člověk není jen krásný rozesmátý konzument na billboardech“. K dalším, těm relativně rozumnějším – i když i tak pro někoho kontroverzním – nápadům patří autorův (nijak výjimečný) názor, že Hitlerův Mein Kampf by se už měl přestat tabuizovat a měl by být volně přístupný. Ovšem autorovo tvrzení, že i Leninův Stát a revoluce může vycházet bez komentářů o zhoubnosti komunismu, je třeba poopravit: spis vyšel ve skutečnosti po roce 1989 jen jednou, a to s předmluvou Tomáše Sokola a úvodem Miloslava Ransdorfa.

Adolf Hitler: Mein Kampf

Klišé na klišé

Nová Komárkova kniha bohužel obsahuje dost nevydařených míst. Kde například bere autor jistotu tvrdit, že se u nás peníze z EU dávají na neužitečné projekty, ale „železniční či silniční infrastruktura se nechává v podstatě ladem“ – ve skutečnosti se EU na budování nových silnic a dálnic finančně spolupodílí v roce 2013 částkou 12,6 miliardy korun (z celkové částky 59,3 miliardy korun). Dále je škoda, že neuvádí konkrétní příklady toho, že člověk, který „by dnes v míře větší než malé projevoval mínění v místě a době neobvyklá, je ukřičen se vší brutalitou“. Copak Komárkovi někdo brání publikovat „v míře větší než malé“ jeden článek za druhým (a knihy stejným tempem)?

A hlavně: copak dnes existuje „jediné a obvyklé mínění“ dejme tomu v otázce budoucnosti Evropské unie či multikulturalismu? Vidíme spíše nespočet skupin, z nichž mnohé se pokládají za statečné disidenty bojující proti imaginární většině, kterou je však problém identifikovat. A co se týká tzv. globálního oteplování, zde se dá najít jistý většinový názor (i když se mnozí vědci zdráhají používat tohoto označení), nevšiml jsem si ale, že by byl čelný český politik, který se proti mínění odborné většiny postavil, nějak ukřičen, naopak svého postavení nejvyššího českého ústavního činitele k hlásání svých soukromých názorů v hojné míře zneužíval. A také netuším, proč podle Komárka dnešní doba „nemá ráda hmotu“ a „z pachu bližního bychom se bez deodorantů pozvraceli“. To, že u nás rostou stále další supermarkety ustavičně nabízející nové a lepší zboží, je přece nesporný fakt, i když jako často pranýřované „zabřednutí do konzumerismu“ bych to viděl jen u těch, kteří v nich tráví celé víkendy (o „divokém konzumerismu“ ovšem autor v jiných kapitolách také píše, ale nesnaží se obě tvrzení uvést do souladu). A ještě k pachům: existuje teorie o tom, že někteří dnes pociťují právě nedostatek přirozeného pachu partnera, a snaží se to kompenzovat, což může vysvětlit nárůst zájmu o orální sex.

Ilustrační snímek

Autor má pravdu, že „pochválit dnes v Americe spolupracovnici účes nebo nevinně pohladit cizí dítě je poukázkou na veleprůšvih“, ale následující tvrzení, že „takto drasticky nedestruoval mezilidské vztahy ani komunismus, ani nacismus“, snad nemůže myslet vážně; opravdu chce ony výstřelky srovnávat s dobou, kdy dokonce děti žádaly trest smrti pro vlastní rodiče? A co říci o autorově líčení jednoho pražského sídliště, které vychází z těch nejpokleslejších klišé a v případě hlavního města podle mne neodpovídá realitě? Posuďte sami: „Ty tam jsou doby, kdy ještě v raném postkomunismu zde bydleli ve směsi dělníci, vědci, penzisté i začínající podnikatelé. Dnes už jsou sídliště, podobně jako třeba v Paříži, odkladištěm těch, kteří na společenském žebříčku příliš nevynikli. Byl jsem překvapen z tolika přepadlých, nezdravých, frustrovaných obličejů, které v centru města příliš nevidíme.“ Nešlo spíše o projekci vlastního autorova stavu vyvolaného paneláky na osoby okolo? Právě schopnosti rozpoznávat a vtipně popisovat projikování sebe sama na okolní svět jsem si u něj dříve velmi vážil.

Co (mu) doporučit

V těchto a jiných bodech (další jsem probral ve své recenzi knihy Muž jako evoluční inovace?) autor prostě přehání, a místy již nad únosnou míru. Někdy naštěstí jeho schopnost zkratky a vyostření daného tématu působí osvěživě, třeba když uvádí poněkud absurdní přepisy Červené karkulky a Othella do politicky korektní řeči, anebo expresivně líčí budoucnost Česka: „… okem své fantazie zahlédám volání k modlitbě z ochozu Svatovítské mešity a lid usedající k tradičnímu pátečnímu obědu: pečenému hovězímu s knedlíky, zelím a pivem.“. 

Zimní, ojíněný pohled do koruny stromu

Fascinující pohled do jarní koruny stromu

Vysloveně doporučit můžu přetištěný Komárkův rozhovor z časopisu Tvar, současně vtipný a poučný (alespoň pro mne jako pro nebiologa), obsahující odpovědi na netradiční otázky typu „Jsou rostliny sentimentální?“, „Je hmyz mstivý?“, „Jsou zvířatům vlastní multikulturní postoje?“, či dokonce „Závidí bezobratlí obratlovcům?“. A za pozornost jistě v nové knize stojí i text, v němž autor představuje pět nejhezčích cestopisů; je to čtení možná podnětnější než autorovy vlastní cestopisy, které jsou místy ošklivě poznamenány paušálním odsuzováním civilizace vlastní a někdy až nekritickým přijímáním civilizací cizích.

Nepodezírám profesora Komárka, že by se nějak chtěl řídit názory vyjádřenými v této recenzi, ale přesto si dovolím na závěr vyslovit jedno přání. Pokud bych se do budoucna z jeho klávesnice mohl těšit na další publikaci, byl by to průvodce po cestopisech, které četl, protože je jejich opravdovým znalcem…

Autor:

Epidemioložka SZÚ varuje, že legionella může být ve vířivkách i osvěžovačích

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

„Co tým předvádí, je neskutečné.“ Hokejisté bojují o zlato, Staromák je plný

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  20:21

Česko v neděli zažívá hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

ANALÝZA: Boj s korupční chobotnicí. Kyjev vede dvě války, s Rusy a úplatky

26. května 2024

Premium Na frontě je jasným nepřítelem Rusko, v Kyjevě úplatkářství. Ukrajinské vedení se tak chtě nechtě...

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

Útočník v metru ve francouzském Lyonu zranil nožem čtyři lidi

26. května 2024  17:33,  aktualizováno  18:31

Čtyři lidé utrpěli zranění při útoku nožem v metru ve francouzském městě Lyon. Policie zadržela...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...