Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Zlínská zoo se pyšní vzácným mládětem tapíra. Je čilý a chutnají mu větvičky

  12:22
Za tři dny to bude měsíc, co samice tapíra čabrakového Nadira porodila ve zlínské zoologické zahradě své čtvrté mládě. Sameček váží kolem 20 kilogramů, je zdravý, rád zkoumá prostor kolem sebe a už testuje první tuhé krmení. Jde o jedinečný chovatelský úspěch v rámci Evropy.

Na první pohled vypadá jako malé pruhované prasátko. Téměř měsíční mládě, které dělá radost chovatelům i návštěvníkům zlínské zoo Lešná, se narodilo 29. prosince a dostalo jméno Coffee.

V Evropě chová tapíry čabrakové 21 zoologických zahrad, populace čítá 45 jedinců. „Za uplynulých 12 měsíců se však podařila odchovat pouze tři mláďata, zlínské je v pořadí čtvrté. Skutečně se tak jedná o významný chovatelský úspěch,“ poukázala hlavní zooložka Markéta Horská.

„Začíná to být raubíř, kterého všechno zajímá. Už testuje první tuhou stravu, kterou dáváme samici. Zkouší seno, vitamínové granule, jablka, mrkev nebo rajčata. Všimla jsem si, že má rád drobné větvičky, často vidím, že mu z pusy kousek kouká. Ale už mu rostou zuby, takže si tím možná masíruje dásně,“ popsala chovatelka Marcela Čechová.

Základ krmení je pro něj ale pořád mateřské mléko. Tapíří samice obvykle kojí asi půl roku.

„Máme velké štěstí, protože Nadira je skvělá matka. Mléko má kvalitní, a když má sameček žízeň a ona leží, tak jí začne jezdit hlavou po břichu a ona nadzvedne zadní nohu, aby se dostal k vemínku. Nemá s tím problém. Tato mláďata pijí klidně i půl hodiny v kuse,“ upřesnila chovatelka.

Vegetarián
z pralesa

Tapír čabrakový je největším druhem tapíra, dospělí jedinci mohou vážit až 300 kg. Jeho domovinou jsou subtropické a tropické pralesy jihovýchodní Asie. Téměř vždy se vyskytuje v blízkosti vodních toků, umí výborně plavat. Skvěle se také potápí, dokáže chodit po dně řeky jako třeba hroši. Výrazné černobílé zbarvení srsti může připadat nápadné, v pralesním prostředí však dokonale rozbíjí siluetu těla a skvěle tapíra maskuje.

Tapíři jsou vegetariáni, živí se pouze rostlinnou potravou. Mládě přichází na svět po třináctiměsíční březosti, při narození váží kolem 10 kg. Mládě s matkou zůstává 8 měsíců, pohlavně dospívá ve věku 3-4 let.

Ve volné přírodě tapíři čabrakoví patří mezi ohrožená zvířata. Každé narozené mládě je proto významnou událostí. Odhaduje se, že v současnosti zbývá posledních 5 000 jedinců přežívajících v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře. Na vině je především těžba exotického dřeva a přeměna deštného pralesa na zemědělskou půdu, například na plantáže palmy olejné.

Stejně pečlivá a starostlivá byla Nadira i u předchozích tří mláďat, která už našla domov v evropských zoologických zahradách. Dnes dvanáctiletá samice přišla do Zlína před deseti lety ze Zoo Edinburg. První samičku porodila v roce 2016, samečka pak v roce 2018 a nakonec další samičku v roce 2019.

Otcem všech mláďat je dnes devítiletý samec Baru, který pochází z Lipska a ve zlínské zoo žije od března 2014. V současné době je ve Francii v Zoo Lyon. Ubikace tapírů se totiž rekonstruuje, protože už byla nevyhovující. Nadiru i Coffeeho proto návštěvníci zahrady najdou v dočasném domově v bývalém pavilonu slonů, který byl po stěhování zvířat do nového výběhu prázdný.

„Sice tady nemají k dispozici velký rybník, jak byli zvyklí, ale menší bazének je venku i uvnitř, takže úplně o vodu nepřijdou. A mládě stejně první dva měsíce do vody nechodí,“ doplnila chovatelka.

Chov tapírů čabrakových má ve zlínské zoo dlouhou tradici. Poprvé je návštěvníci mohli obdivovat v roce 1978, o tři roky později se zde tapířímu páru dokonce narodilo i mládě. Chov byl pak ukončený v roce 1984 a zpět se vrátili až téměř po 30 letech v roce 2013, kdy byla v asijské oblasti otevřena expozice pojmenovaná Hala-Bala.

„Získat pro zlínskou zoo tato vzácná zvířata bylo velmi obtížné. Představovalo to dva roky usilovné práce a jednání. Navíc sestavit harmonický pár může být poměrně náročná záležitost. Jsme proto opravdu rádi, že v našem případě se to povedlo a že nyní slavíme narození již čtvrtého mláděte,“ zdůraznila Horská.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Nemáme hospodu, proto si chceme udržet alespoň prodejny, zní z malých vesnic

Prodejna smíšeného zboží v Provodově je jednou z celkem pětašedesáti malých vesnických obchodů, které teď obdrží...

Deváťáků v kraji je nejvíc za deset let, míst na školách je ale dost

Z devátých tříd letos vyjde ve Zlínském kraji 5 860 žáků, což je o 570 více než loni. Je jich ale pořád méně než míst...

Hudební nálož ve Zlínském kraji. Na jaře přijede Rottrová, Bílá i Korn

Řada známých kapel a interpretů chystá v nejbližší době koncerty ve Zlínském kraji. Fanoušci se mohou těšit na...

Čiperovu vilu čeká rekonstrukce. Pak nabídne kulturu pro všechny generace

Architektonicky významná Čiperova vila, jež byla postavena v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka na...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...