Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Koronavirus omezuje obchody s Čínou ve Zlínském kraji

  13:01
Hygienici ověřují podezření na koronavirus u turistů, kteří se vrátili z Itálie. Z preventivních důvodů je doma 16 středoškoláků po návštěvě Milána. Společnost Toshulin z Číny stáhla svého pracovníka. Po domácí karanténě už je zpět v práci.

Infekční oddělení nemocnice v Uherském Hradišti je připraveno přijmout pacienty s podezřením na koronavirus. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Jeden muž přijel před vánočními svátky a do pobočky v Číně už se pro jistotu nevrátil. Druhého kolegu firma Toshulin ze země ohrožené šířícím se koronavirem raději odvolala a dopravila domů.

„Je to pár týdnů. Pracovníkovi jsme sami nařídili domácí karanténu a už je zase zpět v práci,“ uvedla Dagmar Herring, generální ředitelka společnosti Toshulin, která do Číny dodává některé své výrobky.

„Aktuálně ale do Číny žádného českého zaměstnance neposíláme. Počkáme, až se situace vyřeší nebo budou lepší možnosti cestování.“

Dopady virové epidemie, která nejvíce zasáhla část Číny, Jižní Koreje a sever Itálie, začínají pociťovat i další regionální firmy. Ty, které z Asie dovážejí komponenty pro svou výrobu, ale i ty, které naopak výrobky do této oblasti vyvážejí.

Řadě z nich pomohlo při obchodování s touto destinací kroměřížské Centrum pro hospodářskou spolupráci s Čínou, které je součástí krajského Kontaktního centra pro východní trhy.

„Narážíme tam na řadu problémů. Výroba se pomalu obnovuje, dodávky se rozhýbávají, ale je problém s dopravou uvnitř země,“ upozornil Jan Hebnar, ředitel krajského centra, který v Číně působil jako diplomat.

„Zřejmě proto, že lidé se nemohou mezi provinciemi úplně svobodně pohybovat a továrny také nemají ještě plné stavy zaměstnanců.“

Úspěšně se na tomto trhu prosadil například zlínský výrobce speciálních rukavic pro armádu, hasiče, policisty a záchranáře Holík International. „Obchod je aktuálně na nule,“ upozornil majitel firmy Ivo Holík. „Zboží se neprodává, protože obchodní infrastruktura nefunguje. Není to pro nás fatální, ale je to nepříjemné.“

Nařízená karanténa v čínských oblastech omezila výrobu i ve firmách s elektronikou. Zlínský Datart upozornil, že někteří dodavatelé už hlásí možné několikadenní až týdenní výpadky v dodávkách zboží.

„Může k nim dojít v horizontu dvou měsíců a může se to projevit tak, že některé zboží nebude dostupné vůbec nebo dojde k narušení dodavatelského řetězce,“ vysvětlila mluvčí Datartu Eva Kočicová.

Volejte hygienu nebo lékaře

Pro zlínskou strojírenskou firmu Tajmac ZPS je zase důležitý italský trh, kam vyváží asi polovinu zahraničních dodávek. Uzavření regionů na severu země kvůli šíření nákazy se firmy zatím nedotklo.

„Intenzivně to ale sledujeme, protože pokud by se karanténa rozšiřovala i na další oblasti, tak by to mohl být problém,“ poukázal finanční ředitel firmy Jan Kurinec.

Bezpečnostní rada státu, která zasedala v úterý odpoledne, doporučila lidem omezit cestování do nejvíce postižených oblastí Itálie, Číny a Jižní Koreje.

Hygienici a lékaři, kteří vyřizují desítky telefonátů denně, se na pobyt v těchto zemích lidí ptají. Nejčastěji o radu žádají ti, již se před pár dny vrátili z Itálie, kde strávili dovolenou na horách, na benátském karnevalu nebo veletrzích.

„Je to kolem padesáti lidí denně. Nechtějí nakazit příbuzné, tak se chtějí poradit, co dělat,“ upřesnila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Jana Hošková. „Volají i majitelé firem, kterým se vracejí zaměstnanci ze zahraničí.“

Podle pokynů ministerstva zdravotnictví by se každý, kdo se vrátí ze zmíněných destinací, měl obrátit na epidemiology. Ti vyhodnotí riziko a doporučí omezit kontakt s veřejností a dva týdny sledovat zdravotní stav.

V případě, že se objeví horečka, kašel nebo další příznaky podobné chřipce, je potřeba zavolat lékaři, záchranné službě nebo na hygienu. Pak může následovat pobyt na infekčním oddělení uherskohradišťské nemocnice, kde lékaři odeberou vzorky a ponechají pacienta v izolaci do doby, než budou známé výsledky.

V karanténě jsou středoškoláci, kteří se vrátili z Milána

Aktuálně hygiena prověřuje podezření na koronavirus u čtyř turistů, kteří se vrátili z lyžování v Itálii a jsou nachlazení. Od začátku výskytu epidemie testovali v kraji dvanáct lidí, u všech byl výsledek negativní.

„Doma jsme z preventivních důvodů nechali dva týdny také středoškoláky, kteří byli v Miláně. Nebylo by dobré, aby chodili do kolektivu,“ poukázala Hošková.

Zlínský kraj si podle hejtmana Jiřího Čunka už vyzkoušel, jak se chovat v případě možného výskytu nebezpečného koronaviru.

„Když se objevilo podezření u pacienta z Kroměřížska, tak jsme prověřili celý systém i bezpečnostní obleky a sanitky,“ připomněl Čunek, který v příštím týdnu svolá bezpečnostní tým.

Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně zavedli zvýšená dezinfekční opatření v rámci úklidu a u vstupů do všech budov jsou k dispozici prostředky k dezinfekci rukou. Už na začátku února rektor Vladimír Sedlařík pozastavil plánování příjezdů z Číny a ostatních asijských zemí zasažených koronavirem, stejně jako služební cesty do těchto destinací.

„Čínský student a dva zaměstnanci univerzity, kteří se tehdy z oblasti vraceli, již mají ukončenou domácí izolaci a jsou v pořádku. Dnes rektor rozšířil rozhodnutí i na všechny zasažené země. V Rakousku máme nyní několik studentů, v Itálii je jedna studentka, ale na jihu v Salernu,“ doplnil ve středu mluvčí univerzity Jan Malý.

Zdravotníci v krajských nemocnicích dostali aktuální instrukce, jak se v podobné situaci chovat. K dispozici mají i ochranné pomůcky.

„Jsou jimi vybavené zejména urgentní příjem ve Zlíně a akutní příjmy v dalších třech nemocnicích, tedy pracoviště, kde je největší pravděpodobnost, že by mohlo ke kontaktu s takovýmto pacientem dojít,“ podotkl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Autor:
  • Nejčtenější

Dostavbu části D49 silničáři zřejmě musí přerušit. Vyhodíme desítky milionů, tvrdí

17. května 2024  9:16,  aktualizováno  15:16

Právní bitva o stavební povolení pro dálnici D49 v rozestavěném úseku Hulín-Fryšták ve Zlínském...

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Distributor smrtícího alkoholu z metanolové kauzy byl podmínečně propuštěn

21. května 2024  16:36,  aktualizováno  17:05

Jiří Vacula, který v roce 2012 distribuoval otrávený metanol, byl podmíněně propuštěn na svobodu. Z...

Vandal navrtal díry do osmdesátiletého kaštanu na hřbitově. Případ řeší policie

24. května 2024  16:32

Zhruba osmdesát let starý kaštan se stal v těchto dnech obětí řádění neznámého vandala na hřbitově...

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

Jenom ne sestup! Návrat by trval léta, obává se zlínská legenda Klhůfek

24. května 2024  9:26

Jako jediný zažil Petr Klhůfek trauma obou posledních sestupů zlínských fotbalistů z nejvyšší...

Byl jsem klidnější, svěřil se tatínek u císařského řezu. Vsetín zavedl novinku

24. května 2024  9:11

Čerstvě narozené miminko viděl dřív než jeho manželka. Muž, který se před několika dny stal podruhé...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...