Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Náš respirátor se vyplatí mít doma ve skříni, říká šéf zlínské firmy Spur

  13:50
Před pár dny uvedla zlínská plastikářská společnost Spur do provozu linku na výrobu respirátorů s nanovlákny, které dokážou zachytit mikročástice včetně virů. Měsíčně jich vyrobí dva miliony a věří, že pro ně najde odbyt. Společnost řídí Tomáš Dudák.
Tomáš Dudák řídí plastikářskou firmu SPUR, dodává výrobky do stavebního,...

Tomáš Dudák řídí plastikářskou firmu SPUR, dodává výrobky do stavebního, textilního i spotřebního průmyslu. Nově se orientuje na výrobu roušek a respirátorů z nanovláken. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Předpokládáme, že se změní spotřebitelské chování občanů, že budou používat ochranné prostředky, když přijde například chřipková epidemie nebo když bude mít někdo rýmu. Lidé v Asii to už dělají, protože byli vyškoleni nemocí SARS,“ říká Dudák.

Jak firma zvládla koronavirovou krizi?
Do půlky března jsme fungovali celkem normálně, pak ženy odcházely domů s ošetřovným starat se o děti, pět až deset procent zaměstnanců zůstávalo doma. V dubnu nám pak náhle vypadlo 45 procent tržeb. Všechny nábytkářské řetězce, které tvoří skoro polovinu našeho odbytu, přestaly odebírat zboží. I ostatní segmenty jako obalový a textilní průmysl začaly oslabovat.

Jak moc složité období to bylo?
Duben jsme ustáli, byť s nulovým ziskem. Vyráběli jsme na sklad. Věřili jsme, že se doba vrátí do rozumného ekonomického fungování, což se potvrdilo. V červnu už nestíháme dodávat. Během měsíce jsme přišli o všechny zásoby. Ekonomiku firmy budeme hodnotit až na konci roku, ale zřejmě budeme mít pokles tržeb o zhruba deset procent. Přitom bychom měli zůstat v plusových číslech.

Před pár dny jste rozjeli výrobu nanorespirátorů na nové lince za sedm milionů korun. Produkovali jste během koronakrize i roušky. Jak moc vám to pomohlo přežít?
Není tajemstvím, že jsme Zlínskému kraji a státu dodávali roušky z nanovláken za 37 korun. Když jich vyrobíte milion, tak nějaké tržby přijdou. Zdaleka však nevyrovnají pokles z jiných oblastí. Navíc když jsme do výroby roušek a respirátorů z nanovláken investovali desítky milionů korun. Máme dvě linky na nanotextilie, ze kterých vyrábíme roušky na jednom automatu. Pár dní už také děláme respirátory na první lince, druhou bychom rádi přidali do dvou měsíců.

Považujete to za dobrou investici do budoucna?
Pokud ročně nevyrobíme osm až deset milionů roušek a respirátorů, bude to zmařená investice. Budeme ale připraveni na další období, v němž bychom měli být soběstační, řekněme alespoň Morava. Věřím, že si naši vládní činitelé uvědomí, že je potřeba, aby se tady výrobní kapacity udržely. Nejde jen o nás, takových firem je více. Některé se jistě dostanou do problémů.

Jak máte zajištěný odbyt ochranných prostředků?
Výrobu respirátorů FFP2 jsme rozjeli před pár dny, získali jsme certifikaci pro prodej výroků na území České republiky, nyní usilovně pracujeme na další certifikaci, abychom je mohli i vyvážet. Věřím, že budeme dodávat státním institucím, aktuálně máme nabídku na ministerstvu vnitra, rádi bychom dodávali Správě státních hmotných rezerv. Česká republika také podala nabídku do centrálního skladu Evropské unie. Chceme vybudovat značku, která bude důvěryhodná, nabízet výrobky, jež se vyplatí mít doma ve skříni.

Respirátor by se měl stát běžnou pomůckou člověka?
Stane se běžnou pomůckou člověka, který se bude cítit ohrožený v hromadných dopravních prostředcích, zejména v letadlech. V klimatizacích letadel se viry přenášejí, protože v nich nejsou tak kvalitní filtry. I na to se chceme zaměřit – dokážeme vyrábět filtry, které jsou schopny zadržet viry v klimatizacích letadel.

Bavíme se o nanovláknech?
Ano. Zajímavé je, že letos v lednu se na nás obrátili čínští výrobci respirátorů s tím, že mají nedostatek materiálů na výrobu filtrů. V Číně se dělo s předstihem to, co potom v Česku a v Evropě. Vyvinuli jsme filtr na konci února, ale to už začaly být problémy i tady. Takže jsme tam žádné výrobky neposlali.

Uvědomovali jste si tehdy hrozbu viru?
Zaspali jsme jako skoro všichni. Přemýšleli jsme o tom, že by se mohl koronavirus dostat i k nám, ale když byla první vlna nemoci SARS v roce 2002, tak až sem nedorazila. Měli jsme jinou zkušenost. Začali jsme to vnímat silněji až v únoru. Proto by byla škoda, kdybychom se z toho nepoučili a nebyli připravení. Pokud používání ochranných prostředků akceptujeme jako součást běžné výbavy člověka, mohla by klesnout běžná nemocnost.

Můžete to upřesnit?
V Asii je to už docela běžné, například v metru. Jde o to, že oni nechrání jen sebe, ale současně nechtějí druhým způsobovat potíže. Kdyby se to zavedlo tady, tak koronavirová krize může mít dlouhodobě příznivý dopad. Bez ohledu na náš byznys, na který má naopak velký dopad nemocnost, jež je tady větší než v Číně nebo v USA.

Jak moc rentabilní výroba roušek a respirátorů bude?
Na začátku jsme náklady moc neřešili, i proto, že existovaly katastrofické scénáře, jak koronavirus krutě dopadne na velkou část obyvatel. Ale nelámeme si hlavu s dlouhodobou návratností, prostě tomu věříme. Místo toho, abychom si koupili třeba jachtu, jsme investovali do něčeho, co je užitečné.

Míváte problémy s dodávkami státu?
Někdy dochází ke zvláštním situacím. Třeba když Správa státních hmotných rezerv požaduje třívrstvé roušky. My jí můžeme dodat pětivrstvé, jež splňují všechny evropské normy. Pro ni ale pětivrstvá rouška znamená nedodržení kvalifikačních předpokladů. V současnosti má stejná instituce otevřený tendr na dodávku respirátorů FFP2, ale my jsme diskvalifikovaní.

Proč?
S ohledem na okolnosti máme jen zkrácenou certifikaci pro výrobu respirátorů, nyní platnou na tři měsíce. Celá Evropská unie ji využívá jako dostatečnou po dobu pandemie. Obsahuje řadu náročných testů, ale v plné certifikaci navíc řešíte i to, jestli respirátorem proteče parafínový olej nebo jestli ho bude ucpávat dolomitový prach. To není pro civilní použití nebo nemocniční prostředí důležité. Plná certifikace ale trvá pět měsíců, takže i kdyby jí naše výrobky zřejmě vyhověly, tak si ji nestihneme v termínu vyřídit. Přitom jde o zakázku na 1,4 milionu respirátorů, v objemu několik desítek milionů korun.

Kdy jste začali s výrobou nanovláken?
První výrobní linku jsme si pořídili v roce 2012. Není jednoduché vyrobit kvalitní nanovlákno, které musí být pro filtraci stejně tlusté nebo spíše tenké. Jen pro představu: na metru čtverečním je jenom půl gramu nanovlákna. Nejlepší výrobní technologie stojí desítky milionů korun. Díky nanovláknu ale můžeme garantovat životnost respirátoru FFP na dva až deset let.

Jaká je na trhu konkurence?
Pokud jde o roušky, tak obrovská. Existuje zhruba deset tuzemských výrobců, z toho polovina používá nanovlákna. U nanorespirátorů není konkurence tak velká, už kvůli náročným certifikacím a složité výrobě vláken.

Jaká je situace na trhu ohledně kvality výrobků?
Je to velká anarchie: některé firmy nabízejí necertifikované výrobky, jiné u nich uvádějí vlastnosti, které nemají. Mělo by se začít s kontrolami. Myslím si, že řada těchto výrobců skončí. Pak budeme roušky a respirátory zase dovážet z Asie. Od nás si je koupí ten, kdo bude chtít, aby ho skutečně ochránily.

Autor:

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Emotivní výlev hokejového trenéra: Je to k zblití! Ať přijde třeba Franz Straka

Mají před sebou náročný zbytek sezony. Spadli na poslední místo, táhnou za sebou sérii devíti porážek v řadě. V úterý...

Na funkci živočicháře zákrok nemá žádný vliv, popisuje muž po vasektomii

Premium Dříve šlo o ojedinělý zákrok. Dnes ve zlínské nemocnici provádějí vasektomii zhruba třikrát za měsíc. Přitom kolem této...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín - Ostrava 1:1, premiéra kouče Vrby, bod vychytal skvělý Rakovan

Fotbalisté Zlína v premiéře trenéra Pavla Vrby remizovali v 17. ligovém kole s Baníkem Ostrava 1:1. Na vedoucí gól...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Vrchní soud zastavil stíhání lihového bosse Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dvou mužů v souvislosti s kauzou...

Vynálezce elektromotoru i odbojář. Život Josefa Sousedíka mapuje jeho syn

Premium Vynálezce, odbojář a vsetínský starosta Josef Sousedík po sobě zanechal velké množství dokumentů. Jeho syn Tomáš se...

Pacienti zlínské nemocnice už nemusí platit za sledování televize

Za sledování televize už pacienti Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nebudou utrácet peníze. Nemocnice vybavila...

Kolemjdoucí ženu udeřil rýčem do hlavy, pak ji škrtil. Dostal 15 let vězení

Olomoucký krajský soud ve čtvrtek potrestal za pokus o vraždu kolemjdoucí v parčíku ve Valašském Meziříčí Jana Oravu 15...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...