„Pro profesionální výrobu roušek jsme navázali spolupráci s výrobci zdravotních pomůcek, kteří naše textilie zpracovávají především pro potřeby Zlínského kraje,“ potvrdil Tomáš Dudák, ředitel společnosti Spur.
V pátek převzal kraj prvních 300 kusů roušek, které poputují ke zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách. Další dodávky se připravují.
„Mám z toho velkou radost, protože se ukazuje, že pomoc má hledat každý z nás nejprve u sebe a pak ve svém nejbližším okolí. Jsem přesvědčen, že náš kraj bude do několika týdnů v rouškách a respirátorech zcela soběstačný,“ prohlásil hejtman Jiří Čunek.
Materiál označovaný jako SPURTex VS má filtrační účinnost 99 procent pro velikost částic 400 nanometrů a odpovídá tedy třídě respirátorů FFP3. V pásmu ultrajemných částic velikosti od 20 do 400 nanometrů dokáže zachytit 75 až 90 procent.
„Materiál zajišťuje také nízký tlakový odpor. Maximální snížení tlakového odporu je přitom velmi důležitou vlastností, protože usnadňuje dýchání a minimalizuje riziko podcházení vdechovaného vzduchu kolem roušky a tváře,“ vysvětlil Dušan Kimmer, který vede vývoj nanovláknitých materiálů.
Společnost se výzkumem a vývojem nanomateriálů začala zabývat už před 14 lety. V roce 2012 zkonstruovali vlastní stroj na jeho výrobu a před dvěma lety pokračoval výzkum v Centru polymerních systémů UTB.
První požadavek, aby materiál dokázal účinně zachytit koronavir, přišel na začátku února z Hongkongu. První stovky metrů tohoto materiálu pak firma dodala ke konci února.
„Současná kapacita výroby odpovídá přibližně patnácti tisícům kusů roušek za den. Postupně usilujeme o navýšení této kapacity na dvacet až pětadvacet tisíc kusů,“ upřesnil Dudák.
Různé střihové typy roušek teď tvoří v ateliéru Design oděvu na Fakultě multimediálních komunikací.