Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oprava stadionu ve Zlíně má začít za rok, hokejistům hrozí roční azyl

  9:39
Na podzim 2021 by podle plánu měla začít rekonstrukce zimního stadionu ve Zlíně. Otázkou však stále je, zda se v něm bude hrát hokej také během opravy, nebo se na jednu sezonu úplně uzavře.
Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci.

Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci. | foto: vizualizace: Martin Vokatý, ATIP

Hokejoví fanoušci na proměnu zlínského Zimního stadionu Luďka Čajky, který patří k nejhorším v extralize, čekají několik let. Příští rok by se měli dočkat okamžiku, kdy se dělníci pustí do práce.

Přestavba starého sportovního stánku na víceúčelovou moderní arénu, v níž by se mohly konat i kulturní a společenské akce, vyjde na zhruba půl miliardy korun. Město je ochotné si na opravu i půjčit, pokud nezíská dotace.

„Počítali jsme s tím, že stavební povolení a projektovou dokumentaci budeme mít nejdříve na konci roku 2021. To by znamenalo zahájení prací v březnu nebo v dubnu 2022. V současné době se nám ale daří časový harmonogram zkracovat,“ nastínil primátor Jiří Korec.

„Dokumentace včetně stavebního povolení by mohla být dodána v březnu 2021, což je zkrácení o více než půl roku,“ upřesnil.

Příští rok na jaře by město chtělo začít soutěžit dodavatelskou firmu, přestavba by se rozjela na podzim. „Začalo by se venkovními úpravami v okolí stadionu, které zásadně nenaruší chod sezony,“ řekl Korec.

Projekt na opravu stadionu, který neprošel důkladnější rekonstrukcí od 60. let, připravuje zlínská společnost Centroprojekt s trutnovskou firmou Atip Vladimíra a Martina Vokatých, kteří jsou autory pražské O2 areny, největší víceúčelové haly v Česku.

Město chce, aby byl stadion uzpůsobený také pro sledgehokej na nejvyšší úrovni. Jeho součástí by měla být i nová tělocvična. Podle Korce se ale teprve uvidí, zda se bude stavět. Bude záležet na nákladech a na tom, kolik bude mít město peněz.

Bude se na stadionu hrát i při rekonstrukci?

Zodpovězená také není otázka, jakým způsobem bude rekonstrukce probíhat. Ve hře je kratší a delší varianta. V rámci kratší by se zimní stadion na sezonu 2022/2023 uzavřel a hokejisté (včetně mládeže) by hráli a trénovali jinde. Při delší variantě by se hrálo během oprav.

„Klub o tom zatím nerozhodl. Osobně si ale nedovedu představit, že by se ve Zlíně rok nehrál hokej. S tímto názorem půjdu na jednání klubu,“ předseda představenstva spolku HC Berani Zlín a viceprezident klubu Radomír Zbožínek.

Klub, který z 49 procent vlastní město, má o postupu rozhodnout v srpnu.

Pokud by se stadion uzavřel, hokejisté by se teoreticky mohli přestěhovat do Brna či Třince, což jsou nejbližší stadiony splňující extraligová kritéria. Stadion v Olomouci funguje na základě výjimek. Případné výjimky od hokejového svazu by mohly umožnit hrát ve Vsetíně nebo v Uherském Hradišti.

Důvod, proč by se mělo během oprav hrát, je podle Zbožínka také ekonomický. „Málokterá z firem, které dávají reklamy na stadion ve Zlíně, by se uplatnila někde jinde,“ myslí si. Klub by také nemohl pronajímat skyboxy.

Pokud by se hokej hrál i během rekonstrukce, při zápasech by některé tribuny byly uzavřené. Diváci by se na ně mohli vrátit až po kolaudaci. Tedy při částečném omezení v roce 2024. Při dočasném uzavření by oprava skončila v roce 2023.

„Moc si nedokážu představit, že bychom stadion na rok zavřeli, je ale otázka, jestli je správné hrát hokej skoro čtyři roky na staveništi,“ zmínil Korec. „Jde o to, jak moc by byl provoz stadionu omezený, jaké budou finanční výpadky. Do konce srpna bychom měli mít spočítané náklady na obě varianty,“ doplnil.

„Ze sportovního hlediska je složité se někam odstěhovat. Na druhou stranu by rekonstrukce proběhla rychleji. Asi budou rozhodovat ekonomická hlediska,“ reagoval trenér hokejistů Robert Svoboda.

S financováním může pomoct stát

Ekonomická situace teď není kvůli koronaviru příliš dobrá. Město registrovalo v květnu ztrátu na daňových příjmech 70 milionů korun, aktuální pokles může být až trojnásobný.

Národní sportovní agentura, jíž šéfuje bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, si ve Zlíně zjišťovala, jak daleko jsou přípravy projektu.

„Mapujeme připravenost investic na různých typech sportovišť. Vytvoříme tabulku jako argumentaci pro pana premiéra a ministerstvo financí,“ předestřel Hnilička. Agentura letos na podzim vypíše programy na podporu sportovišť a příští rok rozdělí první peníze.

Město by bylo rádo, kdyby se na přestavbě podílel také Zlínský kraj, který finančně podporuje hokejovou mládež. Korec o tom chce jednat s novou koalicí, která vznikne po podzimních krajských volbách.

Rekonstrukce stadionu bude spočívat v proměně technického zázemí, šaten i celkového interiéru, aby se návštěvníkům zvýšil komfort. Budou rozšířeny chodby, zmodernizuje se hlediště i bufety a restaurace. V plánu je vybudování skyboxů.

Na tribunách ubude míst k stání, přibude na sezení. Kapacita sedm tisíc diváků zůstane. Tribuna blíže k městu bude zasouvací, aby tam mohlo být pódium na koncerty.

7. února 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

Jeden ze symbolů Zlína se mění. Tržnice má nová okna a přebarví se na bílo

21. června 2024  12:28

Budova zlínské Tržnice, která leží v památkové zóně, se po dvanácti letech výrazněji mění. Její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

Bojovník proti fašismu vyrazil ze Zlína do Španělska, občanskou válku nepřežil

23. června 2024  10:48

Ačkoliv je po Miloši Kneslovi pojmenována ulice ve zlínské Bartošově čtvrti i tamní mateřská škola,...

Žena v Otrokovicích napadla nožem svého druha, muž zraněním podlehl

22. června 2024  22:32

V bytě v Otrokovicích na Zlínsku došlo v sobotu odpoledne k potyčce. Po předchozí rozepři zde žena...

OBRAZEM: Po zámeckém rybníce v Holešově se proháněla raketa i Maxipes Fík

22. června 2024  18:55

Oblíbený rodinný hudební festival Holešovská Regata v pátek a sobotu zaplnil areál zámeckého parku....

Na královnu se mě ptali víc než na fotbal. Kadlec nejen o stříbrném Euru

21. června 2024

Premium Doma v Uherském Hradišti se v sobotu pohodlně usadí do křesla a otevře láhev červeného vína. Možná...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...