Zastupitelé Zlína kývli na přípravu obří rekonstrukce zimního stadionu

  15:10aktualizováno  15:10
Zlínští zastupitelé schválili opravu zastaralého Zimního stadionu Luďka Čajky. Práce za zhruba půl miliardy korun by mohly začít v roce 2021. Jasné zatím není, jestli stadion přejde do majetku města před, nebo až po rekonstrukci.

Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci. | foto: vizualizace: Martin Vokatý, ATIP

Jeden z nejstarších a nejzanedbanějších zimních stadionů, na kterém hrají hokejové kluby extraligu, stojí ve Zlíně. Městští zastupitelé proto ve čtvrtek odsouhlasili materiál, podle něhož by tato věta nemusela za šest let platit.

Pokud vše půjde dobře, stavební stroje se pustí v roce 2021 do přestavby hokejové haly, která od svého vzniku v roce 1957 neprošla zásadní proměnou.

Zimní stadion Luďka Čajky by se rozšířil na své kratší straně o čtyři metry, takže by se mohly zkulturnit chodby, bufety i toalety. Na tribunách by ubylo míst k stání, přibyla by však místa k sezení. Kapacita 7 tisíc diváků by zůstala stejná.

Tribuna blíž k městu by byla zasouvací, aby tam mohlo stát pódium na pořádání koncertů. Hala by tak konečně získala punc multifunkční a hlavně moderní arény. Klíčové je ovšem sportovní hledisko, hokej má totiž ve Zlíně obrovskou tradici.

„Jsem rád, že je tento bod schválen. Je vhozeno úvodní buly, byť ho teď vnímám trochu jako čestné,“ reagoval na postoj zastupitelů generální manažer zlínského klubu PSG Berani Zlín Martin Hosták.

Fotogalerie

K tomu, aby se vše podařilo, povede ještě hodně dlouhá cesta. Nicméně město i klub se na ni společně vydaly. Zastupitelé ve čtvrtek schválili záměr rekonstrukce stadionu a jeho převod na město. A to buď před rekonstrukcí, nebo až po ní. O tom rozhodne pracovní skupina zastupitelů, která také vznikla.

„Extraligový hokej je jednou z atrakcí města. Pokud ho tady chceme zachovat, musíme zimní stadion opravit,“ prohlásil primátor Jiří Korec z ANO.

Majitelem stadionu je spolek HC Berani Zlín, který preferuje nejprve opravu a potom převod.

„S bývalým vedením radnice jsme vyhodnotili jako nejméně rizikovou variantu, že společně budeme rekonstruovat a po kolaudaci převezme stadion město s tím, že zaplatí fakturu za celou opravu najednou. Stadion by pak byl města,“ nastínil Hosták.

Jak šel čas

s opravou zimního stadionu ve Zlíně

Zmiňuje i časové hledisko. Pokud by se stadion nejdříve převáděl na město, nějakou dobu by to trvalo a termín zahájení na jaře 2021 by byl v ohrožení.

„Nemůžeme stavbu zahájit v srpnu, protože v září nám začíná sezona. Takže každým prodloužením příprav o čtvrt či půl roku přicházíme o celý rok,“ předestřel Hosták.

Optimální variantu rekonstrukce a převodu má najít pracovní skupina, v níž bude kromě Korce sedět dalších dvanáct lidí, především zastupitelů.

„Je to jedna z možností,“ řekl k Hostákem preferovanému postupu Korec. „Budeme se ale ještě bavit o tom, jestli je správná. Schválení záměru spustí relevantní diskusi, abychom nevedli jen plané řeči.“

Tři zastupitelé se zdrželi hlasování

Zastupitelé se minulý týden přímo na stadionu seznámili s tím, jak by měla přestavba vypadat, a s dalšími podrobnostmi. Ve čtvrtek schválili záměr jednoznačně. Nikdo nebyl proti, tři zastupitelé se zdrželi hlasování. Jedním byl Pavel Sekula z opozičního SPD.

„Mám pocit, že město slouží k sanování neúspěšných podnikatelských aktivit, tak to do budoucna není možné dělat,“ řekl Sekula. „Stadion si zaslouží rekonstrukci, ne ale za takových nejasných podmínek. Máme tam neskutečně moc neznámých,“ dodal Sekula.

Mezi zastupiteli místy zaznívala kritika. „Zlínský hokej vnímám jako rodinné stříbro Zlína s velkou tradicí, měli bychom k tomuto záměru přistoupit vážně,“ vzal si slovo opoziční zastupitel Jaroslav Juráš z hnutí Zlín 21.

Měl však výhrady k prezentaci projektu na stadionu i předloženému materiálu. „Viděli jsme malůvky bez studie proveditelnosti, projekt nebyl dobře připraven a není ani teď,“ míní Juráš.

„Studii proveditelnosti nemůžeme mít, toto je úplný začátek, musíme jít krok po kroku,“ reagoval Korec.

Ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld ze STAN upozornil, že materiál už měla připravený minulá městská rada, chtěla však počkat na nové zastupitele.

„Chápu, že takový materiál vzbudí diskusi, proto jsme se rozhodli, že ustanovíme pracovní skupinu,“ zmínil Landsfeld. „Je to nadčasový projekt, který zaváže město ke starosti o nový majetek i úhradě na dlouhá léta, pokud jde o úvěr. V optimální variantě bychom se na něm měli shodnout všichni,“ naznačil Landsfeld.

Oprava zimního stadionu by měla stát zhruba půl miliardy korun. V úvahu pro financování přichází úvěr, případně dotace. Město by do projektu muselo vložit také vlastní peníze.

Pokud zastupitelé dovedou přípravy do finále, mělo by se podle Hostáka stavět na etapy, aby hokejisté nemuseli hostovat na jiném stadionu. „Byl bych rád, kdybychom to dělali tři léta po sobě. V zimě by se mělo hrát,“ naznačil Hosták.

To však vyplyne až z projektu, který ještě není zpracovaný.

Moderní multimediální kostka, která na stadionu přibyla před měsícem, má mít v aréně své využití i po rekonstrukci (více v článku Nová kostka na hokejovém stadionu ve Zlíně patří k nejlepším v Česku).

Vzhled zlínského zimního stadionu (záběry z roku 2015):

Autor:

Nejčtenější

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili....

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Hackeři napadli web zlínského festivalu, zastavili prodej vstupenek

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín Film Fest 2014.

Organizátoři Zlínského filmového festivalu pro děti a mládež kvůli kybernetickému útoku dočasně pozastavili rezervace a...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

První prototyp legendární L 410 získá v kunovickém muzeu čestné místo

Matylda, jak pojmenovali první prototyp později legendární L 410, nedávno...

Za svůj „život“ nalétala téměř tisíc hodin a měla za sebou 1 648 startů. Matylda, jak odborníci tehdejší kunovické...

Najdete na iDNES.cz