Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Někteří restauratéři otevřou až vnitřní prostory, zahrádka je neuživí

  17:17
Restaurace, bary, kavárny či cukrárny od pondělí otevřely letní zahrádky. Některé podniky ve Zlínském kraji ale s obnovením provozu počkají ještě dva týdny, než budou moci pustit hosty i dovnitř.

Také ve Zlíně začaly znovu fungovat zahrádky restaurací, kaváren či cukráren. Před usazením každé nové skupiny zákazníků musí personál dezinfikovat stůl i židle. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

První zákazníci postávali před hospodou Canada Pub už v deset hodin dopoledne, kdy se otevírala. A chvíli poté byla zahrádka známé pivnice v centru Zlína zaplněná.

„Přišli štamgasti, kteří už se nemohli dočkat,“ líčí provozní Alena Bližňáková. „Zajímavé také bylo, že meníčka si lidé stále brali s sebou z výdejového okénka. Asi čekají na vnitřní provoz, aby si mohli v klidu sednout.“

V pondělí se poprvé rozjely letní zahrádky v řadě restaurací po celém Zlínském kraji, které byly předtím zavřené kvůli epidemii koronaviru. Lidé mohli vyrazit i do cukráren či kaváren, které mají terasy či stolky před vchodem. Všechna zařízení přitom musela splnit přísná hygienická opatření, poradila si s tím ale bez větších problémů.

„Pro personál je to náročnější, musí stíhat klasické roznášení jídel a pití i dezinfekci míst,“ uvedl Václav Šimek, provozní restaurace a kavárny Schodky Tlumačov.

Posílil proto počet číšníků a servírek, výhledově plánuje nabrat brigádníky.

„Máme velkou zahradu, takže není problém rozestavit stoly daleko od sebe. Je tu dvacet stolů pro zhruba sedmdesát lidí,“ konstatoval Šimek.

Letní zahrádky

  • Zákazníci mohou sedět u stolů bez omezení, rozestupy stolů musejí činit nejméně 1,5 metru. Stejná je vzdálenost, která se musí dodržovat mezi zákazníky na zahrádce a lidmi na ulici, ledaže venkovní prostory provozovny od okolí dělí pevná bariéra bránící šíření kapének z dýchacích cest.
  • Před usazením každé nové skupiny zákazníků musí personál dezinfikovat stůl i židle. V případě prodeje přes výdejové okénko se dezinfekce výdejového okénka provádí alespoň každé dvě hodiny.
  • Při konzumaci jídla a nápojů odpadá povinnost mít zakrytá ústa a nos. Zákazníci mohou využít toaletu v zázemí podniku, při pohybu uvnitř restaurace ale musejí dodržovat povinný rozestup.
  • Posezení ve vnitřních prostorách kaváren, restaurací a dalších gastronomických provozů by vláda měla umožnit od 25. května.

Mnohé hospody už před měsícem zprovoznily výdejová okénka, kde si zájemci mohli koupit jídlo nebo také dát pivo a vypít jej nejméně deset metrů od restaurace. Na uživení to ale nebylo, tržby se pohybovaly kolem 10 procent běžného obratu.

„Teď, když se otevřou zahrádky a lidé si budou moci zase v klidu sednout, by to mohlo být lepší. Záleží ale taky na počasí, teď nás čeká chladný týden,“ naznačil Martin Masařík, který podniká v gastronomii po celém regionu.

Jakkoli jsou hospodští rádi, že se aspoň do venkovních prostorů vrátil život, ekonomicky je to nezachrání.

„Lidé teď budou chodit hlavně na pivo, podniky závislé na kuchyni čekají další těžké měsíce. Čím lepší hospoda, tím víc to odnese,“ uvažuje Vojtěch Vašíček, provozovatel vsetínské restaurace Náhon.

I tady v pondělí otevřeli venkovní posezení. „Zahrádka na denní provoz je fajn, ale u nás lidé převážně pořádají velké oslavy a rodinné akce. Teď nikdo neví, jak to s nimi do konce roku bude. Přitom podnik byl na nich závislý,“ zmínil Vašíček.

Některé podniky dokonce nechaly zahrádky nevyužité a čekají až na pondělí 25. května, kdy budou moci otevřít vnitřní prostory.

„Jsme restaurace založená na jídle, proto jsme se rozhodli počkat. Museli bychom posílit personál a návratnost by přitom nebyla tak velká,“ vysvětlil Jan Balloš, majitel restaurace U Johana ve Zlíně.

Dva týdny musejí vydržet i pravidelní návštěvníci podniku Dolce Vita na zlínském náměstí Míru. „Řada zákazníků má pořád strach jít mezi lidi. Sám vidím, že centrum Zlína je prakticky vylidněné, chodí k nám jen úředníci s krabičkami pro jídlo,“ řekl šéf restaurace Hubert Rýc.

„Zahrádka není hlavní prodejní artikl, který by podnik uživil. Navíc když se ochladí, řada lidí si jde ráda sednout dovnitř, což teď samozřejmě nepůjde,“ podotkl Richard Vyskočil, provozní kroměřížské restaurace U Zeleného stromu. Od pondělí tady připravili aspoň 24 míst ve dvoře i venku.

Provozovatelům restaurací, hostinců, kaváren či cukráren se snaží pomoci také radnice, které jim promíjejí poplatky za letní zahrádky stojící na veřejném prostranství.

„Chceme tak zmírnit dopad na provozovatele těchto zařízení, který měla opatření státu přijatá v souvislosti s šířením koronaviru,“ uvedl kroměřížský starosta Jaroslav Němec. Stejně se zachovali také ve Vsetíně.

Podnikatelé rovněž mohou využít dotační programy, které města rozjela na jejich podporu. Uvítali by však i větší pomoc od státu.

„Staví se k tomu poměrně laxně. Fungujeme jako s. r. o. a přijde mi, že se na nás úplně zapomnělo,“ popsal Rýc. „Také nechápu, proč se mohou pořádat velké akce pro sto osob a vnitřní prostor restaurací musí být ještě dva týdny zavřený. To nedává logiku,“ doplnil Vyskočil.

Autor:
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

Zlínští politici válčí kvůli vysoké dani z nemovitosti. Lidé budou demonstrovat

19. června 2024  17:21

Zlínský primátor Jiří Korec (ANO) chce podat trestní oznámení kvůli letáku, který vydal opoziční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bezvětrný kraj se možná dočká nové vrtule, ve hře je elektrárna v Holešově

17. června 2024  12:08

Energie vyrobené pomocí větru má Zlínský kraj téměř nejméně v republice. Točí se tu jediná vrtule...

Hlavní hvězdou Regaty je prostředí, kde se koná, říká pořadatel Michal Žáček

20. června 2024  16:11

Michal Žáček mluví o letošní Holešovské Regatě, která se koná tento pátek a sobotu. Sázejí nejen...

Zlíňané demonstrovali proti rekordní dani z nemovitosti, mírně se jim sníží

20. června 2024  11:20,  aktualizováno  13:14

Před radnicí se kolem deváté hodiny sešly více než dvě stovky lidí. Vadí jim vysoká daň z...

Kvůli hanění dcery pořezal známého v obličeji. Muž dostal devět let

20. června 2024  12:21

Zlínský krajský soud dnes uložil šestačtyřicetiletému Marku Šperkovi, který loni v Chropyni na...

Barumka se v letošním ročníku vrací k patnácti erzetám, opět se jede Bunč

20. června 2024  7:39

Nejraději by trasu neměnili. Stejně jako v předchozích letech ale museli organizátoři Barum Czech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...