Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A co když začne pršet? Restaurace se připravují na otevření zahrádek

  10:32
Méně stolů a větší rozestupy. Jihomoravské restaurace v pondělí otevřou své zahrádky. Musí dodržet přísná opatření proti šíření koronaviru, přesto nemají alternativu pro špatné počasí.

Obilní trh nedaleko centra Brna v posledních dnech vypadá při slunečném počasí jako obří letní zahrádka. Lidé posedávají na lavičkách nebo v hloučcích postávají s pivem natočeným do kelímku v blízké pivnici U Čápa.

Už v pondělí se tady s další vlnou rozvolňování opatření zákazníci dočkají skutečné letní restaurační zahrádky s posezením a obsluhou.

Stolů však bude o necelou polovinu méně, než bylo v minulosti zvykem, aby podnik splnil nutné rozestupy. „Také musíme udělat zábranu mezi chodníkem a zahrádkou, aby nedocházelo ke kontaktu s kolemjdoucími,“ vysvětlil jeden ze spolumajitelů Petr Dohnal.

Kromě zmíněné pivnice vlastní se svými kolegy také restauraci Monte Bú na Kraví hoře a Ristorante Piazza a Gelaterie Piazza na náměstí Svobody. I u nich po týdnech uzavření chystají zahrádky, které mají umořit ztráty.

„Netušíme však, jestli třeba do Monte Bú, která nabízí dražší jídla, budou lidé v současnosti ochotni přijít. Každý týden zanalyzujeme výsledky a podle toho vše uzpůsobíme,“ doplnil Dohnal.

Otevření se nemůžou dočkat také v lednické restauraci U Tlustých. „Kvůli koronavirovým nařízením jsme přišli o tři nejlepší víkendy roku, tedy Velikonoce a prodloužené víkendy právě okolo nynějších květnových svátků,“ shrnul manažer restaurace Petr Hýbl.

V Brně se na „zahrádkovou“ sezonu připravuje také Pivovarská restaurace u Starobrna, Zlatá loď na náměstí Svobody, restaurace Vingl u Brněnské přehrady a řada dalších. Všude věří v co nejrychlejší návrat do normálu.

„S okénkem jsme dnes na tržbách kolem deseti procent. Doufáme, že teď začne chodit víc lidí,“ přiblížil číšník z Potrefené Husy u Zelného trhu.

Brno povolí popíjení v parcích

Vůbec poprvé od uzavření hospod v polovině března své návštěvníky po neděli přivítá Výčep Na Stojáka na Jakubském náměstí, který už před koronavirovou epidemií spolu s dalšími podniky v okolí řešil s úřady jasnější pravidla využití veřejného prostoru.

Za kostelem svatého Jakuba výčep nově nabídne osm stolků, ke kterým si mohou lidé s pivem stoupnout. Jedním z důvodů nastavení pravidel byl totiž fakt, že posedávali a postávali s pivem venku. Podle tajemníka Brna-střed Petra Štiky neplatili za celou využívanou plochu, jako kdyby měli pevnou letní zahrádku a jak musí jiní. To však majitelé výčepu odmítají.

Vzhledem k epidemii se nakonec Brno rozhodlo pro letošní rok poplatky za zábor veřejného prostranství všem restauracím odpustit, povolení si však musí vyřídit.

Ještě v polovině minulého týdne jej měly asi dvě stovky podniků z největší městské části Brno-střed, kde je také naprostá většina zahrádek. Na přelomu dubna a května přistálo úředníkům na stole dalších sto žádostí, což do pondělního otevření nezvládnou vyřídit.

„Všechny zahrádky mohou otevřít už 11. května, povolení jim vydáme dodatečně,“ slíbil starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS). Ta povolí výjimečně i zahrádky bez vybavení, jak tomu bylo doposud právě třeba na Jakubském náměstí.

Politici navíc chtějí zmírnit i současnou protialkoholní vyhlášku, aby lidé mohli beztrestně popíjet v parcích nebo na některých náměstích v historickém centru a také na všech kulturních akcích.

Vyjít vstříc se snaží i další města v kraji. Poplatky za zahrádky už loni zrušili ve Znojmě, kvůli koronaviru je teď odpustili v Břeclavi, zatím ale jen do konce května. O dalších měsících teprve budou jednat.

Na toaletu se může dovnitř

O možném prominutí diskutují i v Kyjově, definitivní verdikt zatím nepadl. Například Kyjovský pivovar však tyto platby nemusí řešit, posezení má na vlastní parcele. „Jsme připraveni hned v pondělí otevřít. Nachystáme sice o několik stolů méně, ale zatím neočekáváme davy,“ uvedl majitel pivovaru Tomáš Machalínek.

V Blansku se pak politici prominutím plateb nezabývali vůbec, což vysvětlují tím, že se nikdo s takovým požadavkem na radnici neobrátil. „Zřejmě i proto, že počty zahrádek na pozemcích města nejsou vysoké, velká část podniků ji má na svém pozemku,“ podotkla mluvčí radnice Pavla Komárková.

I když zákazníci můžou zatím sedět pouze venku na zahrádce, do restaurací se přesto dostanou, pokud zamíří na toaletu. Petr Dohnal z pivnice U Čápa by tak nejradši hosty uvítal rovnou také ve vnitřních prostorách.

„Mohl bych tak zaměstnat i více lidí, které jsem krátce po uzavření hospod propustil. Domluvil jsem se s nimi, že je vezmu zpět, jakmile se situace vrátí do normálu. Nedokážu si představit, že bychom přežili, kdybychom neměli rezervy. Ani dneska vlastně nevím, jestli manko ustojíme, a to se považujeme za silnější skupinu mezi restauracemi, protože máme více provozů, které si můžou vzájemně vypomáhat,“ poznamenal.

S uzavřením vnitřních prostor upozornil i na další možnou komplikaci – rozmary počasí. V případě deště se totiž lidé nemají kam přesunout. Podle současné předpovědi se přitom dá tento problém očekávat. Po teplém víkendu hlásí meteorologové na pondělí pád teplot na deset stupňů přes den a déšť.

Nákupní centra nabídnou roušky i dezinfekci

Pokud se nic nezmění, přivítají návštěvníky v pondělí i nákupní centra. Ta brněnská se už připravují, aby splnila přísné hygienické podmínky. Provozovatelé plánují kromě infografiky o dodržování opatření vybavit obchodní domy také řadou stojanů s dezinfekcí, chystají i častější úklid. Vždy nejméně jeden pracovník dohlédne na dodržování pravidel.

Například v Avionu lidem bez zakrytých úst rozdají jednorázové roušky nebo je navedou k rouškomatu. V restauracích a občerstveních v nákupních centrech si lidé ještě jídlo nekoupí, musí počkat do 25. května. Shlukování však chtějí provozovatelé zabránit i v relaxačních zónách. V obchodním centru v Králově Poli z něj proto veškeré lavičky odklidili, uzavřený zůstane stejně jako v Olympii také dětský koutek. (mos)

  • Nejčtenější

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

Vlastní matku zabil sekerou kvůli majetku, po čase ho viděli v Brně závodit

Premium

Kousek za Padochovem, který je dnes místní částí Oslavan na Brněnsku, si kolemjdoucí cestou po zelené turistické značce ve směru k Neslovicím můžou povšimnout kamenného pomníčku. Připomíná hrůzný...

13. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mezi Lednicí a Břeclaví vykolejil historický vlak, škoda jsou dva miliony

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v neděli po poledni vykolejil poblíž Lednice. Jedna část vlaku zůstala na kolejích, vykolejily vagony, v...

14. července 2024  17:18

Desítky tisíc nadúmrtí z horka mi nepřijdou jako normální cena, říká klimatolog

Premium

Počasí jde z extrému do extrému. Náhlé střídání teplých a chladných dnů období, vysoké teploty a související dlouhodobé sucho či nevhodný charakter srážek jako v posledních týdnech způsobují problémy...

12. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nevymýšlej! Jedno slovo změnilo finále. Motl emoce zvládl, řekl jeho trenér

Na vlastní kůži zažil tenisový trenér Josef Juřica neopakovatelné: v hráčské lóži na wimbledonském centrkurtu mezi pozvanými hosty týmu Barbory Krejčíkové sledoval, jak ivančická bojovnice dobývá...

16. července 2024  6:58

Instruktor autoškoly i rozhodčí zdolali Lovce, jsou šampiony v pubkvízu

Mistr republiky v Hospodském kvízu je letos z Blanska. Osmičlenná parta přátel hrající za tým s názvem All In, se ze své „domovské“ nádražní hospody Na pražci dostala až do celorepublikového finále v...

16. července 2024

V domě na Brněnsku vybuchl plyn. Dva lidé jsou v kritickém stavu

Dva lidé se dnes dopoledne vážně zranili při výbuchu propan-butanu v rodinném domě v Moravských Knínicích na Brněnsku. Škoda je předběžně 800 tisíc korun, uvedli hasiči. Zraněni jsou starší manželé....

16. července 2024  14:24,  aktualizováno  15:36

Řekněte, kdo chtěl uplácet, nebo půjdeme na policii, zuří znojemská opozice

Pondělní závažné obvinění vyřčené politiky hnutí ANO, že se opozice ve Znojmě snažila uplatit část koaličních zastupitelů, a získat díky tomu většinu, nezůstala bez reakce. Patnáct opozičníků je hned...

16. července 2024  15:23

Pohraničníci v roce 1956 zastřelili rybáře, syn se domohl soudní rehabilitace

Okresní soud v Břeclavi dnes nepravomocně rehabilitoval rakouského rybáře Waltera Wawru, kterého v roce 1956 zastřelili českoslovenští pohraničníci. Stalo se tak poté, co v oblasti těžko přehledného...

16. července 2024  11:10,  aktualizováno  15:22

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...