Během srpna má krajský úřad vydat stanovisko k možné výstavbě spalovny odpadů ve vsetínské části Ohrada. Připravovala ji firma Zásobování teplem Vsetín, která narazila na odpor obyvatel i zastupitelů a od svého záměru na podzim 2019 ustoupila.
Rozhodla se však, že nechá dokončit proces hodnocení vlivu zařízení na životní prostředí (EIA).
V rámci veřejného projednávání záměru stavby spalovny odpadů, které se konalo před několika dny online, se věc řešila znovu. A zástupci občanských spolků či opozice poté upozornili, že možná výstavba je znovu ve hře.
„Investor na veřejném projednávání řekl, že jeho předchozí slib, že v projektu nebude pokračovat, už neplatí. Zdůvodnil to tím, že pokud by například město po volbách příští rok změnilo názor, chce se k projektu vrátit,“ podotkl zastupitel Michal Berg (Koalice pro otevřený Vsetín), podle něhož neměl investor o krajské povolení vůbec žádat.
Předseda představenstva zmíněné společnosti Michal Chmela tuto interpretaci odmítá. „Stanovisko jsme nezměnili, neplánujeme v projektu pokračovat,“ uvedl.
„Na veřejném projednání EIA jsme řekli, že podmínkou pro jeho případné obnovení by bylo výslovné přání města.“
Firma Zásobování teplem Vsetín trvá na dokončení EIA, aby jej případně mohla využít pro stavbu v jiném městě.
„Pokud rozptylová studie pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) ve vsetínské kotlině ukáže, že emise ze spalovny by měly zanedbatelný dopad na okolí, tak je evidentní, že tomu bude tak i ve většině jiných, méně kopcovitých lokalitách,“ řekl Chmela.
Podle vsetínského starosty Jiřího Růžičky není reálné, že by město předhodnotilo svůj postoj.
„Jsme vázání usnesením zastupitelstva, s výstavbou spalovny v dané lokalitě nesouhlasíme. A nemyslím si, že by se na postoji města něco změnilo po komunálních volbách v roce 2022,“ sdělil Růžička.
Záměr postavit ve Vsetíně zařízení pro energetické využívání odpadu oznámila společnost Zásobování teplem Vsetín v roce 2018. Spalovna měla stát na místě současné výtopny Ohrada. Zařízení mělo spalovat komunální odpad a vyrábět teplo.
Proti záměru však vystoupili aktivisté, vznikla petice s více než pěti tisíci podpisy a nesouhlas s projektem vyjádřila i vsetínská radnice.