Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Spalovna může stát i na okraji Vsetína. Byla by dražší, varuje investor

  15:57
Zatím počítají s tím, že spalovna odpadů ve Vsetíně vznikne na místě současné plynové kotelny za sběrným dvorem u Kauflandu. Zástupci investora, jímž je firma Zásobování teplem Vsetín, ovšem současně pracují i s možností, že bude stát jinde. Projekt by to však zdražilo.

Spalovna měla ve Vsetíně v části Luh vzniknout na místě současné plynové kotelny. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Právě umístění spalovny do blízkosti centra Vsetína se nelíbí řadě obyvatel. Obávají se zejména toho, že se spalovna stane významným znečišťovatelem v regionu. Vznikla také nesouhlasná petice, kterou podepsalo pět tisíc lidí, z toho asi 3 800 přímo ze Vsetína, tedy sedmina jeho obyvatel.

„Teoreticky připadají v úvahu dvě další lokality. První je průmyslová zóna Jasenice, druhá areál naší firmy v Jiráskově ulici,“ uvedl Michal Chmela, předseda představenstva společnosti Zásobování teplem Vsetín.

„Považuji za vhodné rozpracovat i tuto variantu. Z mého pohledu by bylo velmi problematické stavět spalovnu na místě, kde by ji velká skupina Vsetíňanů nechtěla. Projekt je ve fázi příprav, je tedy dobré se bavit o všech možnostech,“ reagoval starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Spalovna bude primárně spalovat komunální odpad, sekundárně potom vyrábět teplo a elektrickou energii. Fungovat má od října 2022 a nápad na její výstavbu souvisí se zákazem skládkování směsného komunálního odpadu, který začne platit od roku 2030.

Investor hodlá do výstavby Zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO) dát 150 milionů korun.

„Pokud bychom stavěli v Jasenicích, museli bychom vybudovat teplovod z Jasenic až na Ohradu a investiční náklady by stouply o 150 milionů korun, tedy na dvojnásobek,“ vypočítal Chmela.

„To je extrémně neekonomické, a navíc i nereálné, protože by s výstavbou teplovodu přes své pozemky museli souhlasit všichni jejich vlastníci,“ dodal.

Pokud by spalovna vznikla v Jiráskově ulici, stála by podle něj o sto milionů korun víc a lidé ve Vsetíně by si navíc museli připlatit za likvidaci odpadu.

„Proč by to dělali, pokud prokážeme, že vliv ZEVO na životní prostředí v lokalitě Ohrada by byl zanedbatelný. Ale pokud by se město chtělo do výstavby ZEVO finančně zapojit, tak tuto variantu nevylučujeme,“ poznamenal Chmela.

Starosta Jiří Růžička zmínil, že pro postoj města budou kromě názoru obyvatel důležité i další faktory.

„Budou to výsledky rozboru podkladů, jež investor poskytuje, nebo třeba závěry zjišťovacího řízení EIA, které má zhodnotit veškeré vlivy budoucí spalovny na životní prostředí,“ prohlásil starosta.

Opozice chce projekt ukončit, firma vyhlíží veřejné projednávání

Na setkání se zástupci firmy se řešil i nedávný požár ve spalovně Termizo v Liberci, která spadá pod stejného investora jako zvažovaná vsetínská spalovna.

Požár tam vznikl v uzavřeném místě, kam se dlouhodobě odkládá odpad ke spalování. Do vzduchu ani vody se nedostaly žádné toxické látky, obyvatelům však bylo doporučeno nevětrat.

„Nešlo podle nich v žádném případě o chybu v technologii či zanedbání bezpečnostních předpisů, ale o lidskou chybu, ke které došlo při svozu odpadu, tedy ještě mimo areál spalovny,“ dodal Růžička.

Byl to třetí incident ve spalovně za poslední tři roky. „Technologie spaloven zřejmě nejsou zdaleka tak bezpečné, jako se Vsetíňanům snaží namluvit jejich zastánci. Umístit dobrovolně do blízkosti centra města takové zařízení by chtěl opravdu jen někdo velmi nezodpovědný,“ podotkl Michal Berg, opoziční zastupitel za Koalici pro otevřený Vsetín (KOV).

Podle něj bude KOV na listopadovém jednání zastupitelů požadovat, aby město spalovnu odmítlo a vyzvalo investora, aby přípravu projektu ukončil. Firma však zatím konec projektu nepřipouští.

Hejtmanství nyní ke spalovně zpracovává zmíněné řízení EIA a vyzvalo investora, aby dokumentaci rozšířil a dopracoval.

„Na tom pracujeme a doplněnou studii předáme kraji do konce října. Lze tedy očekávat, že další krok v procesu EIA, veřejné projednání této dokumentace, se uskuteční do konce tohoto roku,“ naznačil Chmela.

Autor:
  • Nejčtenější

Sparta zdolala Rostov, Kuchta dal gól Jablonci. Plzeň prohrála s Boleslaví

Fotbalisté Sparty na soustředění ve Španělsku porazili ruský Rostov 2:0 díky gólu Haraslína a vlastenci soupeře. Plzeň...

Koh-i-noor rozvíjí v Rožnově pod Radhoštěm výrobu pro elektroauta Tesla

Koh-i-noor holding rozvíjí v závodě v Rožnově pod Radhoštěm výrobní program pro elektrické automobily značky Tesla....

Očekávání se naplnilo. O dálnici, která se staví, znovu rozhodne soud

Stalo se to, co se dalo čekat, a anabáze kolem povolování dálničního úseku D49 z Hulína do Fryštáku ještě nekončí....

Sporný přejezd je zrušený, bránil elektrifikaci tratě Zlín - Vizovice

Státu se podařilo zrušit nebezpečný železniční přejezd ve Zlíně - Přílukách, takže příprava modernizace tratě ze Zlína...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ředitel Baťovy nemocnice Filip končí, důvodem jsou plánované investice

Rada Zlínského kraje odvolala z pozice předsedy a člena představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Michala...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Cyrilometodějské centrum už se plní, poklady přivážejí dvakrát týdně

Do konce května a možná i déle potrvá stěhování archeologické sbírky z depozitáře Slováckého muzea v Uherském Hradišti...

Na sportovní halu nejsou peníze, z plánů zbyla opravená tělocvična

Ve Valašském Meziříčí otevřeli zrekonstruovanou tělocvičnu Integrované střední školy. Původně měla tvořit součást...

Ožijí dětským smíchem a hudbou. Města našla nové využití pro sokolovny

Města i sokolové se snaží proměnit zchátralé historické budovy. V některých případech jim radnice musely najít nový...

Sněhu na horách i vody v řekách je v kraji málo, hrozí další suchý rok

Ještě v průběhu loňského roku se zdálo, že je sucho zažehnáno, protože dost pršelo a vláhu přineslo i jarní tání. Jenže...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...