Spalovna odpadů v centru Vsetína nebude, investor vyslyšel odpor veřejnosti

  8:22aktualizováno  8:22
Investor zastavil přípravu výstavby spalovny odpadů v lokalitě Ohrada ve Vsetíně. Možná je ještě varianta, že by vznikla na jiném místě ve městě, tomu však brání vysoké finanční náklady.

Spalovna měla ve Vsetíně v části Luh vzniknout na místě současné plynové kotelny. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Přes pět tisíc lidí podepsalo petici proti výstavbě spalovny odpadů ve Vsetíně. Připravovala ji společnost Zásobování teplem Vsetín a chtěla ji umístit do areálu současné plynové kotelny za sběrným dvorem v místní části Ohrada. Primárně měla spalovat komunální odpad, sekundárně potom vyrábět teplo a elektrickou energii.

V pátek však firma oznámila, že přípravu stavby spalovny zastavuje. Vsetínští radní totiž ve čtvrtek doporučili předložit na nejbližším zastupitelstvu návrh usnesení, které vyjadřuje nesouhlas s výstavbou spalovny v této lokalitě.

„Důvodů bylo více. Velká část obyvatel byla proti umístění spalovny, je řada otázek týkajících se jejího fungování, na které nemají odborníci jednoznačné odpovědi, a také jde o dlouhodobý dopad spalovny na kvalitu života ve městě,“ podotkl starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

„Je nám líto, že rada města nepočkala na výsledky projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí, jak bylo vedením města deklarováno. Rozhodnutí města však respektujeme a přípravu výstavby ukončíme po skončení procesu EIA, tedy po projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí a veřejné zdraví,“ reagoval předseda představenstva společnosti Michal Chmela.

„Partnerská spolupráce s městy a obcemi, kde společnosti ze skupiny MVV Energie CZ včetně naší společnosti ZTV působí, je důležitější než jednotlivé investiční projekty,“ dodal.

Spalovna může případně vzniknout i v jiné části Vsetína, překážkou však jsou vysoké náklady.

„Výstavba v druhé možné lokalitě, areálu naší společnosti v Jiráskově ulici, by byla o cca 100 milionů korun dražší, a proto nevýhodná pro nás jako investora i pro obyvatele města, protože by platili více za likvidaci odpadu,“ vysvětlil Chmela.

Už dříve zmínil, že v případě stavby v průmyslové zóně Jasenice by bylo nutné vybudovat teplovod z Jasenic až na Ohradu a investiční náklady by stouply o 150 milionů korun, tedy na dvojnásobek.

Opozice: Tlak veřejnosti se vyplatil

Rozhodnutí investora není nečekané. Ředitel liberecké spalovny Termizo, který stojí za projektem spalovny, už v červnu naznačil, že „pokud místní komunita zařízení nechce, stavět ho nebudeme“.

Obyvatelé se obávali hlavně zvýšeného výskytu nebezpečných chemických látek v ovzduší či negativního vlivu na odpadovou politiku města. Nejvíce však protestovali proti umístění spalovny nedaleko škol a obytných domů. Kromě petice se konal protestní pochod a řada lidí toto téma řešila i na jednání zastupitelů.

„Tlak veřejnosti se vyplatil, spalovna blízko centra města nebude. Zvítězil zdravý rozum a zdravé životní prostředí Vsetína,“ uvedl opoziční zastupitel Michal Berg (Koalice pro otevřený Vsetín).

„Je samozřejmě otázka, zda se záměr postavit spalovnu neobjeví někde jinde, to se teprve uvidí. Určitě je to ale příležitost, jak uchopit problematiku odpadů komplexně, a nikoli prosazováním jediného řešení,“ dodal.

Spalovnu nyní řeší krajský úřad v rámci zjišťovacího řízení EIA, které má zhodnotit veškeré její vlivy na životní prostředí. Stanovisko by mělo být známé na přelomu roku a společnost Zásobování teplem Vsetín na něj hodlá počkat.

„Projekt malého zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) je vhodný pro většinu měst střední velikosti a předpokládáme, že o něj bude v souvislosti s koncem skládkování zájem. Proto chceme mít oficiálně potvrzeno, že toto ZEVO má minimální vliv na životní prostředí a zdraví lidí,“ konstatoval Chmela.

Vsetínští zastupitelé už dříve odsouhlasili, že ve spalovně se nesmí zpracovávat jiný odpad než z obce s rozšířenou působností Vsetín. K tématu se vrátí v listopadu.

„Navrhneme zadat studii, která by toto téma zpracovala a ukázala, jak v budoucnu můžeme likvidovat odpad,“ konstatoval Růžička.

Nápad na výstavbu spalovny totiž souvisí se zákazem skládkování směsného komunálního odpadu, který začne platit zřejmě od roku 2030. A města na něj musí být připravená s předstihem.

Autor:
  • Nejčtenější

Hosta v hospodě zastřelil v obraně, zprostil soud obžaloby muže ze Zubří

Olomoucký krajský soud zprostil obžaloby jednapadesátiletého Milana Sobotku, který loni v říjnu vstoupil v hospodě v...

Při rallye zemřel divák, pozůstalým musí zaplatit provozovatel auta

Provozovatel závodního auta, které při nehodě na zlínské Barum Czech Rally v roce 2012 usmrtilo diváka, musí zaplatit...

Američané nechtějí potraviny balit do recyklátu, říká šéf kartonové firmy

V roce 2013 začala v Zádveřicích na Zlínsku vyrábět kartonové obaly na potraviny a letos na podzim otevírá pobočku v...

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice porazily Chomutov, Slavia přehrála v prodloužení Vsetín

První hokejová liga pokračuje pěti zápasy 24. kola. Lídr z Českých Budějovic porazil Chomutov 6:4, pražská Slavia...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Vsetín rozdá dva tisíce seniorských karet, informují o zdraví člověka

Seniorskou kartu začnou začátkem prosince distribuovat ve Vsetíně. Radnice při její tvorbě vyšla z nápadu seniorské...

Příprava klíčového obchvatu Zálešné vázne, Zlín nemá polovinu pozemků

Už přes deset let chystá zlínská radnice obchvat Zálešné a příprava se stále prodlužuje. Město musí ještě vykoupit...

Premium

Někde jsme už za bodem zvratu, říká o boji s kůrovcem šéf zlínských lesů

Kůrovcová kalamita mění české lesy k nepoznání. Smrky lesníci vysazují méně a jako součásti směsí. Lesy tak budou...

Hlavní hvězdou Masters of Rock budou Judas Priest se speciálním pódiem

Na příštím ročníku letního metalového festivalu Masters of Rock ve Vizovicích na Zlínsku se vůbec poprvé představí...

Najdete na iDNES.cz