Přes pět tisíc lidí podepsalo petici proti výstavbě spalovny odpadů ve Vsetíně. Připravovala ji společnost Zásobování teplem Vsetín a chtěla ji umístit do areálu současné plynové kotelny za sběrným dvorem v místní části Ohrada. Primárně měla spalovat komunální odpad, sekundárně potom vyrábět teplo a elektrickou energii.
V pátek však firma oznámila, že přípravu stavby spalovny zastavuje. Vsetínští radní totiž ve čtvrtek doporučili předložit na nejbližším zastupitelstvu návrh usnesení, které vyjadřuje nesouhlas s výstavbou spalovny v této lokalitě.
„Důvodů bylo více. Velká část obyvatel byla proti umístění spalovny, je řada otázek týkajících se jejího fungování, na které nemají odborníci jednoznačné odpovědi, a také jde o dlouhodobý dopad spalovny na kvalitu života ve městě,“ podotkl starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).
„Je nám líto, že rada města nepočkala na výsledky projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí, jak bylo vedením města deklarováno. Rozhodnutí města však respektujeme a přípravu výstavby ukončíme po skončení procesu EIA, tedy po projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí a veřejné zdraví,“ reagoval předseda představenstva společnosti Michal Chmela.
„Partnerská spolupráce s městy a obcemi, kde společnosti ze skupiny MVV Energie CZ včetně naší společnosti ZTV působí, je důležitější než jednotlivé investiční projekty,“ dodal.
Spalovna může případně vzniknout i v jiné části Vsetína, překážkou však jsou vysoké náklady.
„Výstavba v druhé možné lokalitě, areálu naší společnosti v Jiráskově ulici, by byla o cca 100 milionů korun dražší, a proto nevýhodná pro nás jako investora i pro obyvatele města, protože by platili více za likvidaci odpadu,“ vysvětlil Chmela.
Už dříve zmínil, že v případě stavby v průmyslové zóně Jasenice by bylo nutné vybudovat teplovod z Jasenic až na Ohradu a investiční náklady by stouply o 150 milionů korun, tedy na dvojnásobek.
Opozice: Tlak veřejnosti se vyplatil
Rozhodnutí investora není nečekané. Ředitel liberecké spalovny Termizo, který stojí za projektem spalovny, už v červnu naznačil, že „pokud místní komunita zařízení nechce, stavět ho nebudeme“.
Obyvatelé se obávali hlavně zvýšeného výskytu nebezpečných chemických látek v ovzduší či negativního vlivu na odpadovou politiku města. Nejvíce však protestovali proti umístění spalovny nedaleko škol a obytných domů. Kromě petice se konal protestní pochod a řada lidí toto téma řešila i na jednání zastupitelů.
„Tlak veřejnosti se vyplatil, spalovna blízko centra města nebude. Zvítězil zdravý rozum a zdravé životní prostředí Vsetína,“ uvedl opoziční zastupitel Michal Berg (Koalice pro otevřený Vsetín).
„Je samozřejmě otázka, zda se záměr postavit spalovnu neobjeví někde jinde, to se teprve uvidí. Určitě je to ale příležitost, jak uchopit problematiku odpadů komplexně, a nikoli prosazováním jediného řešení,“ dodal.
Spalovnu nyní řeší krajský úřad v rámci zjišťovacího řízení EIA, které má zhodnotit veškeré její vlivy na životní prostředí. Stanovisko by mělo být známé na přelomu roku a společnost Zásobování teplem Vsetín na něj hodlá počkat.
„Projekt malého zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) je vhodný pro většinu měst střední velikosti a předpokládáme, že o něj bude v souvislosti s koncem skládkování zájem. Proto chceme mít oficiálně potvrzeno, že toto ZEVO má minimální vliv na životní prostředí a zdraví lidí,“ konstatoval Chmela.
Vsetínští zastupitelé už dříve odsouhlasili, že ve spalovně se nesmí zpracovávat jiný odpad než z obce s rozšířenou působností Vsetín. K tématu se vrátí v listopadu.
„Navrhneme zadat studii, která by toto téma zpracovala a ukázala, jak v budoucnu můžeme likvidovat odpad,“ konstatoval Růžička.
Nápad na výstavbu spalovny totiž souvisí se zákazem skládkování směsného komunálního odpadu, který začne platit zřejmě od roku 2030. A města na něj musí být připravená s předstihem.