Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Spalovna odpadů v centru Vsetína nebude, investor vyslyšel odpor veřejnosti

  8:22
Investor zastavil přípravu výstavby spalovny odpadů v lokalitě Ohrada ve Vsetíně. Možná je ještě varianta, že by vznikla na jiném místě ve městě, tomu však brání vysoké finanční náklady.

Spalovna měla ve Vsetíně v části Luh vzniknout na místě současné plynové kotelny. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Přes pět tisíc lidí podepsalo petici proti výstavbě spalovny odpadů ve Vsetíně. Připravovala ji společnost Zásobování teplem Vsetín a chtěla ji umístit do areálu současné plynové kotelny za sběrným dvorem v místní části Ohrada. Primárně měla spalovat komunální odpad, sekundárně potom vyrábět teplo a elektrickou energii.

V pátek však firma oznámila, že přípravu stavby spalovny zastavuje. Vsetínští radní totiž ve čtvrtek doporučili předložit na nejbližším zastupitelstvu návrh usnesení, které vyjadřuje nesouhlas s výstavbou spalovny v této lokalitě.

„Důvodů bylo více. Velká část obyvatel byla proti umístění spalovny, je řada otázek týkajících se jejího fungování, na které nemají odborníci jednoznačné odpovědi, a také jde o dlouhodobý dopad spalovny na kvalitu života ve městě,“ podotkl starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

„Je nám líto, že rada města nepočkala na výsledky projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí, jak bylo vedením města deklarováno. Rozhodnutí města však respektujeme a přípravu výstavby ukončíme po skončení procesu EIA, tedy po projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí a veřejné zdraví,“ reagoval předseda představenstva společnosti Michal Chmela.

„Partnerská spolupráce s městy a obcemi, kde společnosti ze skupiny MVV Energie CZ včetně naší společnosti ZTV působí, je důležitější než jednotlivé investiční projekty,“ dodal.

Spalovna může případně vzniknout i v jiné části Vsetína, překážkou však jsou vysoké náklady.

„Výstavba v druhé možné lokalitě, areálu naší společnosti v Jiráskově ulici, by byla o cca 100 milionů korun dražší, a proto nevýhodná pro nás jako investora i pro obyvatele města, protože by platili více za likvidaci odpadu,“ vysvětlil Chmela.

Už dříve zmínil, že v případě stavby v průmyslové zóně Jasenice by bylo nutné vybudovat teplovod z Jasenic až na Ohradu a investiční náklady by stouply o 150 milionů korun, tedy na dvojnásobek.

Opozice: Tlak veřejnosti se vyplatil

Rozhodnutí investora není nečekané. Ředitel liberecké spalovny Termizo, který stojí za projektem spalovny, už v červnu naznačil, že „pokud místní komunita zařízení nechce, stavět ho nebudeme“.

Obyvatelé se obávali hlavně zvýšeného výskytu nebezpečných chemických látek v ovzduší či negativního vlivu na odpadovou politiku města. Nejvíce však protestovali proti umístění spalovny nedaleko škol a obytných domů. Kromě petice se konal protestní pochod a řada lidí toto téma řešila i na jednání zastupitelů.

„Tlak veřejnosti se vyplatil, spalovna blízko centra města nebude. Zvítězil zdravý rozum a zdravé životní prostředí Vsetína,“ uvedl opoziční zastupitel Michal Berg (Koalice pro otevřený Vsetín).

„Je samozřejmě otázka, zda se záměr postavit spalovnu neobjeví někde jinde, to se teprve uvidí. Určitě je to ale příležitost, jak uchopit problematiku odpadů komplexně, a nikoli prosazováním jediného řešení,“ dodal.

Spalovnu nyní řeší krajský úřad v rámci zjišťovacího řízení EIA, které má zhodnotit veškeré její vlivy na životní prostředí. Stanovisko by mělo být známé na přelomu roku a společnost Zásobování teplem Vsetín na něj hodlá počkat.

„Projekt malého zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) je vhodný pro většinu měst střední velikosti a předpokládáme, že o něj bude v souvislosti s koncem skládkování zájem. Proto chceme mít oficiálně potvrzeno, že toto ZEVO má minimální vliv na životní prostředí a zdraví lidí,“ konstatoval Chmela.

Vsetínští zastupitelé už dříve odsouhlasili, že ve spalovně se nesmí zpracovávat jiný odpad než z obce s rozšířenou působností Vsetín. K tématu se vrátí v listopadu.

„Navrhneme zadat studii, která by toto téma zpracovala a ukázala, jak v budoucnu můžeme likvidovat odpad,“ konstatoval Růžička.

Nápad na výstavbu spalovny totiž souvisí se zákazem skládkování směsného komunálního odpadu, který začne platit zřejmě od roku 2030. A města na něj musí být připravená s předstihem.

Autor:
  • Nejčtenější

Lodi na Kudlovské přehradě odzvonilo. Nemůže odplout, musí ji rozřezat

Zlínská radnice koupí za dva a půl milionu korun loď, která kotví na Kudlovské přehradě v centru města a slouží jako...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Nápad ministra školství odmítají starostové i hejtman, vyšel by je draho

Kraj, města a obce mají společný problém. Vytvořilo jim ho ministerstvo školství. Ve snaze najít úspory vyslalo do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Houbaři ve Zlínském kraji si užívají sezonu, rostou hlavně hřiby

Díky dobrým podmínkám jsou letos ve Zlínském kraji houbařské žně, rostou i rarity a chystají se výstavy. V minulých...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Zlínské divadlo přináší Pohádku o stvoření. Ukáže, jak vznikaly hvězdy

Devatenáctiletý Kryštof Švehlík se narodil do rodiny, ve které se žije uměním. Proto si už ve svých šesti letech zahrál...

Podzim přinesl první případy chřipky a covidu, nemocnice omezila návštěvy

Kroměřížská nemocnice omezila návštěvy na plicním oddělení kvůli většímu počtu pacientů s respiračním onemocněním....

Jak fungoval drsnoměr a tloušťkoměr? Zlínský vědec představí retro přístroje

Během páteční Noci vědců otevře návštěvníkům svoji Tajemnou laboratoř plnou vzácných historických přístrojů. Profesor...

Nápad ministra školství odmítají starostové i hejtman, vyšel by je draho

Kraj, města a obce mají společný problém. Vytvořilo jim ho ministerstvo školství. Ve snaze najít úspory vyslalo do...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...