Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé se vracejí do vlaků i autobusů jen pomalu, běžný stav bude až v září

  14:22
Cestující zase začínají jezdit vlaky a autobusy. Ale i kvůli tomu, že většina žáků a studentů ještě nechodí do škol, jsou jejich počty ve srovnání s obdobím před nástupem opatření proti šíření koronaviru stále zhruba poloviční.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Před nouzovým stavem jezdily v kraji dva miliony cestujících měsíčně, při krizi v nejtěžších časech to bylo zhruba 250 tisíc. Teď se to pomalu vrací do normálu a jezdí 50 až 60 procent původního stavu,“ přiblížil náměstek zlínského hejtmana přes dopravu Pavel Botek.

Právě kraj objednává autobusovou a také regionální vlakovou dopravu.

Lidé začínají více cestovat veřejnými dopravními prostředky s tím, jak se omezení vyhlášená vládou kvůli epidemii stále více uvolňují.

„Když vláda vyhlásila regulační opatření, poklesl počet cestujících až na třicet procent obvyklého množství. Když se neodbavovalo, jezdilo ve spojích jen pár cestujících. Teď jsme zhruba na polovině,“ přiblížil ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Cestující ve druhé polovině března na základě rozhodnutí kraje za autobusy neplatili a nastupovali do vozů zadními dveřmi.

„Jak se regulační opatření uvolnilo, začalo se to postupně měnit. Největší pokles máme proto, že nejezdí děti do školy,“ upozornil Holubář.

Tržby dopravců výrazně klesly

Deváťáci, kteří se chystají na přijímací zkoušky, sice začali od tohoto týdne chodit do škol, ale to ani zdaleka nevrací počty do obvyklého stavu.

„Když srovnám konec dubna s obdobím před koronavirem, tak jsme s tržbami zhruba na polovině,“ poznamenal zástupce ředitele pro autobusovou dopravu ČSAD Uherské Hradiště Ivan Kallus.

„Lidí jezdí stále výrazně méně. Školáci dělají standardně asi čtvrtinu přepravených osob, takže i kdyby se všichni vrátili, pokles by nevykryli,“ dodal.

Doprava se vrátí do normálního režimu

Od pondělí 25. května budou autobusy i vlaky, které mají smlouvu se Zlínským krajem, opět fungovat podle standardních jízdních řádů. Důvod je prostý. Ve stejný den se do škol nepovinně vrátí žáci prvního stupně základních škol. Autobusy a trolejbusy Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice naopak až do odvolání zůstávají u podoby letního jízdního řádu.

„Cestujících bylo až o 80 procent méně. Pasažéry jsme navíc v určenou dobu neodbavovali a jízdní řády procházely velmi často úpravami,“ podotkl mluvčí Arrivy Jan Holub.

„Začátkem března jsme přepravili jen 18 procent cestujících oproti běžnému stavu, na konci dubna jsme měli 26 procent. Je třeba si uvědomit, že v obou sledovaných obdobích jezdilo o třetinu méně spojů než před vyhlášením nouzového stavu,“ zmínil ředitel Krodos Bus Luděk Ferenc.

Pokles cestujících je dán i tím, že linkové autobusy jezdí podle letních jízdních řádů, tím pádem najezdí zhruba o čtvrtinu méně kilometrů. Otázka je, kdy budou autobusy zase plné. Dopravci to odhadují na září se začátkem nového školního roku.

„Myslím si, že poptávka cestujících i do budoucna poklesne. Když se lidi přesunou do osobních aut, tak už se jim nebude chtít zpátky do autobusů,“ tuší Holubář.

„Pravidelní cestující nemají strach jezdit veřejnou dopravou. Nepravidelní cestující využívají ještě automobilovou dopravu, a je to na cestách znát. Částečně se lidé bojí vrátit do veřejné dopravy, což je evidentní i z toho, jak roste doprava na cestách,“ míní Botek. „Do doby, než budou rozvolněná všechna opatření a začnou jezdit školáci, se k původním číslům nedostaneme.“

Situace ve vlakové dopravě je ještě o něco horší. „Počet cestujících v době vrcholící pandemie klesl na zhruba deset procent obvyklého stavu v rámci celé republiky. Nyní sledujeme mírné oživení zájmu o cestování vlakem. Poptávka po našich službách se zvýšila na přibližně dvacet procent,“ sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

To, že jezdí méně cestujících, znamená velké ztráty. Jak pro dopravce, kteří doplácejí spíše na to, že nejezdí tolik spojů, tak hlavně pro Zlínský kraj, jemuž jdou všechny tržby jízdného.

Botek zatím ztráty z autobusové dopravy vyčíslil na zhruba 55 milionů korun, u regionální železniční dopravy by to mělo být podobné. Kraj má podle něho určité rezervy, protože v rozpočtu příjmy z veřejné dopravy spíše podhodnotil s tím, že realita může být lepší.

„Když se lidé po pandemii začnou více vracet do autobusů a vlaků, situace se zlepší. Věřím, že můžeme ještě původní čísla dodržet, nebo se k nim aspoň přiblížit,“ nastínil Botek.

Pokles postihl i městskou hromadnou dopravu

Pokud jde o městskou hromadnou dopravu, tak například ve Zlíně je situace podobná jako v autobusové dopravě. Lidé se k ní vracejí, ale zatím obezřetně.

„Na konci března jezdilo jen asi 25 procent z obvyklého denního počtu cestujících,“ přiblížil mluvčí Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice Vojtěch Cekota. „V současnosti už odhadujeme počet přepravovaných osob na asi 45 procent původního stavu a tento počet má narůstající tendenci.“

Dopravní podnik ročně přepraví téměř 34 milionů cestujících, což znamená kolem 90 tisíc denně. Tržby se mu snížily po nástupu pandemie na 25 až 30 procent. Například z původního počtu zhruba 600 SMS jízdenek za den došlo k poklesu na 200. Pak se počty zvedly na 400.

Autor:
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zlíňané demonstrovali proti rekordní dani z nemovitosti, mírně se jim sníží

20. června 2024  11:20,  aktualizováno  13:14

Před radnicí se kolem deváté hodiny sešly více než dvě stovky lidí. Vadí jim vysoká daň z...

Na královnu se mě ptali víc než na fotbal. Kadlec nejen o stříbrném Euru

21. června 2024

Premium Doma v Uherském Hradišti se v sobotu pohodlně usadí do křesla a otevře láhev červeného vína. Možná...

Velehrad se chystá na cyrilometodějské oslavy, připomenou oběti totality

21. června 2024  15:38

Stovky míst pro zaparkování vozidel, jízdních kol i postavení stanů. Obec Velehrad na...

Jeden ze symbolů Zlína se mění. Tržnice má nová okna a přebarví se na bílo

21. června 2024  12:28

Budova zlínské Tržnice, která leží v památkové zóně, se po dvanácti letech výrazněji mění. Její...

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...