Známku slavnostně představí v sobotu od 9 do 12 hodin v přízemí druhého nádvoří zámku v Bystřici pod Hostýnem.
„Budou na ní čtyři z nejslavnějších židlí. Možná to nebude zrovna známka roku, ale rozhodně je to připomenutí velké věci,“ uvedl místostarosta Pavel Malének.
„Známka zviditelní jak dnešního nástupce původní továrny, firmu Ton, tak i celý podhostýnský region,“ dodal Malének.
Pozdější dotisk už nebude možný
Do Bystřice v sobotu dorazí i autoři známky. Výtvarná předloha pochází od malíře a grafika Pavla Sivka, rytinu vytvořil Bohumil Šneider.
„Ten vyzdobil i obálky prvního dne vydání krásnými ryteckými miniaturami,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
Pošta na místě zřídí také příležitostnou přepážku, která je u takových akcí obvyklá. Zájemci zde mohou získat i otisk speciálního razítka.
Známka s nominální hodnotou 19 korun vyjde v edici nazvané Naše vynálezy – ohýbaný nábytek. Jde o takzvanou příležitostnou známku, u níž není možný pozdější dotisk.
Svou známku má Hostýn, Buchlov i Tomáš Baťa
V Bystřici pod Hostýnem dodnes funguje společnost Ton, která v tradici započaté Thonetem pokračuje. Zdejší továrna však byla až druhou v pořadí. Známka tak připomene i další místa.
Především Koryčany, kde v roce 1859 Thonetova expanze na Moravu začala. V původních prostorách dnes sídlí firma Koryna.
V roce 1861 pak byla otevřena továrna v Bystřici pod Hostýnem a později přibyl ještě Halenkov a Vsetín. To už se ale podnik jmenoval Gebrüder Thonet – Bratři Thonetové, protože ji zakladatel převedl na svých pět synů.
V Bystřici již dříve uváděli dvě známky, obě s tematikou svatého Hostýna. Ve Zlínském kraji je však více objektů zachycených na známkách. Namátkou hrad Buchlov nebo Slovenská strela, na jejímž vývoji se podílel vsetínský podnikatel a vynálezce Josef Sousedík. Svou známku má i Tomáš Baťa (viz též Po Fifince je na známce i Baťa, pokřtít ji přijel pravnuk Thomas).