Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Muzea a galerie zabaví návštěvníky online, na dálku je zájem i o knihovnu

  9:10
V době omezení pohybu kvůli koronavirovému stavu nouze zpřístupňují knihovny online dětem povinnou četbu do školy, galerie nabízí virtuální prohlídku a muzeum láká na interaktivní hru.

Zlínská knihovna je sice uzavřená, řadu titulů a dalších služeb ale nabízí online. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Víte, jaké nástroje používali lidé v době ledové? Jaké je geologické podloží Beskyd? Kudy na Valašsku táhli mamuti? K čemu slouží zasakovací pásy? Jaká je funkce suchého poldru? Co jsou živé fosilie?

Odpovědi nabízí tři online hry zaměřující se na vliv člověka na okolní krajinu, které zájemci najdou na stránkách Muzea regionu Valašsko.

„Když nemohou lidé přijít do muzea, přicházíme za nimi s webovou herní aplikací. Zahrát si ji mohou děti i dospělí. Zaměřili jsme se na aktuální problémy, jako je například hospodaření s vodou nebo zásahy člověka do krajiny,“ uvedl muzejní edukátor v kultuře Jan Husák.

Vsetínské muzeum stejně jako řada dalších institucí reaguje na stávající situaci, kdy jsou kulturní zařízení zavřena, aby se zabránilo šíření nového koronaviru.

Zájemci mohou zvolit mezi aplikací Proměny krajiny, která přibližuje vývoj valašské krajiny od prvohor až po současnost, hrou Cesta do minulosti, jež ukazuje, jak člověk zasahoval do přírody v průběhu dějin. Poslední se jmenuje Po nás potopa a zaměřuje se na význam vody v krajině.

Jiný přístup zvolilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Po dobu uzavření expozic a výstav chce na svých webových stránkách přinášet zajímavosti ze zákulisí muzejní práce.

Zájemci by se tak měli dozvědět zajímavosti o řadě sbírkových předmětů či přímo o práci muzejníka.

„V naší etnografické sbírce nemáme jenom trojrozměrné předměty nejrůznějších velikostí a druhů, zjednodušeně řečeno od jehly až po mlátičku, najdeme zde i velké množství písemného materiálu. Jedná se většinou o pozůstalosti z činnosti regionálních kulturních pracovníků, kteří se věnovali bádání na poli historie nebo lidové kultury,“ přibližuje etnograf Ondřej Machálek fond, o nějž se stará a který má několik tisíc položek.

Vzrostl zájem o e-výpůjčky

Do virtuální prostory se přesunuly také knihovny. Elektronické výpůjčky tvoří stálou nabídku služeb už několik let. Teď zájem o ně prudce vzrostl.

Například Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně eviduje zhruba trojnásobný nárůst výpůjček.

„Zatímco v lednu jsme měli 11 e-výpůjček denně, po uzavření knihovny je jich 31. V reakci na uzavření jsme mimo jiné navýšili počet současně vypůjčených e–knih jedním uživatelem ze dvou na čtyři,“ uvedla projektová manažerka knihovny Gabriela Winklerová.

Prohlídka památek online

Pilotní projekt kroměřížské pobočky Národního památkového ústavu spustil před rokem panoramatickou trojrozměrnou pozvánku pro všechny spravované památky ve Zlínském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Web pamatky3d.cz ukazuje 25 objektů nejen zvenčí, ale provede i interiéry.

Virtuální prohlídky nejen po památkách UNESCO na svém území nabízí město Kroměříž. K vidění jsou Květná a Podzámecká zahrada, Arcibiskupský zámek nebo Velké náměstí.

Svou vlastní virtuální prohlídku má i poutní sídlo Velehrad, kde je detailně nasnímaná bazilika i venkovní prostor.

Desítky virtuálních prohlídek turisticky zajímavých míst Zlínského kraje nabízí web virtualtravel.cz.

Podobnou zkušenost mají také v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Za celý loňský březen si lidé elektronickou formou vypůjčili 49 knih, za dobu prvních čtrnácti dnů uzavření knihovny 85.

„Přes naše stránky se žáci a studenti dostanou zdarma k online povinné četbě, o niž jsme zaznamenali obrovský zájem. Zřejmě děti chtějí uzavření škol využít aspoň k tomu, aby si něco načetly,“ je přesvědčen ředitel uherskohradišťské knihovny Radovan Jančář.

„Zájem o e-výpůjčky ještě poroste. Někteří čtenáři si stihli vypůjčit knihy do zásoby, až je přečtou, využijí online služby,“ dodal.

Elektronickou cestou si čtenáři nejčastěji půjčují beletrii. Krajská knihovna má v nabídce přes 8500 titulů.

„K těm nejžádanějším patří Vrány či Chirurg Petry Dvořákové, Prázdniny v Evropě Ladislava Zibury, knihy Aleny Mornštajnové či Stojednaletý stařík Jonase Jonassona,“ připomněla Winklerová.

I neregistrovaní čtenáři mohou využít přístup do digitální knihovny Kramerius, do níž se dostanou přes webové stránky krajské knihovny. Volně dostupných je zde bezmála 150 naskenovaných knih a přes 20 titulů starších regionálních novin a časopisů, jako například baťovské Sdělení (později Zlín).

Registrovaní uživatelé pak mohou využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu také například hudební databáze Naxos Music Library obsahující přes 150 tisíc CD. Kromě klasické hudby obsahuje také jazz, folk, world music a filmovou hudbu.

Virtuální prohlídka umění

Na internet mohou lidé vyrazit i za uměleckými díly. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zpřístupnila online průvodce stálou expozicí a připravuje fotoreportáže z aktuálních výstav. Milovníci umění si mohou prohlédnout expozici Prostor Zlín / Řády vidění s rozšířenými popisky k jednotlivým dílům.

„I když to tak chvílemi nevypadá, život se nezastavil a stále můžeme dělat spoustu smysluplných i zajímavých věcí tak jako v běžném provozu, ke kterému se snad všichni brzy vrátíme,“ uvedl ředitel galerie Václav Mílek.

Autor:
  • Nejčtenější

Policie pátrá po pohřešovaných chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska

Policie České republiky zahájila ve středu pátrání po dvou chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska. Nevrátili se z...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Festival Masters of Rock zveřejnil jména kapel, odtajnil i hlavní hvězdy

Letní hudební festival Masters of Rock ve Vizovicích už má téměř kompletní program. Kdo budou hlavní hvězdy akce, která...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půlka obchvatu zdarma, druhá za peníze. Poplatek žene řidiče do Otrokovic

Ministr dopravy odmítl udělit druhé polovině dálničního obchvatu Otrokovic výjimku, aby po něm mohli řidiči jezdit...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Stalker zapálil ženě u bytu hřbitovní svíčku a odpočítával jí minuty života

Hřbitovní svíčku zapálil před domem ženy na Uherskohradišťsku její bývalý přítel. Ve zprávě, kterou jí pak poslal,...

Půlka obchvatu zdarma, druhá za peníze. Poplatek žene řidiče do Otrokovic

Ministr dopravy odmítl udělit druhé polovině dálničního obchvatu Otrokovic výjimku, aby po něm mohli řidiči jezdit...

Rektor olomoucké univerzity ustál pokus o odvolání, má spory s fakultou

Rektor Univerzity Palackého Martin Procházka zůstává ve funkci. Pro jeho odvolání byly potřeba hlasy tří pětin členů...

Ekologové neuspěli s ochranou živočichů, plánování obchvatu pokračuje

Příprava důležitého obchvatu zlínské části Zálešná, jenž je součástí chystaného dálničního přivaděče, může pokračovat....

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...