Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Muzea a galerie zabaví návštěvníky online, na dálku je zájem i o knihovnu

  9:10
V době omezení pohybu kvůli koronavirovému stavu nouze zpřístupňují knihovny online dětem povinnou četbu do školy, galerie nabízí virtuální prohlídku a muzeum láká na interaktivní hru.

Zlínská knihovna je sice uzavřená, řadu titulů a dalších služeb ale nabízí online. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Víte, jaké nástroje používali lidé v době ledové? Jaké je geologické podloží Beskyd? Kudy na Valašsku táhli mamuti? K čemu slouží zasakovací pásy? Jaká je funkce suchého poldru? Co jsou živé fosilie?

Odpovědi nabízí tři online hry zaměřující se na vliv člověka na okolní krajinu, které zájemci najdou na stránkách Muzea regionu Valašsko.

„Když nemohou lidé přijít do muzea, přicházíme za nimi s webovou herní aplikací. Zahrát si ji mohou děti i dospělí. Zaměřili jsme se na aktuální problémy, jako je například hospodaření s vodou nebo zásahy člověka do krajiny,“ uvedl muzejní edukátor v kultuře Jan Husák.

Vsetínské muzeum stejně jako řada dalších institucí reaguje na stávající situaci, kdy jsou kulturní zařízení zavřena, aby se zabránilo šíření nového koronaviru.

Zájemci mohou zvolit mezi aplikací Proměny krajiny, která přibližuje vývoj valašské krajiny od prvohor až po současnost, hrou Cesta do minulosti, jež ukazuje, jak člověk zasahoval do přírody v průběhu dějin. Poslední se jmenuje Po nás potopa a zaměřuje se na význam vody v krajině.

Jiný přístup zvolilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Po dobu uzavření expozic a výstav chce na svých webových stránkách přinášet zajímavosti ze zákulisí muzejní práce.

Zájemci by se tak měli dozvědět zajímavosti o řadě sbírkových předmětů či přímo o práci muzejníka.

„V naší etnografické sbírce nemáme jenom trojrozměrné předměty nejrůznějších velikostí a druhů, zjednodušeně řečeno od jehly až po mlátičku, najdeme zde i velké množství písemného materiálu. Jedná se většinou o pozůstalosti z činnosti regionálních kulturních pracovníků, kteří se věnovali bádání na poli historie nebo lidové kultury,“ přibližuje etnograf Ondřej Machálek fond, o nějž se stará a který má několik tisíc položek.

Vzrostl zájem o e-výpůjčky

Do virtuální prostory se přesunuly také knihovny. Elektronické výpůjčky tvoří stálou nabídku služeb už několik let. Teď zájem o ně prudce vzrostl.

Například Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně eviduje zhruba trojnásobný nárůst výpůjček.

„Zatímco v lednu jsme měli 11 e-výpůjček denně, po uzavření knihovny je jich 31. V reakci na uzavření jsme mimo jiné navýšili počet současně vypůjčených e–knih jedním uživatelem ze dvou na čtyři,“ uvedla projektová manažerka knihovny Gabriela Winklerová.

Prohlídka památek online

Pilotní projekt kroměřížské pobočky Národního památkového ústavu spustil před rokem panoramatickou trojrozměrnou pozvánku pro všechny spravované památky ve Zlínském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Web pamatky3d.cz ukazuje 25 objektů nejen zvenčí, ale provede i interiéry.

Virtuální prohlídky nejen po památkách UNESCO na svém území nabízí město Kroměříž. K vidění jsou Květná a Podzámecká zahrada, Arcibiskupský zámek nebo Velké náměstí.

Svou vlastní virtuální prohlídku má i poutní sídlo Velehrad, kde je detailně nasnímaná bazilika i venkovní prostor.

Desítky virtuálních prohlídek turisticky zajímavých míst Zlínského kraje nabízí web virtualtravel.cz.

Podobnou zkušenost mají také v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Za celý loňský březen si lidé elektronickou formou vypůjčili 49 knih, za dobu prvních čtrnácti dnů uzavření knihovny 85.

„Přes naše stránky se žáci a studenti dostanou zdarma k online povinné četbě, o niž jsme zaznamenali obrovský zájem. Zřejmě děti chtějí uzavření škol využít aspoň k tomu, aby si něco načetly,“ je přesvědčen ředitel uherskohradišťské knihovny Radovan Jančář.

„Zájem o e-výpůjčky ještě poroste. Někteří čtenáři si stihli vypůjčit knihy do zásoby, až je přečtou, využijí online služby,“ dodal.

Elektronickou cestou si čtenáři nejčastěji půjčují beletrii. Krajská knihovna má v nabídce přes 8500 titulů.

„K těm nejžádanějším patří Vrány či Chirurg Petry Dvořákové, Prázdniny v Evropě Ladislava Zibury, knihy Aleny Mornštajnové či Stojednaletý stařík Jonase Jonassona,“ připomněla Winklerová.

I neregistrovaní čtenáři mohou využít přístup do digitální knihovny Kramerius, do níž se dostanou přes webové stránky krajské knihovny. Volně dostupných je zde bezmála 150 naskenovaných knih a přes 20 titulů starších regionálních novin a časopisů, jako například baťovské Sdělení (později Zlín).

Registrovaní uživatelé pak mohou využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu také například hudební databáze Naxos Music Library obsahující přes 150 tisíc CD. Kromě klasické hudby obsahuje také jazz, folk, world music a filmovou hudbu.

Virtuální prohlídka umění

Na internet mohou lidé vyrazit i za uměleckými díly. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zpřístupnila online průvodce stálou expozicí a připravuje fotoreportáže z aktuálních výstav. Milovníci umění si mohou prohlédnout expozici Prostor Zlín / Řády vidění s rozšířenými popisky k jednotlivým dílům.

„I když to tak chvílemi nevypadá, život se nezastavil a stále můžeme dělat spoustu smysluplných i zajímavých věcí tak jako v běžném provozu, ke kterému se snad všichni brzy vrátíme,“ uvedl ředitel galerie Václav Mílek.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela bývalá zlínská primátorka a senátorka Irena Ondrová

Ve věku nedožitých 72 let zemřela v sobotu bývalá primátorka Zlína Irena Ondrová. Informaci MF DNES potvrdil poslanec a...

Chaloupka jako z pohádky není z perníku, ale ze dřeva. Hosté ji milují

Co by byly Luhačovice bez Dušana Jurkoviče a naopak? Tvůrce s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou,...

Příběh o meteoritu, který spadl do pole u Sazovic, je dodnes tajemný

Zlínské muzeum přibližuje nevšední příběh jednoho z mála meteoritů nalezených na našem území. Poklad z vesmíru našli v...

Obchvat Otrokovic otevřou na konci června, v celé délce pak na podzim

Silničáři otevřou 29. června druhou část dálničního obchvatu Otrokovic. Řidiči ho budou moci využívat po téměř dvaceti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vsetínsku ležel muž na silnici, přejelo ho nákladní auto. Na místě zemřel

V Lidečku na Vsetínsku zemřel dnes časně ráno devětadvacetiletý muž. Podle policie mladý muž zřejmě ležel na silnici,...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Koupaliště ve Zlínském kraji otevírají a přejí si vypečené léto

V překotném režimu se otevírají kryté i venkovní bazény ve Zlínském kraji. Provozovatele totiž zaskočila změna...

Chaloupka jako z pohádky není z perníku, ale ze dřeva. Hosté ji milují

Co by byly Luhačovice bez Dušana Jurkoviče a naopak? Tvůrce s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou,...

Na Vsetínsku ležel muž na silnici, přejelo ho nákladní auto. Na místě zemřel

V Lidečku na Vsetínsku zemřel dnes časně ráno devětadvacetiletý muž. Podle policie mladý muž zřejmě ležel na silnici,...

Vizovická firma má designového Oscara, oceněnou chatu postaví za víkend

Prestižní světové ocenění Red Dot Design Award 2021 v kategorii produktový design, které je považováno za designového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....