ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Hroznům chybí cukernatost, burčák má zpoždění, hlásí vinaři ze Slovácka

  • 4
Pěstitelé vína na Slovácku se pro první letošní sklizeň vydají do vinohradů o dva týdny později než v minulých letech. Může za to pozdější začátek jara. Většina vinařů z regionu se chystá prodávat burčák až první zářijový týden. Jak kvalitní letošní úroda bude, si ještě netroufají odhadovat.

Před třemi čtyřmi lety by si na něm návštěvníci tradiční akce Otevřené sklepy v Polešovicích, která se konala o minulém víkendu, pochutnali ve větší míře. Letos na ní burčák nabízel jediný vinař.

„Bylo to ale z našich odrůd ve skleníku. Venku se ještě sbírat nedá,“ vysvětlil majitel Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích na Uherskohradišťsku Zdeněk Habrovanský.

„Ještě je brzo, hrozny nemají takovou cukernatost, takže musíme počkat,“ potvrdil také Zbyněk Vaďura z rodinného vinařství v Polešovicích. „Předpokládáme, že první burčák budeme prodávat první týden v září,“ poznamenal.

Sladký, částečně zkvašený mošt z hroznů označený jako burčák mohou pěstitelé nabízet od začátku srpna do konce listopadu. Pokud šťávu vyrobí z hroznů koupených v zahraničí, musejí ji při prodeji označit jako „částečně zkvašený hroznový mošt“.

Někteří vinaři na jihu Moravy už burčák mají, většina ale se sběrem raných odrůd ještě čeká.

„Nebývalo zvykem, že by se burčák prodával o prázdninách, ale spíš v září. To až v posledních pár letech přišla úroda dřív. Proto se už teď zákazníci ptají, kdy bude,“ konstatoval majitel uherskobrodské vinotéky U Václava Václav Durďák.

„Nakupuji stabilně od dvou tří vinařů, máme také nerezové tanky, ve kterých burčák vydrží. Jeden z dodavatelů mi říkal, že se sběrem začne zřejmě v tomto týdnu,“ přiblížil.

Burčák se bude prodávat čtyři až pět týdnů

Nejdříve první týden v září bude k mání i burčák z rodinného vinařství Hruška v Blatničce, které má svou prodejnu i ve Zlíně. „Pak si ale zákazníci mohou chodit čtyři až pět týdnů,“ upozornil projektový manažer firmy Michal Morrison.

Pěstitelé vína sledují, že letošní úroda má zhruba dva týdny zpoždění oproti posledním letům. Může za to pozdější začátek sezony.

„Začala drasticky, jaro mělo čtyři týdny zpoždění. Pak se to v červenci díky slunečnému počasí trochu dotáhlo,“ konstatoval prezident Svazu vinařů České republiky Martin Chlad. „Myslím, že plná sklizeň raných odrůd začne v září, pozdních někdy v říjnu nebo na jeho konci,“ dodal.

Jaký bude letošní rok co do kvality nebo množství sklizně, zatím odborníci jen odhadují.

„Ještě v červenci bych si troufl říct, že kvalita letošní úrody bude lepší, ale srpen je proměnlivý a srážkový. Teď bychom potřebovali stabilní teploty, žádné výkyvy, sluníčko přes den, v noci ochlazení,“ poznamenal Chlad.

Vinařské slavnosti v Uherském Hradišti budou

Se zájmem zákazníků o burčák se ale v těchto dnech setkávají všude. „Sledujeme to, ale spíš ho nachystáme až na Slovácké slavnosti vína,“ poukázal Habrovanský. „Zatím mají hrozny venku 12 až 14 stupňů cukru, a to je málo,“ zmínil.

Festivaly a slavnosti jsou pro prodej šťávy stěžejní. Proto pěstitelé chystají otevření svých sklepů a burčákové akce na začátku září v okolí Velkých Pavlovic, Znojma, Valtic nebo Kobylí.

Uherskohradišťské Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou po roční vynucené pauze kvůli covidu-19 naplánované na druhý víkend v září. Ve stejném termínu se uskuteční i tradiční Pálavské vinobraní v Mikulově.

Z větších akcí je zrušené pouze Znojemské historické vinobraní. Pěstitelé z této oblasti ale stejně jako loni otevřou své sklepy a pozvou zájemce na koštování individuálně. I tato akce se uskuteční druhý zářijový víkend.

Například vinaři na Velehradě ale otevírají své sklepy pravidelně už od června. „Loni jsme se takto mezi sebou domluvili poprvé a ujalo se to. S otevřenými sklepy se střídáme a lidé už si na nás zvykli,“ popsal dohodu mezi místními vinaři jeden z nich Lubomír Švec.

„První úrodu ale budeme sbírat teprve za měsíc. Pak vyrobíme i burčák z Muškátu Moravského nebo odrůdy Müller Thurgau,“ potvrdil.

Nakoupit si burčák přímo od vinaře je pro zákazníky obvykle větší jistota než ve stánkovém prodeji u silnice. Na takové prodejce se zaměřuje Česká zemědělská a potravinářská inspekce. Každý rok odhalí několik případů burčáku ředěného vodou, nadměrně doslazovaného nebo s vyšším či nižším obsahem alkoholu.