Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Chybí kostní dřeň cizinců. Propagátorka oslovuje Asiaty, ale bez úspěchu

  12:41
O 1 500 jmen ze Zlínského kraje se letos rozšířil národní registr dárců kostní dřeně. Jde však téměř výhradně o Čechy, zájemci z jiných národností dlouhodobě chybí. Problém to může představovat především pro nemocné lidi z vietnamské komunity.

Do registru dárců kostní dřeně se přišel zapojit také brankář Zubří Petr Orság. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Případ sedmileté Natálky, která onemocněla leukemií, ukázal na letitý problém, číhající na vietnamskou komunitu. V zemi čítá 62 800 lidí, v registru dárců kostní dřeně jich je ale zapsaných jen minimum. A Natálka má předky jak z Česka, tak z Vietnamu.

„Určité kombinace transplantačních znaků se více vyskytují u určitých etnik. Proto je větší šance nalézt dárce v tom daném etniku,“ vysvětlila lékařka Českého národního registru dárců Jana Navrátilová.

Jde tedy o problém, který se týká všech etnicky odlišných národností, které v Česku žijí.

Když příběh okaté dívenky zveřejnila média a především internetová televize Sapa, která vysílá pro vietnamskou komunitu ve stejnojmenné pražské tržnici, zaregistrovala se asi stovka lidí.

„Jenomže to je velmi málo a přímý nábor, který nám jinak funguje dobře, se tady míjí účinkem,“ říká Zdenka Wasserbauerová.

Vychází ze zkušeností, které sbírá víc než dvě desetiletí. Dělá přednášky na středních školách, ve firmách a organizacích, v nichž pracují mladí lidé. Díky její aktivitě pochází značná část potenciálních dárců zapsaných v registru ze Zlínského kraje a sousedící části jižní Moravy. Jen letos získala pro myšlenku dalších 1 500 lidí, každý z nich představuje pro nemocné jednu naději.

Její aktivity jsou vidět na každé větší akci, která se v regionu koná. Třeba během Barum rally se do registru zapsalo 190 lidí, filmový festival jich přivedl 208.

Nedostatek dárců může být časovaná bomba

„Oslovuji cíleně i Asiaty, snažím se s nimi o problému mluvit, ale bez úspěchu,“ povzdechla si Wasserbauerová. „Jeden mladík mi řekl, že kdybych přijela do Vietnamu, taky bych takovým věcem hned nevěřila,“ přibližuje.

Je to podle ní ale časovaná bomba. V tuzemsku vyrůstá třetí generace Vietnamců a jejich počet roste. Jen ve Zlínském kraji jich bylo ke konci minulého roku bezmála 860. Statisticky je vyloučené, že by je leukemie mohla míjet.

„Samozřejmě, že ne. Zrovna nedávno se řešil převoz nemocného 15letého chlapce, pro kterého se dárce nenašel, zpět do Vietnamu. Rodina chtěla, aby se před smrtí vrátil,“ vypráví Wasserbauerová.

V hlavě nosí myšlenku na cílený nábor v této komunitě, zřejmě na ni ale ještě nedozrál čas. Kampaň už tady jednou byla.

„Zapojili se do ní i medici vietnamského původu, výsledek ale moc úspěšný nebyl. Přidali se tehdy nižší desítky lidí,“ potvrdila mluvčí registru Klára Conková.

Znovu se potvrdilo, že lidé reagují nejvstřícněji na příběhy. Pokud se hledá dárce pro konkrétního pacienta, zvedne to vlnu zájmu o vstup do registru.

Nevíme, jak to funguje, říkají Vietnamci ze Zlína

Bylo to tak i v případě Natálky, i když tehdy zájem nebyl ani zdaleka dostatečný. Nakonec se ale ukázalo, že u ní převládají evropské transplantační znaky. U dětí ze smíšených rodin totiž záleží na tom, po kterém z rodičů děti zdědí více znaků.

„Pokud by převládaly u pacienta transplantační znaky vietnamské, byl by to opravdu problém. Ani registry jinde ve světě na tom totiž nejsou o moc lépe než u nás,“ vysvětlila lékařka.

Český národní registr dárců dřeně

V celé republice je za 25 let existence registru zapsaných přes 104 tisíc lidí. Aby tuzemští dárci pokryli 90 procent potřeby, muselo by jich být 250 tisíc. V Německu, odkud pochází většina dárců pro české pacienty, je registrovaný každý 20. občan. V Česku každý 190.

Při vstupu do registru stačí stěr z ústní dutiny. Ten v laboratoři vyhodnotí a určí transplantační znaky. Pak se hledá shoda s pacientem. Znaků je deset, ideální je, když se dárce i příjemce shodují ve všech.

Transplantace se provádí v naprosté většině separací kmenových buněk, tedy odběrem ze žíly. Druhá možnost je odebrat dárcovský materiál operativně z pánevní kosti. Rozhodnutí je na dárci.

Vietnamská komunita je částečně zastoupena v registru v USA, ale samotná asijská země národní registr vůbec nemá. Jde tedy o to, jak se cizím zemím podaří přesvědčit u nich žijící menšinu. Mohou samozřejmě dostat dárcovský materiál od Evropana, ale naděje na úspěch je výrazně nižší.

„Dokonce velmi malá,“ podotkla Navrátilová.

MF DNES oslovila čtyři zástupce vietnamské komunity ve Zlíně. Jména uvést nechtěli a reagovali prakticky stejně. „Nevíme, jak to funguje,“ shodli se. Jen jeden se rozpovídal.

„Vím, že se hledal dárce pro dítě. Říkali, že to má být mladý člověk. Což já nejsem,“ vysvětlil muž. Věková hranice pro vstup do registru je 18 až 35 let. Víc prý nad tím nepřemýšlel.

A kdyby chtěly jednou do registru vstoupit jeho děti? „Měl bych o ně strach, museli bychom se na všechno zeptat,“ dodal.

Potvrdil tak, že jediné, co může situaci změnit, je cílená osvěta. I místní lidé se k dárcovství stavěli ještě před pár lety podobně. Převládal názor, že jde o bolestivý zákrok.

„Teď k nám na jedné akci přišel pán a říkal, že ho vybrali jako dárce. A že má strach,“ vypráví Wasserbauerová. „Kolegyně zavolala svou devítiletou dceru, která podstoupila transplantaci, aby pánovi řekla, jestli ji to bolelo,“ dodala.

„Když jsem spinkala, tak to nebolelo, až potom, když jsem chodila. Ale dostala jsem takový prášek, a už to nebolelo,“ popsalo dítě.

„Pán se smál a říkal, že se stydí. Ale že ho ta malá uklidnila,“ dodala Wasserbauerová.

  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ředitel Slovácka: Jestli chceme na úspěchy navázat, musíme zkvalitnit kádr

Premiérovou účastí ve skupinové fázi Evropské konferenční ligy vydělali přibližně 100 milionů korun, ze které jim po...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Zlín se ve statistice vážných nehod propadl, v Kloboukách udrželi nulu

Statistika dopravních nehod ukazuje nebezpečné silnice ve městech a obcích Zlínského kraje. Většina měst vyšla ze...

Festival Masters of Rock zveřejnil jména kapel, odtajnil i hlavní hvězdy

Letní hudební festival Masters of Rock ve Vizovicích už má téměř kompletní program. Kdo budou hlavní hvězdy akce, která...

Násilník přepadl řidiče a ukradl mu auto, při zadržení pokousal policistu

Agresivní osmadvacetiletý muž v úterý odpoledne ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku přepadl řidiče a ukradl mu auto....

Zimní stadion už město opravuje za svoje, spor o dotaci však vede dál

Město Zlín nedávno uspělo u soudu se žalobou proti tomu, že nedostalo státní dotaci 300 milionů korun na opravu zimního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...