Kominíci na začátku topné sezony nestíhají, varují před falešnými revizemi

  10:08aktualizováno  10:08
Začíná topná sezona, řada lidí přesto dosud nepozvala kominíka na povinnou kontrolu. Ti navíc upozorňují na stále rozšířené falešné nebo špatně vystavené revizní zprávy.
Kominík (ilustrační foto)

Kominík (ilustrační foto) | foto: Konrad Lackerbeck, Wikimedia Commons

Rodinný dům v Ústí u Vsetína si připsal letošní a nijak slavné prvenství – saze v komíně tady hořely už minulý čtvrtek. Byl to první případ svého druhu v začínající topné sezoně.

„Naštěstí se obešel bez zranění,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. „Topná sezona skutečně začíná. Lidé by se měli nechat udělat kontrolu a čištění spalinových cest odborníkem.“

Ideálním obdobím je léto. Čím později si majitel domu čištění komínu vyžádá, tím déle bude na řemeslníka čekat. V současné době je objednací doba ve Zlínském kraji v průměru dva týdny, postupně se ale bude prodlužovat.

„Lidé to stále nechávají na poslední chvíli, to se pořád nelepší,“ upozornil zlínský revizní technik spalinových cest Zdeněk Rath.

Nevyčištěný komín přitom ročně stojí zhruba za tisícovkou požárů v rámci republiky. Pro představu, v topné sezoně 2017/2018 evidovali hasiči 965 požárů komína. Z toho v 887 případech šlo o vznícení sazí přímo v komíně. Byly tedy špatně vyčištěné, nebo je kominík vůbec neviděl.

Nevhodná stavební konstrukce zavinila 79 požárů a zazděný trám v komíně 37 případů. Ty padají na vrub špatné revizi.

„Narážíme na to denně. Sedm z deseti majitelů domů má falešnou nebo špatně vystavenou revizní zprávu,“ upozornil kominík Miroslav Majíček ze Zlína.

Také on je zároveň revizní technik. Ve své praxi se setkává s majiteli domů, kteří se diví, když kontrolou a čištěním komína, včetně sepsání podrobné zprávy, stráví zhruba 40 minut. Majitele to vyjde zhruba na šest stovek.

„Často mi říkají, že dřív u nich byl kominík deset minut a měl hotovo. To ale nestačí ani na vystavení zprávy,“ upozornil Majíček.

Komín pro kotel na tuhá paliva čistit aspoň třikrát ročně

Rozpoznat správného kominíka je možné pouze podle dokladů o vyučení nebo rekvalifikaci, případně podle živnostenského listu. V případě revizí by si měl zákazník zase vyžádat certifikáty o odborné způsobilosti. Na pozoru by se měli mít i starostové obcí. Je totiž běžnou praxí, že firma nabídne služby obci a ta pak dál lidem.

„Ne vždy si ale starosta vyžádá potřebné doklady,“ připomněl Majíček. „Jenomže lidé se ani neptají, protože to považují za prověřené.“

Ověřit informace o konkrétním revizním technikovi je možné i na webové stránce hasičského záchranného sboru v sekci Služby pro veřejnost.

Z pohledu hasičů mohou požáry v domácnostech, tedy i ty od komínů, za dvě třetiny úmrtí, která souvisí s ohněm. Právě proto apelují na to, aby majitelé domů revize a čištění komínů nepodceňovali.

Topná sezona oficiálně začíná po 1. září, pokud klesne průměrná denní teplota dva dny po sobě pod 13 stupňů a předpověď neslibuje brzké oteplení.

Letos se začalo ve Zlíně a Otrokovicích topit už 19. září, což je o týden dřív než v loňském roce. A přitápět už začali i lidé v rodinných domech. Kominíci se shodují, že v zemi stále schází osvěta, lidé neznají svoje povinnosti, ale ani práva.

Ze zákona jsou povinni čisti komín od kotle na tuhá paliva třikrát ročně, od plynových jednou ročně.

„Mohou to udělat i sami, jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem,“ upozornila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Za čekací lhůty nemůže nedostatek kominíků, ale fakt, že se většina majitelů domů ozve ve stejnou dobu – na podzim. Z údajů Společenstva kominíků ČR vyplývá, že z odborných učilišť ročně vyjde 150 kominíků a kominic.

Většina se však oboru nevěnuje, z každých deseti absolventů u něj zůstanou dva. Částečně proto, že jde o fyzicky velmi náročnou práci. Zároveň ale platí, že nemají uplatnění celoročně, ale jen v sezoně, a to mladé lidi odrazuje.

  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Školáci dostávají kapesné 250 korun, o finanční gramotnosti slyšel málokdo

Ačkoliv základní školy napříč republikou vyučují finanční gramotnost, jen nízké procento školáků uvádí, že se s ní...

Miliardovou modernizaci železnice přes Zlín brzdí spor o přejezd

Plánovaná proměna železniční trati Otrokovice–Vizovice nabírá zpoždění. Důvodem je chybějící územní rozhodnutí, jemuž...

Oranžová, růžová, zelená. Lidé si vyzkoušeli sprejování na autovraky

Novou uměleckou tvář dostaly dva vozy, které se objevily na náměstí Míru ve Zlíně. Přivezli je sem z vrakoviště v...

V Uherském Brodě zavřou nejpoužívanější přejezd, komplikace čekají i chodce

Řidiči, cestující v hromadné dopravě i chodci v Uherském Brodě musejí v následujících dnech počítat se zdržením....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz