Na povinnou kontrolu komína lidé zapomínají, často nemají revizní zprávu

  14:34aktualizováno  14:34
Meteorologové loni vyhlásili ve Zlínském kraji dvě smogové situace. Denní hodnoty znečištění ovzduší překročilo během roku několik měřicích stanic. Kvalita ovzduší přitom závisí i na práci kominíků, jenže majitelé rodinných domů na povinné každoroční vyčištění komína a jeho kontrolu často zapomínají.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kominictví mají v rodině. Věnují se mu oba bratři Strakovi a teď už i syn jednoho z nich. Nejvíc práce mají od dubna do Štědrého dne. Na kontroly komínů ale jezdí pracovníci uherskohradišťské kominické firmy i teď, když už topná sezona začala.

„Kdo zavolal s objednávkou v listopadu, musí si počkat až na leden, únor. Máme hodně dlouhodobých pravidelných zákazníků, mezi které patří nejen rodiny a firmy, ale i města a obce, u kterých máme na starosti komíny v bytových domech,“ uvedl Petr Straka starší, který je členem Společenstva kominíků České republiky.

Jeho syn je zase kominickým cechmistrem pro celý Zlínský kraj a patří mezi dvanáct profesně nejvyšších odborníků v Česku. Firma jezdí k zákazníkům po celém kraji i mimo něj.

I na práci kominíků totiž závisí kvalita ovzduší. Majitelé rodinných domů však na povinné každoroční vyčištění komína a jeho kontrolu často zapomínají.

„Málokdo ví, že je to povinnost. Lidé si to nehlídají,“ poznamenal Straka.

Právě vytápění v domácnostech a pak také doprava se podílejí na prašném a znečištěném prostředí nejvíce.

Zlínský kraj má měřicí stanice na několika místech. Pod Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spadají stanice Uherské Hradiště, Zlín, Valašské Meziříčí, Těšnovice, Štítná nad Vláří a Vsetín. Zpracovávají rovněž data z Otrokovic a Zlína u ZŠ Kvítková, která provozují daná města.

Z dat ČHMÚ vyplývá, že v loňském roce museli meteorologové ve Zlínském kraji vyhlásit smogovou situaci dvakrát. V mnoha případech naměřili také vyšší průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu PM10.

V Uherském Hradišti bylo takových dní 52, ve Valašském Meziříčí 48 a v Otrokovicích 39, přičemž maximální limit je 35 dní. Naopak nejlépe na tom byl v tomto směru Zlín, kde takových dnů napočítali jen 25.

Úředníci řeší upozornění od obyvatel

Stav ovzduší a vytápění si hlídají také obecní úřady. V Uherském Hradišti úředníci loni řešili pět problematických spalovacích zdrojů, z nichž jeden byl na území města a další v okolních obcích. U všech žádali zákonem stanovený doklad o kontrole kotle na tuhá paliva.

„Na základě provedených kontrol na místě samém bylo u třech provozovatelů uloženo nápravné opatření, u jednoho došlo k zastavení provozu spalovacího zdroje,“ konstatoval mluvčí radnice Jan Pášma.

Několik telefonických oznámení na podezřelý kouř zaznamenali i ve Zlíně. Proto se pracovníci radnice vypravili na místní šetření, ale ani při opakované namátkové kontrole žádný zdroj kouře, který by překračoval přípustnou tmavost, nezaznamenali. Podobné to bylo v Kroměříži.

Ve Vsetíně dostal úřad sedm podnětů, které prošetřil na místě a v některých případech i zkontroloval používané palivo nebo komín. Žádné napomenutí ani pokuta ale uděleny nebyly.

„Z hlediska subjektivního dojmu se ve většině případů jednalo o špatný způsob zatápění, případně o sousedské spory,“ vysvětlila Miroslava Únarová ze vsetínského odboru životního prostředí.

Kominíci navíc upozorňují, že kromě dokladu o kontrole komína potřebují majitelé také revizní zprávu.

„Při kontrole potřebujeme znát číslo revize. A tehdy lidé často zjistí, že ho nemají, že jim potvrzení o revizi komína chybí. To může být problém, protože je to nejdůležitější doklad, o který se v případě problému zajímají pojišťovna i hasiči,“ uvedl Straka.

Revize je důležitá při každé změně, například při výměně kotle, prodlužování komína a podobně.

Autor:

Nejčtenější

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

První odsouzenou ženu s náramkem čeká za porušení pravidel soud

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Vůbec první odsouzená žena, kterou při domácím vězení monitoroval elektronický náramek, neobstála a kvůli porušení...

Jágrovo Kladno vyhrálo a je v baráži. Postup slaví také Budějovice

Hokejisté Kladna se radují z postupu do baráže o extraligu.

Hokejisté Kladna a Českých Budějovic se poperou o postup do extraligy. Oba tradiční týmy uspěly na hřištích soupeřů:...

Manažer Hosták: Konec v předkole není úspěch, fandy Zlína jsme potěšili

Martin Hosták, generální manažer hokejového Zlína.

V neděli kousal v Mladé Boleslavi zklamání z porážky v pátém rozhodujícím zápase předkola extraligového play off, o den...

Zlín se dohodl s majiteli dvou buněk, tržiště se příští rok promění

Proměna zlínského tržiště by měla začít v březnu 2020. Zastřešení mělo původně...

Zhruba za rok by měla ve Zlíně konečně začít několik let plánovaná rekonstrukce tržiště Pod Kaštany. Získá moderní...

Další z rubriky

Slovácko je vyhlášené výrobou pervitinu, díky své poloze u hranic

Největší zátah proti drogovému gangu ve Zlínském kraji.

Ve Zlínském kraji se z drog nejvíce vyrábí pervitin a pěstuje marihuana, výrazně provázané jsou skupiny výrobců a...

Radní Zlínského kraje stavbu nemocnice odsouhlasili, rozhodnou zastupitelé

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Krajská rada schválila investiční záměr nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Poslední slovo ale budou mít zastupitelé....

Odpadu přibývá, kraj ale patří k nejlepším. Mezi městy jsou rozdíly

Ilustrační snímek

Přestože se chystá zákaz skládkování, produkce odpadu, který končí na smetištích, v posledních letech pozvolna roste....

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz