Na povinnou kontrolu komína lidé zapomínají, často nemají revizní zprávu

  14:34aktualizováno  14:34
Meteorologové loni vyhlásili ve Zlínském kraji dvě smogové situace. Denní hodnoty znečištění ovzduší překročilo během roku několik měřicích stanic. Kvalita ovzduší přitom závisí i na práci kominíků, jenže majitelé rodinných domů na povinné každoroční vyčištění komína a jeho kontrolu často zapomínají.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kominictví mají v rodině. Věnují se mu oba bratři Strakovi a teď už i syn jednoho z nich. Nejvíc práce mají od dubna do Štědrého dne. Na kontroly komínů ale jezdí pracovníci uherskohradišťské kominické firmy i teď, když už topná sezona začala.

„Kdo zavolal s objednávkou v listopadu, musí si počkat až na leden, únor. Máme hodně dlouhodobých pravidelných zákazníků, mezi které patří nejen rodiny a firmy, ale i města a obce, u kterých máme na starosti komíny v bytových domech,“ uvedl Petr Straka starší, který je členem Společenstva kominíků České republiky.

Jeho syn je zase kominickým cechmistrem pro celý Zlínský kraj a patří mezi dvanáct profesně nejvyšších odborníků v Česku. Firma jezdí k zákazníkům po celém kraji i mimo něj.

I na práci kominíků totiž závisí kvalita ovzduší. Majitelé rodinných domů však na povinné každoroční vyčištění komína a jeho kontrolu často zapomínají.

„Málokdo ví, že je to povinnost. Lidé si to nehlídají,“ poznamenal Straka.

Právě vytápění v domácnostech a pak také doprava se podílejí na prašném a znečištěném prostředí nejvíce.

Zlínský kraj má měřicí stanice na několika místech. Pod Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spadají stanice Uherské Hradiště, Zlín, Valašské Meziříčí, Těšnovice, Štítná nad Vláří a Vsetín. Zpracovávají rovněž data z Otrokovic a Zlína u ZŠ Kvítková, která provozují daná města.

Z dat ČHMÚ vyplývá, že v loňském roce museli meteorologové ve Zlínském kraji vyhlásit smogovou situaci dvakrát. V mnoha případech naměřili také vyšší průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu PM10.

V Uherském Hradišti bylo takových dní 52, ve Valašském Meziříčí 48 a v Otrokovicích 39, přičemž maximální limit je 35 dní. Naopak nejlépe na tom byl v tomto směru Zlín, kde takových dnů napočítali jen 25.

Úředníci řeší upozornění od obyvatel

Stav ovzduší a vytápění si hlídají také obecní úřady. V Uherském Hradišti úředníci loni řešili pět problematických spalovacích zdrojů, z nichž jeden byl na území města a další v okolních obcích. U všech žádali zákonem stanovený doklad o kontrole kotle na tuhá paliva.

„Na základě provedených kontrol na místě samém bylo u třech provozovatelů uloženo nápravné opatření, u jednoho došlo k zastavení provozu spalovacího zdroje,“ konstatoval mluvčí radnice Jan Pášma.

Několik telefonických oznámení na podezřelý kouř zaznamenali i ve Zlíně. Proto se pracovníci radnice vypravili na místní šetření, ale ani při opakované namátkové kontrole žádný zdroj kouře, který by překračoval přípustnou tmavost, nezaznamenali. Podobné to bylo v Kroměříži.

Ve Vsetíně dostal úřad sedm podnětů, které prošetřil na místě a v některých případech i zkontroloval používané palivo nebo komín. Žádné napomenutí ani pokuta ale uděleny nebyly.

„Z hlediska subjektivního dojmu se ve většině případů jednalo o špatný způsob zatápění, případně o sousedské spory,“ vysvětlila Miroslava Únarová ze vsetínského odboru životního prostředí.

Kominíci navíc upozorňují, že kromě dokladu o kontrole komína potřebují majitelé také revizní zprávu.

„Při kontrole potřebujeme znát číslo revize. A tehdy lidé často zjistí, že ho nemají, že jim potvrzení o revizi komína chybí. To může být problém, protože je to nejdůležitější doklad, o který se v případě problému zajímají pojišťovna i hasiči,“ uvedl Straka.

Revize je důležitá při každé změně, například při výměně kotle, prodlužování komína a podobně.

Autor:

Nejčtenější

Chtěli získat jeho dům. Na podvod upozornil majitele až dopis z katastru

Ilustrační snímek

Bojovat o svůj vlastní dům musel muž ze Zlína. Stal se totiž terčem útoku podvodníků, kteří zfalšovali jeho občanku a...

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

V kraji začala plesová sezona. Na parket lákají hvězdy StarDance i folklor

Krojový ples v obci Bílovice na Uherskohradišťsku.

Ve Zlínském kraji odstartovala plesová sezona. Zvolit lze luxusní akce se známými osobnostmi i venkovské taneční...

Kritici Veolie ve Zlíně opět požadují referendum o budoucnosti vodáren

Ilustrační snímek

Na zlínskou radnici opět dorazil návrh na konání referenda o tom, jestli se mají vodárny vrátit z rukou koncernu Veolia...

Sníh a déšť pomáhají Zlínskému kraji proti suchu, vody konečně přibylo

Přívaly sněhu na Pustevnách v Beskydech.

Deštivé počasí i sněžení, které přišlo v posledních týdnech, pomáhá zvyšovat hladiny podzemních vod a plní koryta řek i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz