Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Klíčová cyklostezka spojuje kraj se Slovenskem, rozrůstá se o nové úseky

  12:11
Velký přeshraniční cykloprojekt, který spojuje jižní Valašsko s Trenčínským krajem na Slovensku, může být hotový do dvou let. Před nedávnem oficiálně otevřel důležitý úsek mezi Lužnou a Ústí u Vsetína, který přivádí turisty do atraktivní přírody i větších měst. K páteřní trase se navíc v budoucnu připojí řada odboček a dalších okruhů.

Část cyklostezky ve Valašských Kloboukách. | foto: Město Valašské Klobouky

Je to deset kilometrů, které vedou členitou krajinou, přes lávky a podél řek s výhledem na malebné valašské kopce. Po úseku vedoucím z Ústí u Vsetína do Lužné jezdí cyklisté už nějakou dobu, v první polovině září se tato důležitá část cyklostezky Bevlava (Bečva – Vlára – Váh) otevřela oficiálně.

„Cyklostezka Bevlava má obrovský dopad na rozvoj cestovního ruchu. Propojuje příhraniční regiony a zatraktivňuje turisty doposud méně objevenou část Zlínského kraje,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Lubomír Traub.

Nedaleko Vsetína se nový úsek napojuje na cyklostezku Bečva, která zahrnuje skoro 150 kilometrů značených tras. Bevlava k ní přidá dalších padesát a propojí ji se Slovenskem.

„Fenomén dálkové cykloturistiky je na vzestupu. Lidí, kteří jezdí na kole na dovolenou s velkou bagáží, vidíte čím dál víc,“ poukázal vedoucí Bike resortu Valašsko Roman Kalabus. „Teď jde jen o to propojit potenciál cyklostezky s místními podnikateli a službami,“ dodal.

Nově otevřený úsek cyklostezky Bevlava stál 110 milionů korun a podílelo se na něm sdružení obcí Hornolidečska. Trasa vede podél řeky Senice, místy kopíruje silnici I/57.

Trasa Bevlavy, která vede do slovenské Nemšové, má ještě několik „děr“. U nedokončených úseků však už příprava pokročila. Brzy se začne stavět nejdelší chybějící část.

„Výstavba další etapy cyklostezky z Lužné přes Lidečko, Horní Lideč a Valašské Příkazy po Poteč bude zahájena v roce 2022 a dokončena v roce 2023,“ uvedl projektový manažer Místní akční skupiny Hornolidečsko Aleš Lahoda.

Vyjde to na zhruba čtvrt miliardy korun, obcím ji pomůže uhradit státní dotace 183 milionů, finančně přispívá i Zlínský kraj.

Skončí hazard na přetížené hlavní cestě

„Pro nás je to zásadní zpráva. Nebereme cyklostezku jen jako vyžití pro turisty, ale je i dost místních, kteří musí cestovat po přetížené silnici první třídy. Zvlášť úsek v Lidečku je velmi nebezpečný,“ popsal starosta Horní Lidče Josef Tkadlec.

V obci se v létě ve spolupráci se silničáři pustili do budování úseku přes katastr Lidče.

Od cyklostezky si hodně slibují. „Povede hned za Trezorem přírody, který tady vzniká. Pomůže nám také dovést turisty do mechanického betléma nebo sportovního areálu,“ těší Tkadlece.

Přínos celé trasy Bevlavy si už pochvalují v místech, která jsou dokončena. Nárůstu turistů si všimli ve Valašských Kloboukách či Brumově-Bylnici, odkud míří cyklostezka na Slovensko. Dostavět chybí jen menší úsek mezi Sv. Štěpánem a státní hranicí, kde se zatím jezdí po silnici.

Během pandemie zájem o cyklistiku vzrostl

„I tady už jsme ale pokročili. První etapu této chybějící části chceme zahájit letos, ke druhé zpracováváme projektovou dokumentaci a čeká nás jednání s majiteli pozemků,“ nastínil brumovský starosta Kamil Macek.

„Myslím, že i během pandemie přesedlali lidé na kola. Zátěž na cyklostezce o některých víkendech bývá až extrémní,“ doplnil.

„Pomáhá to lidem, kteří jezdí na českou stranu do práce, i turistům,“ zmínil starosta příhraniční obce Horné Srnie Jozef Húserka. Češi se také po dokončení trasy dostanou podél Váhu přes Trenčín až do Piešťan a po cestě mohou navštívit řadu turistických lákadel.

Okolo páteřní Bevlavy navíc začíná houstnout síť cyklostezek. Brumov-Bylnice se chce letos napojit na Štítnou, Valašské Klobouky na Poteč a z Valašské Polanky vzniká odbočka podél silnice do Prlova. Ta už je ve výstavbě a dokončená by mohla být do konce letošního září.

V plánu jsou odpočívadla i dobíjecí stanoviště

„Zhruba dva kilometry dlouhý úsek bude končit u odbočky k rybníku Neratov, kde se napojuje na známé cyklotrasy z Neratova přes Trubiska až na kopec Bařinka poblíž Vizovic, odkud je možné se na kole dostat do turisticky zajímavých destinací,“ přiblížil Lahoda s tím, že zájemci se tudy dostanou například ke keltskému hradisku Klášťov, památníku na Ploštině nebo k vypálené osadě Vařákovy Paseky.

V některých případech by mohly vzniknout i další samostatné okruhy, což by cestovnímu ruchu ve Zlínském kraji mohlo výrazně prospět.

„Mohla by tady vzniknout opravdu kompletní síť. Například Lačnov má naprojektovanou cyklostezku na Syrákov. A vynikající by bylo napojení na Vizovice,“ řekl Kalabus.

S dokončením Bevlavy chtějí obce pracovat i na stavbě dětských hřišť, odpočívadel či stanovišť na opravu kol a dobíjení elektrokol.

  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ředitel Slovácka: Jestli chceme na úspěchy navázat, musíme zkvalitnit kádr

Premiérovou účastí ve skupinové fázi Evropské konferenční ligy vydělali přibližně 100 milionů korun, ze které jim po...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Zimní stadion už město opravuje za svoje, spor o dotaci však vede dál

Město Zlín nedávno uspělo u soudu se žalobou proti tomu, že nedostalo státní dotaci 300 milionů korun na opravu zimního...

Zlín se ve statistice vážných nehod propadl, v Kloboukách udrželi nulu

Statistika dopravních nehod ukazuje nebezpečné silnice ve městech a obcích Zlínského kraje. Většina měst vyšla ze...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

OBRAZEM: Valašskou Polanku opět prohnali čerti. Masky byly tradičně děsivé

Každoroční tradice chození čertů a Mikuláše je ve Valašské Polance velikou podívanou. Obchůzky ve vesnici se letos opět...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S AJ (35 - 50 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...