Svět podle šovinisty: Padesátnice by neměly dělat drahoty

aktualizováno 
„Aspoň bude sranda,“ kývla feministka Ester Kočičková na pozvání na diskusi s mužským šovinistou Josefem Hausmannem. Vyslechla si od něj, jak jde hodnota ženy s přibývajícími kily dolů i jak jsou prostitutky příjemně levnou investicí, masakr se ale nekonal. Došlo i na výměnu komplimentů.

Ester Kočičková se utkala s šovinistou Josefem Hausmannem | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Natřikrát požádáme servírku, aby v prázdném lokále ztišila televizi. Ester Kočičková si konečně v klidu připálí doutníček a před Josefem Hausmannem přistane půllitr. Tak tedy otevíráme první téma – nevěra.

Podle posledního výzkumu pražského Sexuologického ústavu ji přiznává polovina mužů a třetina žen. Proč se jí dopouštějí? Hausmannův postoj je nekompromisní: "Chlap může mít doma perfektní vztah, ale když pojedu s partou do Číny a po měsíci slezeme z hor a řekneme, hele, kluci, támhle je bordel, tak tam zajdeme. A vztah v Praze tím vůbec neutrpí," tvrdí. Ale ztotožňují se s tím i ženy?

KOČIČKOVÁ: Když přišla první nevěra prvního partnera, odešla jsem, protože jsem zjistila, že to neskousnu.

HAUSMANN: Myslíte, že když od něj odejdete k jinému, bude vám věrný?

KOČIČKOVÁ: To ne, ale je to ideální představa. Taky jsem se párkrát dopustila nevěry. Asi na just. A představte si, vztah jsem kvůli ní ukončit nechtěla! Zkrátka, jen takový fyzický poryv, znáte to. A zvláštní bylo, že můj partner to nechtěl pochopit, byť ani neměl důkazy, jenom podezření. A taky od té doby vím, že existují odmítnutí muži, kteří se chovají stejně jako odmítnuté ženy. Jsou schopní vydírat a vyhrožovat, že to řeknou třeba manželovi.

HAUSMANN: To jsou slaboši. Ty jsem zbavil členství v klubu! My hrajeme fair play!

KOČIČKOVÁ: Proč nejsou nevěstince pro ženy?

HAUSMANN: Trh to nechce. Myslíte, že jste první za 5 tisíc let existence nevěstinců, kdo přijde s takovou komerční bombou?

KOČIČKOVÁ: To já si nemyslím, neurážejte mě!

HAUSMANN: U žen není poptávka po nezávazném jednorázovém sexu. Buďte ráda, jestli jste výjimka, ale ruku na srdce – promítněte si své kámošky. Všechny myslí jen – jak se o mě ten chlap postará? Myslí to se mnou vážně? Už jenom ty posexuální rozhovory: A jak to teda s náma bude?

KOČIČKOVÁ: Vy říkáte jedno klišé za druhým. Znám spoustu žen, které takhle nepřemýšlejí. Asi máte štěstí na ty otravné. A uznávám, nevěstince pro ženy nefungují, možná kvůli strachu z provalení. Ale funkce gigola tady je.

HAUSMANN: Spočítejte si počet gigolů na jednu prostitutku a vyjde vám to jedna k milionu.

KOČIČKOVÁ: Po diskrétním gigolovi by jistě sáhla i životem unavená žena, která má tři děti, manžel už si jí nevšímá, nebo ji naopak nebaví. Ale z čeho má gigola zaplatit, když je většinou živená tím manželem? Jak si má jen tak ulít dva tisíce nebo kolik?

HAUSMANN: Nemusí je ulejvat na gigola. Jděte večer do hospody – tam sedí sto chlapů na jednu ženskou. Jakmile vrznou dveře, už všichni koukají, kdo jde. A když přijde volná nezadaná ženská, začnou se všichni rojit a přemýšlet, jak ji dostat do postele.

KOČIČKOVÁ: Ženská nemůže přijít do hospody a jen tak na večer někoho sbalit. Samozřejmě si to dovede představit, ale nemá odvahu.

HAUSMANN: Ale nemá to těžký. Přijde do hospody, dá si nohu přes nohu, a tím to pro ni končí. Říká si v duchu: Tady na toho kašlu, až přijde támhleten, tak půjdu. A on přijde, časem. Taky bych si tam radši sedl a čekal, která si mě odvede. My je musíme ukecávat, my to máme těžší!

Josef Hausmann

KOČIČKOVÁ: Vidíte. Ale máte byt a máte s tou ženou kam jít.

HAUSMANN: Ale to nehraje roli. Kdybych ho neměl a bude to potřeba, seženu do půlhodiny deset volnejch bytů.

KOČIČKOVÁ: Vám zavolám, až budu v bytové nouzi.

HAUSMANN: Anebo kámoš má chatu, to přece není problém. To mi jen nahráváte, shánění bytu je další handicap na straně mužů. Pokud to řešíte vy za chlapa, tak se mi líbíte.

KOČIČKOVÁ: Když je žena vyzývatelka, tak by to řešit měla, ne? Každá má přece kámošku... A ta noha přes nohu kolikrát ani není nutná.

HAUSMANN: To je úžasný. Vy mluvíte jako z jiný planety – v hospodě by si mě ulovila ženská, odvedla by si mě k sobě domů a ještě by mi mohla uvařit svíčkovou!

KOČIČKOVÁ: Jednou mě kdesi zaujal jeden sympatický muž, ale měl s sebou partnerku. A ta nebyla sympatická vůbec. Trochu jsme s pánem po sobě šilhali, ale nakonec jsem si nechala zajít chuť. Myslím, že platí to okřídlené: "Ukaž mi, s kým spíš, a já ti povím, kdo jsi." Přece nejsem rozvracečka vztahů! Nebo jsem se bála, že budu muset bojovat a že skončím jako druhá, zrovna vedle týhle?

HAUSMANN: U gigola nebo v instituci ženského bordelu byste byla stopadesátá. Ne druhá.

KOČIČKOVÁ: A co rajcuje muže na prostitutkách? Že jsou stopadesátí?

HAUSMANN: Rajcuje je, že to je svým způsobem emočně, časově i finančně nízkonákladové.

Ester Kočičková se utkala s šovinistou Josefem Hausmannem

KOČIČKOVÁ: A taky si užijou pocit moci. Žena se raději spolehne na sebe a na nějakou tu pomůcku. Je to ještě levnější, rychlejší a v mnoha ohledech bezpečnější. Opojení z vlastního ega k tomu nepotřebuje. Teda kromě výjimečných rituálních znásilnění. Málokterý muž ale přizná potřebu způsobit ženě orgasmus. Přitom je to vrchol mužské ješitnosti. Proto jsou taky prostitutky tak vyhledávané, protože zkrátka křičí nejlíp. A vztahy bez dámského orgasmu málokdy fungují. To je, jako kdyby chlap neuměl postavit barák. I když...

Žena jenom tělo, muž peníze?

Že má aktéry rozhovoru znát moderátor, s tím se počítá. Že ale o sobě něco tuší i hosté, kteří se v životě nepotkali, je příjemné překvapení. Ester si asi o Josefu Hausmannovi něco přečetla.

A díky tomu vznikne zajímavá situace: "Mimochodem," odbočí, "zaujalo mě, že vaše matka byla učitelka. Leccos mi to u vás vysvětlilo, protože učitelky, ať jsou sebelepší – to je vždy diagnóza. Já jsem povoláním vychovatelka, takže jsem viděla, jak se mé kolegyně chovaly ke svým synům. Rodiny učitelek, stejně jako právníků, byly vždy slušné – a i vy jste pregnantní, přísný, máte určité zásady a ty se snažíte dodržovat."

Nastal jeden z mála momentů, kdy jinak hovorný a zábavný Josef neskáče soupeřce do řeči a neglosuje. Ester pokračuje: "Neměla jsem za život málo chlapců, ale vždy jsem z nich výrazně cítila zákroky jejich matek. Ony je nějak nastaví a vy to nepředěláte! Výborně to formulovala Olga Sommerová, když řekla něco ve smyslu: Matky jsou těmi, které nám vychovávají ty muže, kteří jsou dnes v krizi."

Proč si tedy o mužské krizi nepopovídat?

KOČIČKOVÁ: Mimochodem, pracujete fyzicky kromě toho, že sportujete?

HAUSMANN: Občas. Když nemám prachy.

KOČIČKOVÁ: To je totiž ta "krize mužství". Jestliže má žena vykonávat své předurčené role, muž by měl přece taky. Jenže se podívejte na ty chlapíky v kancelářích, podržtašky, kteří si akorát navzájem komplikují práci. Úředníčci, co ani nevoní jako chlapi a mají zpocené krky jako politici. Jak se tomu říká?

HAUSMANN: Býčí zátylek. Kdyby tam měli sval, ale to je tuk!

KOČIČKOVÁ: Opocená rudá rýha.

HAUSMANN: Abych úplně neklesl, loni jsem kácel v Německu několik hektarů a předloni jsem u nás doma natíral kostelní věž.

KOČIČKOVÁ: A máte ambici postavit barák? Strom jste zasadil? Máte dvě dcery, syna ne.

HAUSMANN: Nebyl jsem přitom sám, ale postavil jsem dva domy.

KOČIČKOVÁ: Zpátky k problému. Od ženy se chce, aby byla pořád krásná, aby vychovávala děti...

HAUSMANN: Mluvíte mi z duše! Bůh vybavil lidi vším možným, ohromnými bicepsy, a on? Když vidím úředníčka, on celou tuhle výbavu použije k tomu, aby zvedl kafíčko k ústům.

Ester Kočičková se utkala s šovinistou Josefem Hausmannem

KOČIČKOVÁ: Anebo aby sportoval jako vy. Což je zábava, nadstavba. Ale aspoň se holt staráte o to, abyste neztloustl. Co ale mají dělat ty nešťastné ženy, které to nezvládly, a ať se snažily jakkoliv, po druhém třetím dítěti si dovolily ztloustnout?

HAUSMANN: A půjdete s Ukrajincem, co nemá ani vindru? Chlap má uspět na finančním poli a po ženě se chce tělo. O chlapa, který přijde o všechny prachy, se taky nikdo nestará, taky ztratí sympatie žen. Pokud ženská není nemocná, měla by být schopná uběhnout deset kiláků denně. To je hodina času! Když má čas sedět u televize nebo krafat někde na pavlači, oběhnout párkrát stadion – na to čas nemá?! Stačí hodina denně, aby neztloustla...

KOČIČKOVÁ: No jako bezdětná a docela zdravá nemůžu žádnou soudit. Pravda je, že řada žen rezignuje. Bydlím u Ladronky a tam si to spousta maminek sviští na bruslích, přitom tlačí kočárek...

HAUSMANN: Pochopily, že všechno můžou zanedbat, ale nemůžou si nechat narůst břicho.

KOČIČKOVÁ: Vy to ale zase házíte do jednoho pytle – ženská jen tělo, chlap jen peníze...

HAUSMANN: Chlap samozřejmě může mít panděro a je to ohavný, ale na rozdíl od ženy má možnost vykompenzovat to finančně.

KOČIČKOVÁ: Vy si myslíte, že všechny ženy potřebujou od muže peníze? Já jsem je zatím nikdy nepotřebovala.

HAUSMANN: Vy jste mě nepochopila. Chlap může být šerednej, tlustej, starej, ale v podobě peněz má pořád trumf.

KOČIČKOVÁ: Pro určitý typ žen ano. A nemyslíte, že i ta nebožačka, která, nedej bůh, ztloustne, může mít chlapa, kterému by se líbila?

HAUSMANN: Těch je hrozně málo. Rybníček chlapíků, kteří mají zálibu v silnějších ženských, je strašně malý a udic je tolik, že je dávno vylovenej. Většina chlapů chce standardní ženský tělo a je jim úplně jedno, kolik má taková ženská peněz.

KOČIČKOVÁ: To tak dopadne. Ale jak vypadá česká populace, že? Obtloustlá mamina, obtloustlý tatínek, který chodí do hospody, s chlapama si tam vypráví, jaká byla tamta a tamta ženská a jak by jí ukázal. Nic by jí neukázal. Protože si přes to břicho ani nevidí...

HAUSMANN: Na přirození.

Ester Kočičková se utkala s šovinistou Josefem Hausmannem

KOČIČKOVÁ: Co mají tedy dělat ženské, které mají ztrhaná těla po porodu vašich dětí?

HAUSMANN: Samozřejmě vám poradím. Musí slevit v nárocích, musí na seznamovacím trhu najít svoji hodnotu. No tak půjdou s Ukrajincem!

KOČIČKOVÁ: Ale ony potřebují s někým žít!

HAUSMANN: Potřebují pohlazení od někoho, kdo je bude hladit pořád. Ale nemůžou hrát s bídnou kartou durcha. Příklad: jsem na výletě, běžel jsem sedmdesátku, jsem utahanej a říkám si – támhleta padesátnice, to bude jednoduchý, ta nemůže dělat drahoty. Jdu za ní, jenže ona mi dá košem! Jestli pořád ještě žije v domnění, že je princezna, ať nic nemá. S takovýma nemůžu mít slitování.

Trápí vás harašení?

Josef Hausmann je označován za šovinistu. Když se však u tohoto termínu zastavíme, Ester se nezdá. Není to prý adekvátní protipól feminismu. "Co je vlastně ekvivalent feminismu?" ptá se.

"Machismus," řekne Josef.

"A proč je to rovnou machismus? Proč ne maskulinismus? To nezní rovnoprávně! Machista je zlý, zatímco feministky jsou vždycky ty hodné."

"Feminismus podsouvá, že se zastává všech femin. To není pravda. Zastává se jen malého procenta."

"To je stejný nepoměr jako termín harrasment, ze kterého se přejalo jakési harašení. Chlapovi přece neharaší, když řekne, že mi to sluší!"

"Zastavme," brzdím je. "Trápí vás nějak sexuální harašení? Má být člověk, který se ho dopustí, potrestán?" ptám se.

KOČIČKOVÁ: To jsou ty s odpuštěním ...čoviny. Když se někdo sníží k takovému humoru, prostě se ho přímo zeptám: Opravdu to chceš?

HAUSMANN: A už to víckrát neřekne. Jednou provždy mě ustřihne a už nebudu dělat kašpara.

Ester Kočičková se utkala s šovinistou Josefem Hausmannem

KOČIČKOVÁ: Já jsem taky dítě komunismu, takže takové to laškování na pracovišti mi připadá docela normální. Například moje sestra jako atraktivní mladá dívka pracovala na brigádě ve skladu Zemědělských staveb, kde u okénka vydávala součástky. Jen ona a fronta chlapů v montérkách. Měla jim říkat: Dobrý den, budete si přát čtyřku hřídel, prosím? Nevím sice, kolik sebezapření ji stála komunikace ve stylu Venco, ty bejku, ale žádnej ten Venca jí tehdy nijak neublížil.

Horší je, když muži zneužívají vedoucí pozici. Jo, mohla jsem ve dvaceti vydat básnickou sbírku, ale pan odpovědný redaktor mi naznačil, že bych něco musela, tak jsem ji nevydala. A navíc se mi nelíbil. Jestliže mám ale vymodlenou práci, živím tři děti a najednou mi šéf začne naznačovat, že bych měla... V takovém případě s tím přece musím okamžitě ven! Nemůžu si to nechat pro sebe ani si to šeptat s kamarádkou. To je na nic.

HAUSMANN: Já jsem se teď zasnil, že by to mohlo být i obráceně. Že by za mnou přišla šéfová... Kolikrát se mi stalo, že si v duchu řeknu: To by bylo krásný, kdyby mě támhleta znásilnila! Škoda že ji to nenapadne. My muži na to koukáme z opačné strany.

KOČIČKOVÁ: Vy můžete, protože jste fyzicky vybavení tak, že se případně ubráníte.

HAUSMANN: Ale vy byste se chlapovi taky ubránila. Pokud by vás nevzal po hlavě cihlou.

KOČIČKOVÁ: Spíš bych se nebránila vůbec. "Studená Němka" je metoda nad metody.

HAUSMANN: To je pravda.

Vy jste vlastně ideální otec!

Jdu k baru pro poslední pivo, čaj a slivovici. Diskutující dvojice zůstane u stolku bez dohledu. Servírku už ticho v lokále nebaví, namíří ovladač k obrazovce na stěně a rozeřve se ruská MTV.

"Když zpíváte šansony, kde si vás můžu poslechnout? Já jsem na hudbu jako čert!" spustí Josef.

"Tady jsem vám přinesla naši novou věc," podává mu Ester cédéčko. "No ale víte, co je šansoniérka – blbá herečka a blbá zpěvačka dohromady," rozesměje se ironicky.

"To se těším. Já mám hudební dceru a ta vždycky přiletí s něčím novým a hned si to zkoušíme zahrát. Zrovna včera jsme hráli Choď po špičkách, ať nevzbudíš tu dívku..." říká Josef. Pak vzhlédne ke křičící obrazovce a nadšení ho opustí: "Řekněte mi, proč tady nikdo nehraje na piano?"

"To od hudebníků vím. V restauracích o to nemají zájem. Mají tržby jako blázen, ale tu pětistovku klukovi, který by jim hrál, nedají."

Josef si posteskne. "A přitom je to tak příjemný, když přijdu do hospody, kde hraje živej nástroj! Já sám mám ve vlastnictví šest pian rozstrkaných po českých hospodách od Adršpachu po Ústí."

Ester Kočičková se utkala s šovinistou Josefem Hausmannem

Zatímco se vracím od baru, Ester mi pobaveně hlásí: "Mám pro vás titulek: Majitel pian a zneuznaná šansoniérka diskutují o feminismu!"

Na feministky bych zapomněl. Tak do nich!

KOČIČKOVÁ: Vy jste opravdu docela zábavný člověk. Pravda, já mám hodně zvrácený smysl pro humor. Problém je, aspoň co jsem poznala, že většině českých feministek humor úplně chybí. Lépe řečeno, chybí jim humor, jakmile přijde řeč na feminismus.

HAUSMANN: To je pravda.

KOČIČKOVÁ: Tady na to nemůžeme jít jako Americe. Když jsem vás kdysi viděla v debatě na Primě, kde byly asi tři dívky z Gender Studies...

HAUSMANN: To si pamatujete?

KOČIČKOVÁ: Vždyť říkám, že to sleduju.

HAUSMANN: To jsem tehdy přijel udřenej nočním vlakem z Německa, kde jsem dělal dva měsíce na pile, protože jsem potřeboval splatit dluhy, a v neprozřetelnosti jsem to přiznal. Navezly se do mě, že jsem asi divnej a neúspěšnej, když musím dělat gastarbeitera.

KOČIČKOVÁ: Tam to tehdy začalo opravdu kvokat. Přitom vy jste vlastně téměř nic neříkal. Stejně jako teď nedávno u Michaely Jílkové. Proč jste tam vůbec chodil?

Ester Kočičková se utkala s šovinistou Josefem Hausmannem

HAUSMANN: Já nevěděl, že se to zvrtne. Myslel jsem, že když se to jmenuje Máte slovo, že budu mít slovo...

KOČIČKOVÁ: Ale jsem si jistá, že kdyby se u nás veřejně svlékaly a pálily podprsenky, jako to kdysi dělaly právě americké militantní feministky, chlapi by skákali radostí a ledacos by si možná nechali vysvětlit. Místo toho se stalo, že jediná tematicky odpovídající politická strana plná úžasných a silných žen se při volbách prezentovala takovým spotem, který, jak dobře vím, neodradil jenom mě. Jakože humorně, ale ve skutečnosti infantilně až hrůzostrašně.

Proto jsem ji nevolila. Protože celek se skládá z detailů a všechno souvisí se vším. Jsou ženy, které mají bystrou hlavu, dobrou práci, dobrého partnera, zdravé děti, dost peněz, dost koníčků a mají i tu figuru. Ale většinou nám něco z té řady chybí, nebo něco z toho ztratíme. Pak jde hlavně o to, jestli máme šťastnou povahu.

Když ne, vznikne nespokojenost a z nespokojenosti chuť bojovat. Buď proti sobě, nebo proti tomu, co nám ji podle všeho způsobilo... Jedna paní profesorka se mi svěřila, že feminismus jí v podstatě zachránil život po rozvodu, když jí manžel utekl za mladší. Já se zase v obdobné situaci málem upila. A muži to mají úplně stejně. Teď se tady směju, jak hezky podáváte svoje teorie, ačkoli si myslím, že tak zpola jsou...

HAUSMANN: K pláči! No co je k smíchu na tom, že mi dá padesátiletá bába košem?

KOČIČKOVÁ: Mě hodně mužů nenávidí, protože jsem feministka. Píšou mi to. A vás nesnáší řada feministek asi proto, že vás neposlouchají do konce. Přitom vy jste schopen přiznat, že vás odmítla žena a že nemáte peníze. To byste nemusel.

Ester Kočičková se utkala s šovinistou Josefem Hausmannem

HAUSMANN: Dobře, ale to bych byl jeden z těch nabobů, kteří...

KOČIČKOVÁ: Hned se tím nechlubte! A když propagujete to, co propagujete, proč jste vůbec založil rodinu? Není při vašem smýšlení lepší hledat partnerku, která touží po dítěti, ale o patálie s otcem nestojí? Jsou takové!

HAUSMANN: No dobře, ale já když přivedu na svět svoje geny, chci se podílet na výchově svých dětí dál.

KOČIČKOVÁ: A jak? Víkendy jsou vaše, večery jsou vaše...

HAUSMANN: To mě neznáte. Já všechny víkendy strávil s dcerami. Až do doby, než na mě začaly kašlat, jsem s nimi jezdil do Adršpachu na prázdniny. Přes den jsem s nimi lezl po skalách nebo hrál volejbal, večer jsem je v lese narval do spacáku...

KOČIČKOVÁ: A vaše paní byla doma?

HAUSMANN: Měla dvě možnosti. Buď pojede, nebo ne. Že se jí těžko vykopává z domu a jela jednou za měsíc... Ale když chtěla, jela. Já jsem teď sice rozvedenej, ale pokud ta rozvedená ženská řekne, že se mnou chce jet zítra do Krkonoš, jede.

Klidně všechno změním, protože k ní mám pořád vztah. Rozvedenej nerozvedenej, je to máma mých dětí! Příští týden mám někde hrát na piano a potřebuju dceru, která hraje na saxofon. A pokud bývalá žena řekne, že chce vidět, jak Helenka hraje, pojede. To není, jak si myslíte.

KOČIČKOVÁ: Tak to působí.

HAUSMANN: Mně je jedno, jak to působí. Já to dělám pro sebe, ne pro show. Nikdo nebyl na tolika víkendech a dovolených s dětmi jako já. Samozřejmě, kdybych lezl na Pamír, tam nemají haranti co dělat. Ale kdybych bez nich odjel na Prachovské skály, vyčítal bych si – já blbec – že jsem nevzal děti!

KOČIČKOVÁ: Kdybych měla muže, kterého bych mohla každý víkend takhle pustit s dětma... Vy jste vlastně ideální otec!

HAUSMANN: Děkuju.

KOČIČKOVÁ: A to je třeba říct všem feministkám!

HAUSMANN: Ony to vědí.

KOČIČKOVÁ: Tak proč se tak vztekají?

HAUSMANN: Protože se jim nehodím do krámu. Najednou tady mají odpůrce, který je ideální otec. Jenže ony potřebují, abych byl obrazem všeho zla.

KOČIČKOVÁ: Inu, přesvědčení hodné orgasmu!

Autor:

Nejčtenější

Moje fantazie nejsou mládeži přístupné, říká MOgirl Mallghareth

„Že jsem lesba, jsem si poprvé uvědomila, když jsem se v dětství zamilovala do...

Vždy tušila, že je na holky, ani tak však nebylo přiznání jednoduché. „Dlouho jsem se mu bránila. Se svou přirozeností...

Tajemství nejbohatšího muže světa: Rockefellerův otec byl podvodník

Pěstoval si image muže čistých hodnot, jeho otec, který mu půjčil peníze do...

Svůj úspěch líčil jako příběh plný odříkání, píle. Jenže jeho kariéra obnášela též nemilosrdné potírání odborů, stávek,...

Velká Bertha obírala boháče ve vlacích. Stala se podvodnickou legendou

Dokázala využít i své korpulentní postavy. Vzbuzovala díky ní důvěru, protože...

Falešná jména, smyšlené tituly, především však skvostné řečnické schopnosti. Pohotové reakce, schopnost improvizovat. A...

I sexuální scény musí herci cvičit, nejen akční, říká trenérka

Film Život Adéle rozkrývá milostný vztah dvou dívek, hlavní role ztvárnily...

Jak se líbat, jak předstírat kopulaci, jak sadomasochistické praktiky a jak znásilnění. Hercům radí, hledá s nimi...

Bizarní bazar: indické tržiště s lodní veteší má na délku 11 kilometrů

Na každou loď se čeká s netrpělivostí, je cestou k obživě.

Svou poslední plavbu tu zakončily stovky lodí. Byly rozebrány na součástky a šrot a jejich vybavení slouží lidem dál. V...

Další z rubriky

Tajemství nejbohatšího muže světa: Rockefellerův otec byl podvodník

Pěstoval si image muže čistých hodnot, jeho otec, který mu půjčil peníze do...

Svůj úspěch líčil jako příběh plný odříkání, píle. Jenže jeho kariéra obnášela též nemilosrdné potírání odborů, stávek,...

Velká Bertha obírala boháče ve vlacích. Stala se podvodnickou legendou

Dokázala využít i své korpulentní postavy. Vzbuzovala díky ní důvěru, protože...

Falešná jména, smyšlené tituly, především však skvostné řečnické schopnosti. Pohotové reakce, schopnost improvizovat. A...

I sexuální scény musí herci cvičit, nejen akční, říká trenérka

Film Život Adéle rozkrývá milostný vztah dvou dívek, hlavní role ztvárnily...

Jak se líbat, jak předstírat kopulaci, jak sadomasochistické praktiky a jak znásilnění. Hercům radí, hledá s nimi...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz