Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Spermie mají budoucnost. Stop panice, nevymřeme, říká studie

Zprávy a studie varující, že muži přicházejí o spermie a nakonec nebudou mít vůbec žádné, poděsily svět. Nejen to, otiskly se i do politiky. Posloužily jako patrony stoupencům nadvlády bílé rasy, hnutí alt-right, mužským šovinistům. Jejich autoři však přehánějí a dělají chyby, tvrdí nyní jejich oponenti.

Spermie a jejich budoucnost postrašily svět - a rozpoutaly vědeckou debatu. | foto: Profimedia.cz

A poukazují především na metaanalýzu Shanny Swanové a Hagai Levine z roku 2017 (psali jsme ní tady). Je široce citovaná a stala se nejvýraznějším hlasem prorokujícím, že kvůli znečištění našeho životního prostředí plasty jsme svědky mizení spermií ze světa, především z toho vyspělého, ze světa bílého muže. Do médií vnesla tato práce apokalyptickou prognózu hrozícího vyhynutí lidského druhu. Od roku 1973 prý v západních zemích klesá počet spermií v mililitru semene tempem dvou procent ročně.

Pozornost výzkumného týmu GenderSci Lab, instituce, která se zaměřuje na zkratkovité a zaujaté, nevyvážené vědecké práce z oblasti genderu, rasy a lidského rozmnožování, si proto vzala do hledáčku právě ono dílo. K jakým výčitkám tým Marion Boulicaultové a Sarah S. Richardsonové došel?

Nepodložené, nejisté, vychýlené

Především podotýkají, že neexistuje žádný vědecký doklad o tom, že by mezi počtem spermií a plodností existoval příčinný vztah. „Předpoklad, že mužská plodnost stoupá úměrně počtu spermií, není podpořen žádným dostupným důkazem,“ zdůrazňuje GenderSci Lab v tiskové zprávě na serveru EurekAlert. Nad jistou kritickou hranicí neplatí, že by byl větší počet spermií jakýmkoli indikátorem lepšího zdraví nebo větší šance oplodnění, uvádějí na webu The Harvard Gazette.

Studie GenderSci Lab, která vyšla v magazínu Human Fertility, se kromě toho pozastavuje též nad tím, proč si práce z roku 2017 vybrala za měřítko právě data ze sedmdesátých let dvacátého století zrovna z anglofonních, rozvinutých zemí, a pokles počtu spermií dokumentovala a poměřovala právě v souvislosti s nimi. Stav spermií v oné době a v onom regionu však nepředstavuje žádné optimum pro lidský druh, namítá Boulicaultová a Richardsonová.

A dodávají, že chybou autorek kritizované práce je i jejich dělení světa na „západ“ a „ostatní“. „Tyto dvě statistické agregace zastírají rozmanitost podmínek v městských a venkovských lokalitách uvnitř národů. A zamlčují rovněž fakt, že ohledně počtu spermií mužů v zemích, které Levine a kolektiv označují za ‚ostatní‘, existuje jen velmi málo dat,“ cituje studii GenderSci Lab server Study Finds.

A připomíná, že velmi zjednodušující a generalizující přístup ke geografickému uchopení problému oslovil skrumáž aktivistů z krajně pravicového spektra, stoupence alt-right, vyznavače nadřazenosti bílé rasy i ty, podle nichž muži přicházejí o svá práva. Apokalyptické závěry studie z roku 2017 jsou pro ně dokladem, že zdraví, plodnost a budoucnost bílých, západních mužů je ohrožena.

Podle kritizované studie za to mohou plasty – i to však výzkum GenderSci Lab zpochybňuje jako nepodložené tvrzení. A není sám.

Například porodnický a gynekologický odborník Tim Moss na serveru The Conversation připomíná, že neexistuje nezpochybnitelný důkaz, že by to tak bylo. Že důvodům poklesu počtu spermií stále plně nerozumíme, jak podle něj přiznala studie z roku 2020. A že se na onom jevu podepisují faktory, které můžeme ovlivnit a které jsou realitou především právě pro muže v západních zemích: nesprávný jídelníček, obezita, chronické nemoci.

Jedna jediná studie, bombastické závěry

Moss nadto rozebírá i další mediálně vděčné, protože bombastické tvrzení autorky studie z roku 2017 Swanové, podle něhož se kvůli znečištění životního prostředí chemikáliemi mužům zmenšuje penis. Velikost mužských pohlavních údů však s chemickými látkami, které udává Swanová za viníky, podle něj spojila pouze jedna jediná studie. Vznikla v oblasti italských Benátek a obsáhla pouhých 383 mladých mužů.

A měla navíc hned několik slabin, dodává Moss jedním dechem. Muže totiž seskupovala podle toho, kde žili, ne podle toho, kde se narodili. „Protože se však o velikosti genitálií rozhoduje před narozením, je zásadnější prostředí, v němž žily jejich matky během těhotenství, než místo, kde respondenti žili v době studie,“ argumentuje.

Italská studie si též vybrala region, který je extrémně znečištěný desetiletími průmyslové produkce, která byla k životnímu prostředí výjimečně surová. Jak se potenciální účinky tak obrovského vystavení chemickým látkám vztahují k menšímu vystavení lidského organismu škodlivinám, jako jsou plastové obaly potravin, o nichž mluví Swanová, to nevíme, tvrdí Moss.

A zpochybňuje i její předpověď ohledně mizení spermií. Problémem je podle něj extrapolace, Swanová si načrtla linku mezi počtem spermií v roce 1973 a 2011 – a jednoduše ji protáhla. Tak projekcí dostupných dat směrem dopředu, do budoucnosti, zjistila, že spermie, pokud se nic nezmění, lidstvu „dojdou“ v roce 2045. Jenže Moss aplikoval tentýž postup směrem dozadu, do minulosti. Vyšlo mu, že ve čtyřicátých letech minulého století by v jednom mililitru semene mělo být 140 milionu spermií.

Jenže díky dobovým výzkumům víme, jak to bylo ve skutečnosti. Mililitr semene obsahoval kolem 113 milionu spermií. Když takové odvozování nevychází směrem do historie, nemusí se trefit ani směrem do budoucnosti, podotýká Moss.

Autoři:
  • Nejčtenější

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Jsem lvice, říká MOgirl Tynessa

Splnil se jí sen, za nímž poslední roky šla. Stala se profesionální fotomodelkou. „Je to zatím můj největší úspěch,“...

Omylem jsem doma vsugeroval ženě, že oněměla, říká hypnotizér v Rozstřelu

Rozstřel Jeho dovednosti se zdají nadpřirozené, zdůrazňuje však, že vycházejí ze statistiky, pravděpodobnosti, psychologie,...

Nečekaná blízkost: mozek a varlata mají mnoho společného

Sdílejí největší počet stejných proteinů ze všech orgánů. Studii, která doložila tajené partnerství mezi mozkem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na likvidaci sousedů myslel dlouhých šest let. Důvodem byl společný komín

Premium Hbitě přelezl nevysoký plot. Dneska už necouvne, vždyť váhal tolik let! Světlo z kuchyňského okna a silueta za záclonou...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Jsem lvice, říká MOgirl Tynessa

Splnil se jí sen, za nímž poslední roky šla. Stala se profesionální fotomodelkou. „Je to zatím můj největší úspěch,“...

Propaganda pornografií. Německé nacisty mátlo rádio britské tajné služby

Premium Přinášelo protižidovské tirády, ale hlavně výlevy namířené proti korupci a úchylkám uvnitř nomenklatury nacistické...

Forenzní geologie: od Sherlocka Holmese k excentrickému chemiku Poppovi

Nejprve s její pomocí luštil tajemné zločiny geniální literární detektiv z londýnské Baker Street. Poté se forenzní...

VIDEO: Posadí se nebožtík při kremaci? I takovým dotazům čelí funebráci

Pochopí-li člověk smrt správně, vstřebá ji jako přirozenou součást života, míní Miroslav Hampl, provozovatel malé...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC BRUSIČ až 27.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 500 - 27 000 Kč

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...