Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Spermie mají budoucnost. Stop panice, nevymřeme, říká studie

Zprávy a studie varující, že muži přicházejí o spermie a nakonec nebudou mít vůbec žádné, poděsily svět. Nejen to, otiskly se i do politiky. Posloužily jako patrony stoupencům nadvlády bílé rasy, hnutí alt-right, mužským šovinistům. Jejich autoři však přehánějí a dělají chyby, tvrdí nyní jejich oponenti.

Spermie a jejich budoucnost postrašily svět - a rozpoutaly vědeckou debatu. | foto: Profimedia.cz

A poukazují především na metaanalýzu Shanny Swanové a Hagai Levine z roku 2017 (psali jsme ní tady). Je široce citovaná a stala se nejvýraznějším hlasem prorokujícím, že kvůli znečištění našeho životního prostředí plasty jsme svědky mizení spermií ze světa, především z toho vyspělého, ze světa bílého muže. Do médií vnesla tato práce apokalyptickou prognózu hrozícího vyhynutí lidského druhu. Od roku 1973 prý v západních zemích klesá počet spermií v mililitru semene tempem dvou procent ročně.

Pozornost výzkumného týmu GenderSci Lab, instituce, která se zaměřuje na zkratkovité a zaujaté, nevyvážené vědecké práce z oblasti genderu, rasy a lidského rozmnožování, si proto vzala do hledáčku právě ono dílo. K jakým výčitkám tým Marion Boulicaultové a Sarah S. Richardsonové došel?

Nepodložené, nejisté, vychýlené

Především podotýkají, že neexistuje žádný vědecký doklad o tom, že by mezi počtem spermií a plodností existoval příčinný vztah. „Předpoklad, že mužská plodnost stoupá úměrně počtu spermií, není podpořen žádným dostupným důkazem,“ zdůrazňuje GenderSci Lab v tiskové zprávě na serveru EurekAlert. Nad jistou kritickou hranicí neplatí, že by byl větší počet spermií jakýmkoli indikátorem lepšího zdraví nebo větší šance oplodnění, uvádějí na webu The Harvard Gazette.

Studie GenderSci Lab, která vyšla v magazínu Human Fertility, se kromě toho pozastavuje též nad tím, proč si práce z roku 2017 vybrala za měřítko právě data ze sedmdesátých let dvacátého století zrovna z anglofonních, rozvinutých zemí, a pokles počtu spermií dokumentovala a poměřovala právě v souvislosti s nimi. Stav spermií v oné době a v onom regionu však nepředstavuje žádné optimum pro lidský druh, namítá Boulicaultová a Richardsonová.

A dodávají, že chybou autorek kritizované práce je i jejich dělení světa na „západ“ a „ostatní“. „Tyto dvě statistické agregace zastírají rozmanitost podmínek v městských a venkovských lokalitách uvnitř národů. A zamlčují rovněž fakt, že ohledně počtu spermií mužů v zemích, které Levine a kolektiv označují za ‚ostatní‘, existuje jen velmi málo dat,“ cituje studii GenderSci Lab server Study Finds.

A připomíná, že velmi zjednodušující a generalizující přístup ke geografickému uchopení problému oslovil skrumáž aktivistů z krajně pravicového spektra, stoupence alt-right, vyznavače nadřazenosti bílé rasy i ty, podle nichž muži přicházejí o svá práva. Apokalyptické závěry studie z roku 2017 jsou pro ně dokladem, že zdraví, plodnost a budoucnost bílých, západních mužů je ohrožena.

Podle kritizované studie za to mohou plasty – i to však výzkum GenderSci Lab zpochybňuje jako nepodložené tvrzení. A není sám.

Například porodnický a gynekologický odborník Tim Moss na serveru The Conversation připomíná, že neexistuje nezpochybnitelný důkaz, že by to tak bylo. Že důvodům poklesu počtu spermií stále plně nerozumíme, jak podle něj přiznala studie z roku 2020. A že se na onom jevu podepisují faktory, které můžeme ovlivnit a které jsou realitou především právě pro muže v západních zemích: nesprávný jídelníček, obezita, chronické nemoci.

Jedna jediná studie, bombastické závěry

Moss nadto rozebírá i další mediálně vděčné, protože bombastické tvrzení autorky studie z roku 2017 Swanové, podle něhož se kvůli znečištění životního prostředí chemikáliemi mužům zmenšuje penis. Velikost mužských pohlavních údů však s chemickými látkami, které udává Swanová za viníky, podle něj spojila pouze jedna jediná studie. Vznikla v oblasti italských Benátek a obsáhla pouhých 383 mladých mužů.

A měla navíc hned několik slabin, dodává Moss jedním dechem. Muže totiž seskupovala podle toho, kde žili, ne podle toho, kde se narodili. „Protože se však o velikosti genitálií rozhoduje před narozením, je zásadnější prostředí, v němž žily jejich matky během těhotenství, než místo, kde respondenti žili v době studie,“ argumentuje.

Italská studie si též vybrala region, který je extrémně znečištěný desetiletími průmyslové produkce, která byla k životnímu prostředí výjimečně surová. Jak se potenciální účinky tak obrovského vystavení chemickým látkám vztahují k menšímu vystavení lidského organismu škodlivinám, jako jsou plastové obaly potravin, o nichž mluví Swanová, to nevíme, tvrdí Moss.

A zpochybňuje i její předpověď ohledně mizení spermií. Problémem je podle něj extrapolace, Swanová si načrtla linku mezi počtem spermií v roce 1973 a 2011 – a jednoduše ji protáhla. Tak projekcí dostupných dat směrem dopředu, do budoucnosti, zjistila, že spermie, pokud se nic nezmění, lidstvu „dojdou“ v roce 2045. Jenže Moss aplikoval tentýž postup směrem dozadu, do minulosti. Vyšlo mu, že ve čtyřicátých letech minulého století by v jednom mililitru semene mělo být 140 milionu spermií.

Jenže díky dobovým výzkumům víme, jak to bylo ve skutečnosti. Mililitr semene obsahoval kolem 113 milionu spermií. Když takové odvozování nevychází směrem do historie, nemusí se trefit ani směrem do budoucnosti, podotýká Moss.

Autoři:
  • Nejčtenější

Seznamte se s múzami kalendáře Pirelli, jejich krásou a příběhy

Jsou zosobněním krásy, též nositelkami síly, dovednosti, poznání, pokory. Kalendář Pirelli pro rok 2023 nese název...

Pohřbili ho jako upíra. Po více než 200 letech mu vědci dali tvář

Několik let po jeho smrti do jeho hrobu vnikli sousedé. Mrtvole odsekli lebku, položili ji na hrudník, spolu se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mají větší sexuální pud muži, nebo ženy? Velká studie vynesla verdikt

Premium Zajímalo je, kdo myslí na sex, poddává se sexuálním fantaziím, cítí touhu a masturbuje častěji. Prozkoumali kvůli tomu...

SOUTĚŽNÍ KVÍZ: Vyhrajte knihu o egyptologii

Před dvěma stovkami let rozluštil Jean-François Champollion egyptské hieroglyfy. Otevřel tím dveře k pochopení dávné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez objevu hieroglyfů by měl smůlu i Tutanchamon. Nikdo by ho nenašel

Premium Před 100 lety objevil Howard Carter hrobku Tutanchamona. Ovšem kdyby o 100 let dřív Champollion nerozluštil hieroglyfy,...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Bez objevu hieroglyfů by měl smůlu i Tutanchamon. Nikdo by ho nenašel

Premium Před 100 lety objevil Howard Carter hrobku Tutanchamona. Ovšem kdyby o 100 let dřív Champollion nerozluštil hieroglyfy,...

E.T. čeká na aukci. Prodat se má až za tři miliony dolarů

Je konstruktérskou perlou i význačným artefaktem moderní kinematografie, neschází mu přitom roztomilost, pro mnohé...

Svému pověrčivému „otci“ byl nekonečně vděčný. I domy pro něj pálil

Premium Někdy je na začátku všeho dobrý úmysl, ale postupem času a událostí se věci občas zašmodrchají, zkomplikují – a...

Kurz přežití na vlastní kůži. Reportér si vyzkoušel zabalit evakuační zavazadlo

Premium Jednotlivé položky evakuačního zavazadla, které jsem rozkramařil, musím dát zpátky. Přitom se mi podaří udělat jednu...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...