Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výpravu zabili medvědi, opium či otrava. Balon na severní pól nedoletěl

Švédský vzduchoplavec Salomona Augusta Andrée opatřil balon křidélky jako ze steampunkového komiksu a vyrazil dobýt Severní pól. Jeho vynález však selhal a výprava se stala obětí medvědů, otravy, vysílení, nebo se předávkovali opiem.
Zřejmě poslední fotografie balonu Orel. Polárníci ji pořídili poté, co...

Zřejmě poslední fotografie balonu Orel. Polárníci ji pořídili poté, co neplánovaně přistál. Dál museli po svých a na loďce. | foto: Profimedia.cz

Pod dvacetimetrovým balonem naplněným vodíkem zněly přípitky, podávaly se ruce a objímali se blízcí. Na špicberském ostrově Danskøya, na půli cesty mezi Laponskem a Grónskem, se 11. července 1897 shromáždili zástupci švédské vlády i médií, aby vypravili známého vynálezce Salomona Augusta Andréeho a vědce Nilse Strindberga a Knuta Fraenkela na historickou výpravu. S balonem pojmenovaným Örnen, tedy Orel, chtěli stanout jako první lidé na Severním pólu. Když se muži namačkali do gondoly dvakrát dva metry a pomocníci přeťali kotevní lana, přihlížející propukli v jásot.

Andrée byl zaměstnancem švédské patentové kanceláře, ale sám také bádal a vzduchoplavil se. Na svém vodíkovém balonu zkoušel leccos, aby ho vymanil ze závislosti na směru a rychlosti větru. Vybavil ho systémem kormidel a malých plachet, které měly výrazně zvýšit manévrovací schopnosti balonu. S umělým kyslíkem po ruce stoupal do tehdy málo probádaných výšek až osmi kilometrů a ze svých riskantních letů nabyl dojmu, že ve vyšších vrstvách atmosféry vane „úžasný, pravidelný systém větrů, které jen čekají na vzdušná plavidla“.

Orel nedoletěl

Když už ho tedy možná lze řídit, proč v balonu nevyrazit kupříkladu na severní pól, řekl si Andrée a začal shánět sponzory. Švéd jako první člověk na nejsevernějším bodě Země byla představa, pro kterou tehdy nebylo těžké nadchnout veřejnost ani osobnosti, jako byli Alfred Nobel nebo sám král, kteří Andréemu finančně přispěli. Sehnal zhruba dvacet milionů v dnešních korunách a koupil za ně jeden z největších uzavřených balonů, jaký byl do té doby sestrojen. Jen pár vědátorských hnidopichů tvrdilo, že křidélka a plachty nebudou fungovat. Pro nedostatečnou víru ve zdar expedice z projektu odstoupil také meteorolog.

Když se onoho červencového dne 1897 Orel vznesl do větru příhodně vanoucího od jihu, měli před sebou muži 1 100 kilometrů vzduchoplavby k pólu a další dobré dva tisíce na Sibiř nebo sever Kanady. Po cestě chtěli fotit ledovou krajinu a zapisovat meteorologické veličiny. Komunikaci se světem měli zajišťovat holubi a bóje, z nichž první shodili jen pár hodin po startu.

Hrůza na Uralu

Těla Zolotarjova a Kolevatova. Kdybych mohl položit Bohu jedinou otázku, zněla

Mrtvoly byly poházené ve sněhu, navzdory uralskému mrazu mnohé téměř nahé. Dvě měly rozdrcenou hlavu, dvě zlámaná žebra, další vytržený jazyk, některé vykazovaly známky radiace. Na účastníky mise Igora Djatlova čekala v roce 1959 na Uralu oživlá noční můra. Dodnes se neví, jakou měla podobu.

„Plavíme se ve výšce zhruba 250 metrů (…) Počasí nádherné. Nálada skvělá,“ kochala se zpráva. Jenže byla zároveň poslední, která od expedice přišla. A výprava sama se ani po měsících neobjevila na druhé straně věčně zamrzlého oceánu. Tisk spekuloval, kolovaly námořnické historky o balonu putujícím bezcílně dalekým severem, ale po Švédech ani stopy.

Až o 33 let později, v srpnu 1930, zakotvila norská loď na lovu mrožů u skalnatého ostrůvku jménem Kvitøya, který byl obyčejně nedosažitelný za hradbou ker. Jen co stanuli na pevné zemi, všimli si lovci malé pramice napůl zahrabané ve sněhu. V loďce našli pušky, fotoaparáty a další výstroj, na nedaleké skalce nakonec kosterní pozůstatky člověka.

Chyběla lebka, na mrtvém očividně hodovali lední medvědi. Podle monogramu na oblečení byl oním nešťastníkem Andrée a ani ne sto metrů dál ležel pod nanošeným kamením Strindberg. Loď, která připlula o pár týdnů později, pak našla i Fraenkela. Severního pólu tedy vzduchoplavci nedosáhli, zemřeli vlastně na stejné zeměpisné šířce, z jaké vyráželi, jen o 400 kilometrů východněji.

Mezi medvědy

Podle Andréeho deníku šlo první dny všechno jako po másle. „Je to zvláštní pocit být prvními, kdo se tudy vznáší balonem,“ zapsal si. „Budou nás považovat za blázny, nebo náš příklad následovat? Nemohu zapřít, že jsme všichni tři prodchnuti pocitem hrdosti.“

Postupně však ve svém deníku Andrée stále častěji zmiňoval nárazy na led, který do gondoly klouzající po zemi pršel zespodu dírou k pořizování leteckých snímků. Z balonu očividně unikal vodík rychleji, než vzduchoplavci předpokládali, a stahovala je také tíha ledu, který se na sluncem vyhřívaném balonu neustále rozmrazoval a zase zamrzal. Ať přes palubu hodili cokoliv méně nezbytného, balon se ve vzduchu držel stále méně.

Po pouhých 65 hodinách a 460 kilometrech letu Orel nadobro přistál. Švédští dobrodruzi sice nebyli zkušení polárníci, ale nezbývalo jim ale nic jiného než naložit troje malé sáně vším, co unesly, a vyrazit do nekonečné prázdnoty. Rozhodli se vydat jihovýchodním směrem k základně Cap Flora v Zemi Františka Josefa, vzdušnou čarou bezmála 500 kilometrů. Po cestě překonávali mělké rybníky rozpuštěné vody i hluboké trhliny v ledu, jejichž obejití mohlo znamenat celodenní pochod. Po pár týdnech pochodu se sáně začaly rozpadat a síly mužů chabnout, proto raději zahodili asi třetinu svých zásob.

Poprvé se střetli s ledním medvědem ještě u ležícího balonu během několikadenních příprav na cestu. Andrée zvíře zastřelil a pro uchování nabývaných zkušeností následovníkům muži katalogizovali jednotlivé části medvědího těla a hodnotili jejich chuť. Kupříkladu mozek obdržel verdikt „velmi chutné“ a jazyk „každopádně ucházející“.

Strindberg zkoušel všechny myslitelné a v daných podmínkách proveditelné způsoby přípravy. Medvědí maso pánům chutnalo ve všech variacích, dokonce i syrové. Na talíř si nedali jen jediný orgán, protože naštěstí zaslechli pravdivé zvěsti o tom, že požívání medvědích jater způsobuje slézání kůže i smrt čili předávkování vitaminem A.

Zbytečně hrdinové

Jejich pouť ovšem byla vším, jen ne příjemným výletem za kulinářskými zážitky. Bez ustání vanul mrazivý vítr a nikdy nezapadající slunce mužům způsobovalo spáleniny v obličeji a sněhovou slepotu. Fraenkel přestal být schopen chůze, začali mít zase hlad a zoufalství unikali čím dál častějším kouřením opia.

Za první tři týdny pochodu se záchraně přiblížili jen o padesát kilometrů, protože kra, po které šli, s nimi plula na sever. Alespoň se začátkem září rozloučil polární den barevným spektáklem: „Slunce se poprvé dotklo horizontu. Krajina hoří, sníh vypadá jako moře ohně.“ V polovině měsíce si pak Andrée zapsal: „Byl to úžasný den, poprvé od odletu vidíme pevnou zem.“ Tou tmavou šmouhou v dáli byl ostrov Kvitøya.

Na kře pár kilometrů od ostrova si ze všeho, co ještě měli po ruce, postavili pevnější úkryt před živly. Chtěli nabrat síly před plavbou z její hrany na pobřeží Kvitøyi, po několika dnech se však kra rozlomila tak, že se část příbytku zřítila. Od 3. října jsou zápisky rozpité vodou a beztak nečitelné i proto, že vysílený Andrée již nebyl schopen pořádně držet tužku. Očividně se jim podařilo na chatrné bárce doveslovat k ostrovu, do vnitrozemí však vyrazili bez zásob a výstroje, kterou nechali v loďce. Byli příliš vyčerpaní, nemocní, nebo se třeba strhla hádka?

Polárník Salomon August Andrée (vpravo) s kolegy Knutem Fraenkelem a Nilsem Strindbergem v roce 1897

Svědkem Andréeho výpravy zůstal jen jeho deník.

Nevzít s sebou zbraně nejspíš byla kardinální chyba. Jako první zemřel Strindberg, kterého stačili pochovat pod kamením. Jeho oblečení bylo potrhané způsobem, který naznačuje, že se stal obětí šelmy ještě za svého života. Expedice navíc mohla trpět trichinelózou způsobenou parazity v nedostatečně upraveném mase nebo hypervitaminózou A z medvědích jater, která muži v posledních týdnech svého života začali přece jen z hladu také jíst. Andrée a Fraenkel každopádně zemřeli bok po boku krátce potom, co se rozloučili se Strindbergem. Je možné, že odešli dobrovolně, předávkováním opiem.

V říjnu 1930 byly ostatky vzduchoplavců převezeny do Švédska, kde byly taženy ulicemi Stockholmu, lemovanými modrožlutými vlajkami a desítkami tisíc lidí. Po proslovu krále byly tři rakve na několik dnů vystaveny v katedrále Svatého Mikuláše.

V letech po zmizení expedice přitom proběhlo několik zkoušek Andréeových plachet a kormidel. Jeho vynález se ukázal být neúčinný. Ostatně ani v praxi neletěl Orel nejkratší cestou, ale severovýchodním směrem a později střídavě na východ a západ.

Andréeovy zápisky naznačují, že si nedokonalosti svého vynálezu začínal být vědom už před odletem. Ale mohl zklamat dárce, veřejnost i samotného krále a navždy platit za zbabělce a podvodníka? Než žít v hanbě, to chtěl zřejmě raději zemřít jako hrdina.

Autoři:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začíná školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Zmodral jsem jako šmoula, líčí herpetolog uštknutí hadem vzácnějším než panda

Premium

Hadi ho fascinovali odmalička. Držel jich v rukou tisíce, včetně těch nejjedovatějších. V minulosti ho hadí jed dočasně oslepil či mu způsobil masivní rozpad cévních stěn. „Čtyři dny po uštknutí...

25. srpna 2024

Manipulátorka přesvědčila, že přišla na zázrak v medicíně. Investory obrala o miliardy

Premium

Když firma Theranos představila prototyp zařízení na krevní testy, které slibovalo největší revoluci v medicíně od vynálezu antibiotik, zakladatelka společnosti Elizabeth Holmesová se rychle stala...

24. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doplatil na závist příbuzných. Vlídného holubáře zavraždili a zakopali

Premium

Řítili se loukou a jejich křik se nesl až k prvním domkům jihočeského městečka. Nejeden z jeho obyvatel si pomyslel, že ti syčáci nepřestanou dělat alotria ani v neděli po obědě. Rambajz neustával a...

25. srpna 2024

Pane, ať zemřou strašnou smrtí. Starořímská věznice vydala graffiti

Zrodily se z temnoty a samoty. Hořekují, vyčítají, volají po pomstě. Nápisy a stopy, které po sobě nechali vězni ve starořímské věznici v Korintu, svědčí o tom, jak s trudným přežívání zápasili....

28. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po orgasmu viděl růžově. Synestezii smyslů může vyvolat i sex

Premium

Je to dramatická změna, dostavuje se vždy při orgasmu. Vyvrcholení mu přivodí silný vizuální defekt. Může být v potemnělé ložnici, při zhasnutém světle, vše však najednou vidí ostře, jasně – a...

26. srpna 2024

Odkud se v nás bere zločin. Geny pouze našeptávají, říká psycholožka Čírtková

Premium

Příčiny, které vedou jedince k páchání trestné činnosti, jsou tak pestré a provázané, že se nedají vysvětlit jen dědičnými sklony nebo sociálním prostředím, říká psycholožka a soudní znalkyně Ludmila...

1. září 2024

VIDEO: Na solar a do omáčky. Anglie hostila bizarní zápasnický turnaj

Pózy a extravagantní kostýmy, ale taky síla, nacvičené hmaty a hodně pádů, co se musely ustát. A hustá tekutina v bazénu, který sloužil jako ring. Turnaj World Gravy Wrestling Championships je jedním...

31. srpna 2024

Mikroplasty v mozku. Je jich tam víc, než si šlo představit, říká vědec

V bezpečí před nimi není žádný kout našeho těla. Cestu si nacházejí i do mozku. A mikroplastů je v nich šokující množství, odhalila studie. Skutečného mozku máme v mozkovně jen 99,5 procenta, zbytek...

30. srpna 2024

Příběh prvního Američana Peregrina Whita. Jeho potomci žijí v USA dodnes

Premium

Bývá označován za historicky prvního Američana, čímž se má na mysli, že je sice synem evropských přistěhovalců, ale narodil se jim už na americké půdě. Letos v létě je to 320 let, co Peregrine White...

29. srpna 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Domácí násilí a útěk se sedmi dětmi. Nečekaná zpověď ekonomky Šichtařové

Premium Zákazy, výhrůžky, křik, záchvaty vzteku, rozbíjení nádobí, nože v ruce… Neustálý strach z něčeho děsivého, co může...

Hell’s Kitchen ukázala, jak se pracuje s Kašpárkem. Vyhodil z kuchyně oba týmy

Šestnáct soutěžících se v úvodním dílu soutěžního pořadu nejprve představilo pokrmem, který by je měl charakterizovat a...

Syn filmové hvězdy dostal v Thajsku doživotí za rozčtvrcení svého přítele

Daniel Sancho Bronchalo (30) je synem hvězdného španělské herce Rodolfa Sancha Aguirreho (49) a ve své zemi taky známý...

Osočovali mě ze šikany manžela. Proto jsem promluvila, říká Šichtařová

Rozstřel Tři roky po odchodu od manžela se známá ekonomka Markéta Šichtařová rozhodla v magazínu Ona DNES promluvit o...

KOMENTÁŘ: Zemřel herec. Co důležitějšího ještě chceme vědět a proč?

Premium Zemřel. Tečka, stopka, konečná, definitivum, prostě dost. Není co dodat, jasnější a výmluvnější slovo než „zemřel“ snad...